Austrálie je proslulá svými nádhernými plážemi, které nabízejí téměř celoroční možnosti surfování a potápění. V neposlední řadě je známá díky svým architektonickým stavbám, zejména Opery a mostu Harbour Bridge v Sydney.

Mezi typické věci pro Austrálii patří plavky, sluneční brýle a surfařské prkno. Ale co dělat v Austrálii v zimě? Co navštívit v Austrálii, když v zemi nepanují letní teploty? Zkuste zažít Down Under tak, jak ho moc lidí nezná. Vydejte se na hory a užijte si zimní sporty v Austrálii!

Zima v Austrálii nastává tehdy, když je u nás v ČR léto, tedy od června do sprna. Počasí v zimě je nejednotné – v různých částech Austrálie jsou jiné teploty a jiné denní i noční podmínky.

Zimní aktivity

Stejně tak, jako není úplně levné cestování po Austrálii, nejsou levné ani tyto aktivity. Na druhou stranu, kdy se vám naskytne možnost zažít něco takhle netradičního?

Australská zima je v některých částech plná sněhu a nabízí tak různorodé zimní aktivity. Lyžování, snowboard a sáňkování patří mezi oblíbené zimní sporty v Austrálii. Ve skutečnosti jich je však mnohem více.

Lyžování a snowboarding

lyžování

Jedním z nejvíce navštěvovaných lyžařských míst jsou Australské Alpy se svými lyžařskými středisky Perisher, Charlotte Pass, Falls Creek a Mt Buller. Lyžování u klokanů probíhá tehdy, když začíná v Austrálii zima. Tedy od června a trvá do října. Za hlavní sezónu je považováno období od července do září.

Jízda na kole

jízda na kole

Jízda na kole ve sněhu? Proč ne! Kola se speciálními gumami vám umožní jízdu po sněhu. Tato kola se nazývají jako tzv. Fat Bikes. Půjčit si je můžete na Falls Creek.

Chůze se sněžnicemi

sněžnice

Chůze se sněžnicemi, neboli snowshoeing, je další zimní aktivitou, kterou můžete podniknout. Nezáleží na tom, v jaké fyzické kondici jste a jaké máte zkušenosti. Půjčte si sněžnice a objevujte zasněžené kopce s nádhernými výhledy do okolí.

Možné jsou organizované túry i vlastní zapůjčení a objevování hor na vlastní pěst. Mt. Hotham nabízí 35 kilometrů tras, které můžete objevovat. Tento sport můžete zkusit také na Mt. Buller, Falls Creek nebo Thredbo.

Psí spřežení

psí spřežení

Líbí se vám filmy, ve kterých se hlavní příběh týká psího spřežení? Máte rádi psy a sníh? Tak to musíte zažít tenhle nezapomenutelný zážitek, při kterém vás doprovodí zkušený psovod, padající sníh a tahající huskyové. Po jízdě na saních budete mít dostatek času na pomazlení s psíky a vytvoření fotografií do alba.

  • Mt. Hotham nabízí jízdy trvající od 30 do 60 minut.
  • Středisko Mt. Buller nabízí jízdy v rozmezí 30 minut až 3,5 hodiny. Některé z nabízených tours vám dovolí vyzkoušet si dokonce i roli psovoda.
  • Ve středisku Mt. Baw Baw můžete na spřežení strávit 30 minut až 5 hodin. Jedna z nabízených tras probíhá při západu slunce, čímž se tento zážitek stane ještě silnějším.

Pozorování volně žijících živočichů

Nazujte si kvalitní boty do sněhu nebo sněžnice a vydejte se hledat australská zvířata, která se přizpůsobují zimním podmínkám. Ideálním místem je Craddle Mountain v Tasmánii. Můžete se přidat také k zimním expedicím, které nabízejí i vícedenní treky, při kterých můžete zahlédnout třeba klokany a vombaty.

Jízda na sněžném skútru

skútr

Chcete zažít pořádný adrenalin a přitom se moc nenadřít? Půjčte si sněžný skútr a objevujte hory svým vlastním tempem. Středisko Mt. Hotham dokonce nabízí menší skútry pro děti, které mohou jezdit ve vyhrazeném parku.

Sáňkování

bobování

Další zábavnou aktivitou, nejen pro děti, je sáňkování a bobování. Sáňky, boby či další klouzající se předměty si můžete vypůjčit nebo zakoupit přímo na místě. Některé sjezdovky mají vyhrazené části pouze pro sáňkování.

Tato místa najdete v rezortu Selwyn Snow Resort v Novém Jižním Walesu. Ve státě Viktoria můžete navštívit Mt. BullerMt. Baw Baw, a Falls Creek.

Jízda na nafukovacích kruzích

Tuhle aktivitu pravděpodobně znáte z aquparků. Sednete si do velkého nafukovacího kruhu a svezete se po tobogánu. Tato aktivita vypadá podobně. Jen s tím rozdílem, že vyměníte sníh za vodu. Existují tzv. Tube Parks, ve kterých je možné zakoupení jedné či několika jízd.

Mezi střediska, která poskytují tento druh zábavy patří Falls Creek, Perisher a Selwyn.

Glamping

Netradiční zimní aktivitou může být přespání venku. Glamping je, zjednodušeně řečeno, luxusnější styl stanování. Můžete ho vyzkoušet na hoře Hotham. O vaše pohodlí bude postaráno. Ve „stanech“ se nachází kromě pohodlných postelí také oheň, který vás bude udržovat v teple. Ještě lépe se vám bude spát, pokud během dne vyzkoušíte některou z výše zmíněných aktivit.

Zimní festivaly

Jak si užít zimu v Sydney a v dalších městech? Celoročně po celé Austrálii probíhají různé festivaly a akce. V Sydney je to třeba Vivid Festival, který trvá téměř celý měsíc. V Melbourne to jsou sportovní zápasy a turnaje.

Vivid festival

Ve středisku Perisher se koná v zimě hudební festival tzv. Peak Festival. Probíhá na začátku června v rámci zahájení lyžařské sezóny.

Mezi známé zimní festivaly patří také:

Poznávání místní kultury

Objevování muzeí a galerií je pro toto zimní období ideální stejně tak, jako ochutnávání australského vína, kávy a kuchyně v restauracích a kavárnách. Pokud vás tedy nelákají vyloženě zimní sporty v Austrálii, i tak si určitě přijdete na své.

Líbil se Ti článek?