V průběhu letních horkých dnů nás všechny lákají australské pláže. Co ale můžeme dělat v chladnějších zimních dnech? Zažít lyžování u klokanů! Lyže, snowboard, běžky či sáňky můžete použít ve státech Viktorie a Nový Jižní Wales. Australské Alpy nabízí velké množství sjezdovek, na které se můžete vydat v průběhu lyžařské sezóny. Ta probíhá ve většině ski resortů od května/června do října. Za hlavní sezónu se považuje doba od července do září. Nejlevněji si zalyžuje v červnu a říjnu.

Nejjednodušší variantou, jak se dostat na hory, je autem. Pokud se pro tuto variantu rozhodnete, nezapomeňte na zimní výbavu včetně řetězů. Řetězy si můžete zakoupit nebo zapůjčit. Je možné, že je při cestě ani nevybalíte a dostanete se k samotnému středisku suchou cestou. Lepší je však počítat s nejhorším a přibalit je s sebou. Dbejte také na to, abyste měli dostatek benzínu. Benzínové pumpy na horách bývají v menším množství a s dražší cenou benzínu. Do Australských Alp se dostanete i leteckou či autobusovou dopravou. 

Australské Alpy spadají pod Velké předělové pohoří. Alpský národní park obsahuje velké množství lyžařských středisek různých úrovní. Součástí Alp jsou také Sněžné Hory. K těmto horám se dostanete silnicí, která je nazývána jako Velká alpská cesta. Ta nabízí krásné výhledy, a to nejen v zimě.

Lyžařské školy

Pokud s lyžováním teprve začínáte, nebo jste ještě ani nezačali, můžete vyzkoušet svou první jízdu na území Austrálie. Většina středisek nabízí školy lyžování a snowboardingu pro dospělé i děti. Vybrat si můžete z individuální nebo skupinové lekce. Čím více vás bude ve skupině, tím méně peněz utratíte. Poblíž školy, v některých případech přímo v ní, najdete také půjčovnu veškerého potřebného vybavení.

lyžování v Austrálii - škola

Cena permanentky

Cena permanentky závisí na vybraném středisku a sezóně. Vaše útrata dále závisí na tom, jak dlouho chcete lyžovat. V nabídce jsou jednodenní či vícedenní permanentky. Některé sjezdovky nabízí systém, který fungují podobně jako „bodový“ u nás. Permanentky lze zakoupit on-line, čímž ušetříte pár dolarů. Přesné ceny naleznete na webových stránkách oficiálních středisek. Například ve středisku Mount Buller stojí jednodenní lyžování v hlavní sezóně pro dospělého 139 AUD. Pro děti je cena téměř poloviční, a to 78 AUD.

Lyžařská střediska v Austrálii

Mount Buller

Lyžařský rezort, který se nachází tři hodiny cesty od Melbourne. Nabízí největší síť vleků ve Victorii – konkrétně 22. Kromě upravených sjezdovek zde najdete nespočet barů a restaurací. V případě nepříznivého počasí můžete navštívit tobogánové parky nebo denní lázně. Severní svahy Mount Buller nabízí modré sjezdovky a jižní svahy nabízí sjezdovky černé.

Perisher Ski Resort

Pokud plánujete lyžování nedaleko Sydney, nejbližším střediskem pro vás bude Perisher Ski Resort. Středisko leží 5 hodin od tohoto města a je považováno za australskou jedničku. Nejen kvůli své velké rozloze, ale také kvůli velkému množství mimolyžařských aktivit. Naleznete tu i lyžařské středisko Perisher Valley, Smiggin Holes a Blue Cow. Pokud máte rádi freeride, bude se vám tu líbit. Na několika místech si můžete vyzkoušet vaši freeride jízdu.

lyžování v Austrálii - freeride

Některé dny v týdnu tu navíc můžete využít večerního lyžování. Během celého roku zde probíhají festivaly a události jako třeba Peak Music Festival nebo Perisher Pond Skim.

Falls Creek

Falls Creek se nachází se čtyři a půl hodiny od města Melbourne. Svou velikostí zabírá zhruba třetinu rozlohy Perisher resortu. Disponuje nabídkou, ve které je více než 90 sjezdovek. Díky tomuto množství zde dochází zřídkakdy k přelidnění areálu.

Kromě lyží a snowboardu si tu můžete také zaběžkovat. Konkrétně tu můžete využít více než 65 kilometrů upravených tras. Každoročně se tu také pořádá běžkařský závod Kangaroo Hoppet, který je dlouhý 42 kilometrů. Koná se čtvrtou srpnovou sobotu.

lyžování v Austrálii - běžky

Charlotte Pass

Nejvyšší lyžařské středisko Charlotte Pass leží ve výšce 1 760 metrů. Nachází se pouhých 8 kilometrů od střediska Perisher. Tento resort nabízí výhledy nejvyšší horu Austrálie – Mount Kosciuszko.

Líbil se Ti článek?