Kultura v Austrálii neznamená pouze známou budovu Opera House nebo Harbour Bridge. V Austrálii najdeme mnohem více zajímavých míst a kulturních akcí, které probíhají téměř po celý rok. Hudební a jiné umělecké festivaly, sportovní turnaje a zápasy, architektonická díla a historická místa jsou tím, co dělá tento kontinent ještě zajímavější. Které kulturní atrakce v Austrálii byste si určitě neměli nechat ujít?

Sport

Pokud jste sportovní fanoušek, získá si vás zejména město Melbourne. Právě tady probíhá závod formulí Grand Prix, zápasy v kriketu či velmi navštěvovaný australský fotbal.

Australian Open

Jedná se o první tenisový grandslamový turnaj roku. Na některý z turnajů se při své australské návštěvě můžete zajít podívat i vy. Zažijete tak strhující atmosféru fanoušků a nabitý tenisový program. Australian Open se koná během posledních týdnů v lednu v Melbourne, konkrétně v Melbourne Parku, a to již od roku 1988. Pokud nemáte dostatek času a nechcete utrácet za lístek, zastavte se v době turnaje na Federation Square. Najdete zde velké promítací plátno a pohodlná křesílka, ze kterých můžete turnaj pohodlně sledovat.

Australian open

Melbourne Cup

Nejslavnější australské dostihy, které byly založeny již v roce 1861. Závod probíhá první úterý v listopadu na závodišti Flemington Racecourse. Melbourne Cup každoročně navštíví desetitisíce diváků.

Festivaly

Mezi velmi navštěvované kulturní atrakce v Austrálii patří také hudební, světelné, divadelní a jiné festivaly, které se konají po celý rok. Některé akce jsou zadarmo, na některé budete potřebovat placený lístek.

Sydney Gay and Lesbian Mardi Gras

Tento festival homosexuálů patří k těm největším na světě. Doprovází ho přehlídka kostýmů na Oxford Street a párty v Moore Parku. Zúčastnit se můžete také zajímavých show a workshopů. Nutno podotknout, že se ho může zúčastnit každý, kdo podporuje tuto komunitu. Týdenní festival se koná na přelomu únoru a března.

Australian gay and lesbian pride

Sydney Festival

Hlavní umělecký festival města Sydney konající se v lednu. Každoročně se ho účastní okolo půl milionu návštěvníků. V rámci Sydney Festival můžete navštívit akce, za které musíte zaplatit vstup i ty, které jsou zcela zdarma. Setkáte se zde s různými hudebními žánry, tanečními či divadelními vystoupeními.

Vivid festival

Vivid festival se koná každý rok a to mezi květnem a červnem. Probíhá v Sydney a trvá tři týdny. Budovy města jsou nasvíceny různými barvami. Na některých z nich probíhá i videoprojekce, která může trochu připomínat Signal festival probíhající v Praze. Jestli chcete vidět Operu či Harbour Bridge jinak, vydejte se do Sydney během těchto tří týdnů. Festival je doprovázen hudebními vystoupeními.

Vivid festival

Woodfork Folk Festival

Jeden z největších festivalů folkové hudby na světě. Uvidíte zde nejen folková vystoupení, ale také různé workshopy jako třeba meditační a jógová vystoupení, na kterých se představují původní obyvatelé Austrálie, uvidíte ukázky cirkusu a další zajímavá vystoupení. Vrcholem je ohnivá show na přivítání Nového roku. Woodfork Folk Festival se nachází ve městě Woodfork nedaleko Brisbane a trvá šest dní.

Architektura

Australská příroda vás jistě ohromí. Nemusíte za ní jezdit mimo civilizaci. Nádherné zelené parky se totiž nachází i ve velkých australských městech. Pokud se vydáte do velkých měst jako Melbourne, Sydney či Brisbane, kromě přírody vás zaujmou moderní budovy různých tvarů a velikostí.

Opera House

Opera House v sobě ukrývá pět velkých divadel. Můžete se zúčastnit tour nebo zajít na některé nabízené představení. Nádherný pohled na tuto obří budovu se vám naskytne z Harbour Bridge nebo z lodi, na které můžete jet třeba na Manly.

Věděli jste, že Opera v Sydney spotřebuje tolik elektřiny jako dvacetitisícové sídliště? Elektřinu po ní rozvádí neuvěřitelných 645 kilometrů kabelů.

Harbour Bridge

Obrázek tohoto mostu se nachází téměř všude tam, kde je zmínka o Austrálii. Není divu. Až budete stát pod touto obří stavbou, uvědomíte si, že za zmínku opravdu stojí. Stavba mostu začala již v roce 1924. Při stavbě se zde použily některé z moderních postupů úplně poprvé. V březnu roku 1932 byl most oficiálně otevřen pro veřejnost. 

Věděli jste, že Harbour Bridge měří 1 149 metrů a je vysoký 134 metrů?

Australian Parliament House

Moderní parlamentní budova nacházející se ve městě Canberra. Zaujme vás nejen svým nevšedním vzhledem, ale také panoramatickým výhledem, který se vám naskytne při výhledu z její střechy. Návštěvu si můžete naplánovat na každý den kromě Vánoc. Vaši návštěvu si můžete naplánovat taky podle tzv. sitting a non-sitting days.

Umění

Austrálie disponuje velkým množstvím muzeí a galerií. Některá z nich jsou zcela zdarma. Chopte se příležitosti a zeptejte se na váš dotaz zaměstnanců, kteří jsou v budově kolem vás. S úsměvem na tváři vám rádi odpovědí a mnohdy i provedou…

Museum of Old and New Art

Muzeum starého a nového umění bývá označováno zkratkou MONA – setkáte se s ní pravděpodobně častěji. Jedná se o největší soukromou galerii v Austrálii. Nachází se v Tasmánii. Od egyptských starožitností až po současné umění z kolekce Davida Walsha si MONA udržuje různorodou kolekci. V létě se zde pořádá hudební festival MONA FOMA.

Art Gallery of New South Wales

Toto místo se řadí mezi nejznámější umělecké galerie. Najdete zde sbírky nejen z australského umění, ale i z umění evropského či asijského. Po vyčerpávající prohlídce si můžete vychutnat kávu či oběd s výhledem na město Sydney, ve kterém se tato významná budova nachází.

Historie

National Anzac Centre

Národní centrum se nachází v Albany Heritage Park v Západní Austrálii a nabízí návštěvníkům hluboce osobní spojení s legendou Anzac. Zkratka ANZAC znamená Australian and New Zealand Army Corps. Setkáte se zde s interaktivními displeji, artefakty, vzácnými obrázky, filmy a zvukovými komentáři. Pokud se zajímáte o Anzac centra, můžete navštívit i Anzac Memorial v Sydney.

Port Arthur

Port Arthur je město a bývalá trestanecká kolonie. Od roku 1833-1850 sem byli zasíláni největší irští a britští trestanci. Poloostrov, na kterém se věznice nacházela, byl obklopen žraloky, takže zločinci neměli šanci uprchnout. Nyní si můžete prohlédnout celou tuto oblast. V rámci prohlídky se můžete zúčastnit plavby na blízký ostrůvek, kde se nachází pohřebiště, nebo se zúčastnit prohlídky s duchy.

Port Arthur

Fremantle Prison

Vězení ve městě Fremantle v Západní Austrálii patří na seznam světového dědictví. Věznice byla v vystavěna v letech 1851-1859 samotnými trestanci. Nejdříve byla vystavěna pro odsouzence z Británie a poté byla převedena na koloniální vládu. Dnes se jedná o významnou turistickou atrakci. Probíhají zde prohlídky a výstavy.

Aborigins Culture Park

V Austrálii narazíte na několik center, které vám umožní setkání s aborginci, a ukázku jejich tance. Některá centra nabízí umění australských domorodců, které si můžete zakoupit (pozor, některé výrobky se tváří jako homemade, ale jedná se o průmyslové výrobky). Jedná se třeba o typicky australský boomerang.

Navštívit můžete známý Tjapukai Cultural Park, který nabízí různé programy pro zvídavé návštěvníky. V rámci programu si můžete poslechnout vyprávěné příběhy – tzv. aboriginal dreamtime stories. Jedná se o popis důležitých rysů domorodých duchovních přesvědčení a existence.

Aborigins

Ovšem na odkazy aboriginců můžete narazit i mimo turistická centra. V oblasti kolem Uluru či Kimberley narazíte na australské skalní umění. Jeskynní a skalní malby domorodců mohou být mezi těmi nejstaršími na světě.

Česká komunita

Pokud se vám během vaší cesty zasteskne po domově, navštivte facebook stránku, na které si domluvte si schůzku s krajanem nebo zajděte do české restaurace v Austrálii, kde si nejen pochutnáte na českém jídle, ale také si určitě s někým popovídáte. Možná také načerpáte další inspiraci, které kulturní atrakce v Austrálii patří mezi ty nejzajímavější. Česká komunita v Austrálii je totiž větší než se zdá.

Líbil se Ti článek?