Sydney – největší a nejrozlehlejší město Austrálie, které má 5 milionů obyvatel a patří tak k největšímu městu v celé Oceánii. Tato oblíbená turistická metropole obklopuje největší přírodní přístav na světě. Záliv Jackson, který se skládá z několika částí a je zátokou Tasmánského moře, je také místem nejznámějších australských atrakcí jako je Opera House a Harbour Bridge. Město Sydney však nabízí další zajímavá místa, jak v centru města, tak také ve svém okolí.

Sydney není hlavní město Austrálie, tím je Canberra. Sydney je hlavní město provincie New South Wales (Nový Jižní Wales).

Zajímavá místa v Sydney

Hlavní jádro města je přístav Circular Quay, který je jedním z nejoblíbenějších turistických míst, a to díky architektonickým ikonám celé Austrálie – Opera House a Harbour Bridge. Nicméně je to také místo několika dalších zajímavých míst jako muzeum současného umění a knihovny města Sydney. V této oblast se také nachází pěší zóny s restauracemi a kavárnami.

K objevování zajímavých míst můžete využít náš návod na veřejnou dopravu v Sydney. Snadno se dostanete na řadu míst s turistickými ikonami.

Harbour Bridge

harbour bridge sydney

Sydney Harbour Bridge byl před postavením Opery House nejznámějším architektonickým prvkem ve městě. Tento most byl postaven v roce 1932 a společně s dvěma masivními sloupy na každém konci zůstává největší ocelovou obloukovou konstrukcí na světě. Harbour Bridge spojuje sever přístavu a jižní pobřeží jen jediným obloukem tyčícím se nad vodou 134 metrů.

TIPCestovní pojištění do Austrálie s limitem léčebných výloh až 500 milionů korun, úrazovým pojištěním až 1 milion korun, pojištěním odpovědnosti za škodu a storno pojištěním pro případ Covid-19 či jiných nečekaných událostí. Sjednáte online.

ZÍSKEJTE SLEVU 50 % na pojištění

Sydney Opera House

opera house sydney

Sydney Opera House patří ke světovému dědictví UNESCO a právem je to největší atrakce v celém Sydney. Turisté mohou obdivovat operu zvenku, anebo si zaplatit prohlídku, která je zavede do vnitřních prostorů divadla, studií, exhibičních místností, koncertních sálů a kina. Je to jedinečná příležitost, jak se dozvědět zajímavosti z historie této budovy a nakouknout za oponu všeho dění.

Na Opera House i Harbour Bridge můžete jednou za rok vidět skutečně zajímavé světelné projekce v rámci Vivid Light Festivalu.

The Rocks

The Rocks je historická oblast, která byla domovem původních domorodých obyvatel Sydney a později se stala první evropskou osídlenou oblastí. Název The Rocks (skály) pochází ze skalnatého pobřeží na západní straně zátoky. Dnes The Rocks odkazuje na původní obyvatele více než stovkou budov, které tvoří úzké ulice, a zahrnují také nejstarší dům v Sydney – Cadmanovu chalupu, která byla postavena v roce 1816.

Darling Harbour

darling harbour sydney

Darling Harbour je městkou částí, která je plná obchodů, restaurací, muzeí, exhibicí a zábavných podniků. Pro rodiny se zde nachází Madame Tussaud muzeum voskových figurín, divoký život v Zoo a podvodní život v Akváriu, který obsahuje největší světovou kolekci mořských živočichů.

Powerhouse Museum nabízí kolekce z oblastí vědy, technologie, designu a historie, zatímco nadšenci historie určitě ocení repliku lodě kapitána Cooka v australském národním námořnickém muzeu.

Pro ty nejmenší návštěvníky je v Darling Harbour kolotoč, dětské hřiště a vodní park.

Queen Victoria Building

Nejlepší nakupování v Sydney je v budově románského stylu Queen Victoria, která je spojena s podzemní vlakovou stanicí. Původně byla tato budova postavena jako tržnice v roce 1893. Její dominantou je velká centrální klenba, která je doprovázena dvaceti menšími.

Dlouho se nevědělo, co s touto budovou bude. Nakonec po desítkách let vyjednávání, a dokonce zvažování demolice, byla tato budovat opravena a dnes je v ní více než 200 obchodů, které naplňují celou galerii. Toto místo rozhodně stojí za navštívení i pokud nejste nadšencem nakupování.

Sydney Tower

sydney tower australie

Sydney Tower je další architektonická ikona celého města. S výškou 309 metrů to je nejvyšší budova a nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů.

George Street

Nejstarší ulice v Austrálii. George Street byla dříve bezejmennou cestou, za to dnes je to nejhlavnější dopravní tepna, která je obklopena historickými budovami jako je výše zmíněná Queen Victoria Building. Na George Street se také nachází kancelářské budovy, obchody a restaurace. Nedaleko je radnice a Katedrála svatého Andrewa, obě budovy v historickém zachovaném románském stylu.

Umění Street Art na Cockatoo Island

cackatoo island sydney

Skvělé umělecké velkoplošné umění najdete na budovách na Cockatoo Island. Prostředí opuštěných továren je pro tyto graffiti prostě ideální. Více orbázků i video najdete v samostatném článku Ostrov plný Street Art v Sydney.

Government House Sydney

Jeden z nejlépe udržovaných příkladů koloniální architektury v Austrálii. Government House Sydney byl domovem 27 guvernérů od doby jeho postavení v roce 1846. Toto místo je opravdový „ukrytý diamant“ s interiérem, který je velkou částí ovlivněn Gotikou. Tyto interiéry lze vidět při prohlídce, nicméně rezervace lístků je nutná s předstihem, protože místa jsou omezená a rychle bývají obsazená.

Královské Botanické zahrady

Královské parky jsou pokojnou oázou uprostřed rušného města. Byly založeny v roce 1816 a mají velikost třicet hektarů zahrad obsahující stromy, palmy, orchideje a shluky ovoce. Mezi tím vším se ukrývá Palace Rose Garden, který obsahuje okolo 1800 růží, a skleník vzácných a ohrožených rostlin. V parcích se dá využít turistická doprava – vlaky, které návštěvníky provezou po celém místě.

Hyde Park

Uprostřed kancelářských čtvrtí je ukryt Hyde Park, který se podobá newyorskému Central parku pouze v menším podání, ale nese jméno po londýnském Hyde Parku. Je to ideální místo pro procházku mezi květinami, fontány a stromy nebo na posezení v zelené trávě a uspořádání vlastního pikniku při slunečném počasí.

The Blue Mountains

blue mountains sydney austrálie

The Blue Mountains je téměř povinný výlet pro každého návštěvníka města Sydney. Nachází se přibližně 100 kilometrů za městem, tudíž nabízí únik z rušného městského života a nahlédnutí do divoké australské přírody.

Jedná se o protáhlé pohoří, které se skládá z pískovcových hor s propastmi a soutěskami. Tyto hory jsou zapsány na světovém dědictví UNESCO, protože nejen, že jsou samy o sobě unikátem a vyskytují se tam vzácné druhy rostlin, ale také nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů a scenérií v celém okolí. Z hor lze zahlédnout divokou zvěř, další skaliska a australské keře.

Jméno Národního parku Modré hory vzniklo díky modrému oparu, který hory obklopuje během horkých dnů. Modrý opak vzniká ve vysokých teplotách vypařováním oleje z listů eukalyptů.

Pláže v Sydney

Sydney je proslulé svými plážemi. Ikonická Bondi Beach se nachází jen patnáct minut jízdy za městem a nabízí skvělé příležitosti k surfování. Pobřežní procházka při útesech mezi Bondi a Cooge plážemi nabízí nádherné výhledy na oceán. Pokud rádi surfujete, zkuste určitě také Manly beach. Písečná pláž a její okolí láká turisty a cestovatele na mnoho atrakcí (surfing, skating, koncerty).

Chinese Garden of Friendship

Čínské zahrady přátelství je další místo, kam se dá v Sydney vyrazit za přírodou a zažít něco nového. Zahrady se nachází v oblasti Darling Harbour a odráží čínskou filosofii a harmonii. Tyto základní elementy čínské tradiční kultury se odrážejí v uspořádání celé zahrady a ve všech jejích částech, jako jsou fontány, vodopády, jezírka a exotické květiny.

Taronga Zoo

taronga zoo sydney

Netradiční pohled žiraf a dalších exotických zvířat v Austrálii s pozadím velkoměsta. Přesto, pokud máte v Sydney jen několik dnů a chcete se podívat na různé druhy australských plazů i savců, zoologická zahrada Taronga bude dobrým půl denním nebo celodenním výletem.

Cestovní pojištění do Austrálie

Před odjezdem na dovolenou do Austrálie si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění do zahraničí. Výlohy na akutní ošetření a zdravotní péči jsou v Austrálii mnohem vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít cestovní pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do Austrálie.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud plánujete dlouhodobý pobyt v Austrálii či někam jinak do světa za prací nebo studiem, srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí vysoké limity léčebných výloh, úrazového pojištění a je mezi cestovateli po celém světě oblíbené.

SIM karta do Austrálie

sim karta do Austrálie

Pořiďte si před odletem eSIM kartu do Austrálie a mějte balíček dat na internet po ruce. eSIM kartu jednoduše naskenujete do telefonu a po aktivaci přepnete bez nutnosti vyndavat vaši původní českou fyzickou SIM kartu.

eSIM karta do Austrálie

Přejeme bezpečné cestování v Austrálii!

5/5 - (1 vote)