Až si budete vybírat místo pro pořádnou lyžovačku, pravděpodobně pojedete do Alp či Karpat. Australské Karpaty neexistují, za to Australské Alpy ano. Co takhle zkusit něco netradičního a místo rakouských či italských Alp vyrazit do těch australských a ještě k tomu v době, kdy je u nás v Čechách tropické léto?

Základní informace

Australské Alpy procházejí teritoriem hlavního australského města a dvěma australskými státy – Novým Jižním Walesem a Viktorií. Jak ukazuje mapa, jedná se o pohoří na východě Austrálie, které zasahuje určitou částí i do jižní části země. Jedná se o nejvyšší pohoří Austrálie, které zahrnuje celkem 16 národních parků.

Na tomto území se nacházejí rozvodí řek a toků, které se vlévají do Tichého oceánu. Najdeme zde také rozvodí řek a potoků, které tečou do vnitrozemí.

Lokace

Australské Alpy, horský reliéf Austrálie, spadají pod Velké předělové pohoří. To se se svou dálkou přes 3 000 kilometrů táhne po jihovýchodní Austrálii od Queenslandu po Victorii.

Jak se sem dostat

Pokud se rozhodnete vydat do hor, ideální variantou je jízda autem. Složte se s kamarády, půjčte si auto a rozdělte si veškeré výdaje. Pokud nemáte možnost auta, dostanete se sem také autobusem ze Sydney, Melbourne nebo Canberry.

Cesta autem ze Sydney trvá pět a půl hodiny do Jindabyne – vstupní brány do středisek Perisher, Charlotte PassThredbo. Z Melbourne pojedete zhruba tři hodiny do Wangaratta.

  • Great Alpine Road – 340 kilometrů dlouhá silnice z Wangaratta do Bairnsdale. Cestou po Great Alpine Road v zimě uvidíte zasněžené blahovičníky, což se jen tak nevidí. Po cestě narazíte také na několik vináren s australským vínem, krámky s ochutnávkami sýrů a restauracemi.
  • Kousciuszko Alpine Way – 350 kilometrů dlouhá silnice Kousciuszko Alpine Way nabízí nádherné výhledy na hory a malá městečka.

Aktivity

Ať už navštívíte hory v létě či v zimě, nudit se rozhodně nebudete. V období australské zimy, od června do září, probíhá v některých australských místech lyžařská sezóna. Kromě lyžování můžete zkusit i další zimní aktivity, mezi které patří třeba jízda psím spřežením nebo sáňkování.

V létě můžete podniknout pěší nebo cyklistické výlety.

Australian Alps Walking Track

Pokud máte rádi hiking, můžete zkusit trasu dlouhou 650 kilometrů nazývanou jako Australian Alps Walking Track. Startovním místem je městečko Walhalla ve státě Victoria. Cesta vás dovede kromě jiného také na horu Mount Kosciuszko.

hiking

Sněžné hory

Sněžné hory jsou místem, kde leží nejvyšší vrchol Australských Alp a zároveň nejvyšší hora Austrálie. Jmenuje se Mount Kosciuszko a její vrchol leží ve výšce 2228 m n. m.

Ve Sněžných horách probíhá každoročně závod na lyžích s délkou 42 kilometrů. Jedná se o tzv. Klokaní pohár.

V jeskynním systému Yarrangobilly Caves se můžete vykoupat v termálním pramenu s teplotou okolo 27 °C . Nezapomeňte si udělat výlet k ledovcovému jezeru Blue Lake.

Mount Kosciuszko

Do roku 1997 se název hory psal bez písmene Z, tedy Kosciusko. První na horu vystoupil Polák Paul Edmund Strzelecki a to 15. března 1840. Vrchol byl pojmenován podle generála Tadeusze Kościuszka.

Během denního hiku můžete zdolat vrchol hory. Nahoru vede cesta dlouhá 9 km. Využít můžete také lanovku, která za vás zdolá převýšení 560 metrů. Pokud máte dostatek času a sil, zkuste si výstup nahoru protáhnout a udělejte si okruh přes Blue Lake po tzv. Main Range Walk. Tento okruh je dlouhý zhruba 23 kilometrů.

Na vrcholu se nachází biosferická rezervace s dvaceti druhy rostlin, které nenajdete nikde jinde na světě.

Mount Kosciuszko výhled

Viktoriánské Alpy

Zimní sporty nebo letní poježdění na horském kole můžete vyzkoušet také ve Viktoriánských Alpách. Vydejte se třeba na Mount Buller, Mount McKay, Mount Stirling nebo Mount Buffalo.

Pokud máte rádi rybaření, vydejte se k jezeru Eidon.

Líbil se Ti článek?