Věřte tomu, že surfování není tak jednoduché, jak může vypadat v podání Australanů, kteří sviští po vlnách. Vypadá to, že se člověk vydá na písečnou pláž, obleče do neoprenu, připevní si šňůrkou prkno k noze, ladnými pohyby se dostane do vody, na prkno naskočí s lehkostí a zbytek za něj udělá ta správná vlna, kterou samozřejmě hned pozná. Kdo zkusil, ví, že to tak úplně není. Rozhodně ne po první lekci…

Pár hodin s instruktorem vás dost unaví. Samozřejmě fyzicky, protože celé tělo dostane pořádně zabrat, ale také psychicky, protože se do vás instruktor bude snažit dostat co nejvíce informací, včetně základních pravidel, které nejdou přeskočit, a to v angličtině.

To, jak se naučit surfovat, se nenaučíte jinak než praxí. Můžete si připodobnit třeba k lyžování či snowboardu. Teorie je sice zajímavá, ale praye a samotná jízda na kopci je úplně něco jiného. Pojďme si tedy alespoň teoreticky říci, co to vlastně ten surf je a jak na něj.

Vybavení pro surfování

Surfařské vybavení si můžete zakoupit či zapůjčit. Pro prvních pár lekcí doporučujeme zapůjčení – kdo ví, jestli vás bude tento adrenalinový sport vůbec bavit. Při lekci s instruktorem bývá veškeré vybavení v ceně lekce.

surfování-prkna

  • Surfařské prkno je nejdůležitějším komponentem. Dříve se prkna vyráběla ze dřeva, dnes se vyrábí nejčastěji z lehké pěny či skelného vlákna. Základní druhy jsou tzv. longboardy a shortboardy – tedy dlouhá a krátká prkna. Dále je můžeme dělit dle tloušťky, tvaru, váhy atd.. Obecně lze říci, že čím kratší prkno je, tím lépe se ovládá, ale je méně stabilní.
  • Ploutvičky, které jsou většinou již připevněné na prkně. Pokud si prkno půjčujete, zkontrolujte, zda jsou pořádně upevněny, aby nedošlo k jejich ztrátě.
  • Šňůra jejíž jeden konec je připevněn na prkně a druhý si připevníte nad kotník. Díky tomu vám prkno neodplave a bude stále u vás.
  • Surfovací vosk, díky kterému se na prkně nebudete klouzat.
  • Neopren, který vás ochrání před případným prochladnutím, spálením se či zraněním se například o korál.
  • Sluneční krém, dostatek vody, mlsání pro energii.

Jak se naučit surfovat

Nejlepší způsob jak se naučit surfovat je zaplatit si lekci s instruktorem. Prozradíme vám základní kroky, kterým se v úvodní lekci budete určitě věnovat.

  1. Lehněte si na prkno na břicho a dopádlujte dál od břehu.
  2. Nasměrujte se i s prknem ke břehu. Přes rameno s pohledem za vás sledujte vlny.
  3. Až uvidíte vlnu, zhruba 10-15 metrů od vás, začněte pádlovat směrem ke břehu. Pádlujte až do chvíle, kdy do vás narazí vlna.
  4. Po nárazu vlny ještě dvakrát zapádlujte a poté zatlačte rukama do přední části prkna.
  5. Jakmile ucítíte, že vás vlna „vzala“, snažte se postavit – rukama udržujte stabilitu, přejděte do pozice na kolena a až poté do stoje. Konečná pozice vypadá tak, že máte jednu nohu vepředu a druhou vzadu a jste celkově pokrčeni.

Nebezpečí australského surfingu

  • Žraloci: Určitě se vám vybaví ve vašich představách. A ano, i s nimi se můžete setkat. V některých australských surfařských oblastech jsou vybaveny sítěmi proti žralokům. Dopředu si zjistěte, jak moc nebezpečná je oblast ve které chcete surfovat. Ačkoliv pocit nebezpečí můžete mít, riziko napadením žralokem a ostatními zvířaty je nízké.
  • Utonutí: Předpokládá se, že když se vydáte surfovat, umíte plavat. Mohou však nastat situace, při kterých ztratíte nad prknem kontrolu, uhodíte se. Proto je vždy lepší nebýt na otevřené vodě úplně sám.
  • Vlny: Vypadají sice krásně a lehce, ale mají obrovskou sílu.
  • Ostatní surfaři: Dbejte na dostatečný rozestup od ostatních surfařů. Dodržujte pravidla tak, aby se nestalo nic vám ani druhým.

Kdy se vydat na surf

V Austrálii téměř nezáleží na tom, v jakém měsíci se na surf vydat. Spíše záleží na počasí a  vlnách. Ideální výška vln pro začátečnické surfování je jeden metr a rychlost o rychlosti do 10 kph. Pro ty z vás, kteří surfování rozumí více, doporučujeme navštívit tuto webovou stránku. 

surfování-pláž

Nejlepší lokality na surfování v Austrálii

Zajímavosti

  1. Surf Lakes: Místo, kde se surfařům nabízí nejedna umělá vlna. Tahle umělá verze nabízí až 2 400 vln za hodinu.
  2. Surfařské závody: Kromě australských sportovních aktivita a akcí jako potápění, australský fotbal či Grand Prix se v Austrálii pořádá i turnaj v surfingu. Závody se pořádají v různých částech Austrálie. Koho by zajímali přesné lokace, podívejte se na jejich seznam.
  3. Surfování v Čechách: Pokud si chcete vyzkoušet své první surfování nebo třeba zavzpomínat na to pravé australské, udělejte si výlet do Prahy. Právě tam se nachází surf aréna.
  4. Surfování v Africe: Afrika neznamená jen safari nebo luxusní hotely pro turisty. I tady se dá solidně zasurfovat. Kouzlo surfu můžeš poznat třeba v Jihoafrické republice nebo Mozambiku.

Surfování v Austrálii by mělo být na vašem to-do listu. Užijete si spoustu zábavy a také dáte vašemu tělu pořádně zabrat. Tak si to pořádně užijte!

Líbil se Ti článek?