Práce v Austrálii

Láká vás práce v Austrálii? Sepsali jsme návod, jak začít s hledáním vhodné pracovní pozice, jaká je průměrná mzda a výdělek. Blíže se věnujeme práci v restauracích a na farmách. A řešíme také daně, resp. vrácení daní. A víte že pracovní vízum do Austrálie jako takové neexistuje. Vždy je důležité se dívat na možnosti víza s pracovním povolením. A to má např. i studenstké vízum!

Pro práci v Austrálii je nutné mít daňové číslo (Tax File Number). Vhodné je mít také otevřený bankovní účet.

Hledání práce v Austrálii

Čechům, kteří vyjeli do Austrálie trvá zpravidla 15-30 dní než si najdou práci. Proto odjíždějte vždy s dostatečnou finanční rezervou.

Řada Čechů odjíždí do Austrálie v páru. Následné hledání práce pro páry není úplně jednoduché. Dobře si rozmyslete, jakou kdo chce hledat práci. Buďte připraveni, že jeden z vás bude muset dojíždět větší vzdálenost (stává se ve městech, např. Sydney nebo Perth).

Práci v Austrálii lze hledat několika způsoby:

  • Na internetu z inzerátů
  • Osobní pochůzky
  • Na doporučení
  • Skrze personální agenturu

Nabídky práce z inzerátů

Existuje řada portálů, které shromažďují nabídky práce v Austrálii. Využívejte filtrování a snažte se reagovat rychle. Uvědomte si, že zaměstnavatel dostane desítky a možná stovky životopisů. Musíte se odlišit.

Svůj životopis vždy přizpůsobte pracovní pozici, o kterou projevujete zájem. Vytvořte si klině několik šablon životopisů a ty poté jen drobně upravujte.

Pokud v inzerátu je kontaktní telefon, doporučujeme zavolejte tam. Můžete si i vypsat některé adresy a udělat si cestu, své CV tam donést osobně.

Práce v Austrálii na inzerci:

Australské osobní pochůzky

Natiskněte si 30 – 50 životopisů a projděte město (Sydney, Brisbane, Gold Coast, Perth, Darwin, Melbourne) křížem krážem. Přestože obchod nemá vyvěšeno, že někoho hledá, jděte dovnitř, představte se a zeptejte se, zda není přítomen manažer.

Vždy se snažte vyžádat si manažera. Nemluvte jen s řadovým zaměstnancem.

Promyslete, která hodina je vhodná pro návštěvu. Určitě nechcete přijít žádat o práci do restaurace během poledního menu, kdy budou všichni zaneprázdněni. Pro restaurace je vhodná 5-6 hodina večerní.

Jak získat práci na doporučení

Doporučení je bezpochyby ten nejlepší způsob, jak získat práci v Austrálii. V inzerátech bojujete s tisíci dalšími uchazeči. Pokud doporučení funguje na obě strany, tedy jste i vy předem představeni zaměstnavateli, máte výbornou startovací pozici.

Jak tedy získat doporučení pro práci?

Nejdůležitější je vytvářet si kontakty. Už při čekání na letadlo mluvte s lidmi. Vaše angličtina vám pomůže a pokud jste extrovert, snadněji se dostanete do rozhovorů. Čím více znamách si uděláte, tím lépe pro vás.

Neznámý člověk rád pozná váš příběh. Nebojte se svěřit s tím, že jste v Austrálii noví a hledáte práci. Australané jsou velmi nápomocní a uvidíte, jak rádi doporučují 🙂

Pokud chodíte do školy, hned se ptejte, kde kdo pracuje a jestli nehledají další. Já jsem takto získal práci už 3 den v Austrálii 🙂

Určitě nezapomeňte na Facebook skupiny. Poradí vám Češi a Slováci, kteří v Austrálii vytvořili silnou komunitu.

Práce přes agenturu

Agentura v Austrálii vám může sehnat také práci. Dobře si rozmyslete kritéria (hlavní úvazek, vedlejší úvazek, sezónní práce) a připravte si svůj životopis a také certifikáty, pokud máte.

Existují také české agentury, které se specializují a některé dokonce garantují práci v Austrálii. Osobní zkušenosti s nimi bohužel nemáme. Nezávaznou schůzkou ale zřejmě nic nezkazíte 🙂

Práce v Austrálii je, je to jenom na Tobě

Skvělé video od Roberta Kalaše, který v 10 minutách dává jednu skvělou radu za druhou. Pokud to s prací myslíte vážně, určitě doporučujeme zhlédnout!

Práce v Austrálii na farmě

Austrálie nabízí možnosti práce na farmách, jak pro úplné začátečníky, tak pro již zkušené farmáře.

Typickou prací je sbírání ovoce, tzv. fruit picking. V této práci jste placení obvykle podle nasbíraného množství ovoce.

Pokud se dostanete do zpracovatelské linky, hodinová sazba se pohybuje mezi 16 – 18 AUD na hodinu.

Výhody práce na farmě v Austrálii:

  • Stačí základy angličtiny
  • Poznáte množství mezinárodních lidí
  • Velká nabídka, práci téměř vždy seženete
  • Oblíbená práce pro páry

Nevýhody práce v Austrálii na farmách:

  • Sklizně jsou ovlivněné počasím. Někdy práce není a jindy je jí hodně.

V chvíli, kdy prší a budou sklizně přerušeny, máte „nechtěné“ volno. A protože jste většinou placeni od nasbíraného množství, ztrácíte možnost výdělku.

Práce na farmě může být fyzicky náročná. Nemusíte být rozhodně vytrénovaný svalovec, ale na druhou stranu není dobré fyzickou zátěž podceňovat. Záleží na druhu ovoce, který budete sbírat. U některých druhů budete celý den sedět, u jiných se ohýbat, klečet, tahat košíky, atd.

Pokud máte zájem o práci v Austrálii na farmě, přečtěte si detailní stránku Práce na farmě v Austrálii.

Práce v cateringu, restauraci, baru

Velmi populární pracovní pozice pro mezinárodní studenty. Není těžké se naučit být dobrý číšník. Z domova se můžete připravit tím, že si dovezete do Austrálie vlastní oblek (stačí kalhoty, košili a společenské boty). Ušetříte tak pár dolarů.

Hodí se také, pokud se naučíte držet 3 talíře v jedné ruce. Lze se naučit během týdne.

Seznam cateringových společností:

  • Alseasons
  • Bluestone Personnel
  • Cater Care
  • Clifford Wallace
  • Compass Group L
  • Culinary Edge
  • Gastronomy
  • Nosh Hospitality
  • Pinnacle
  • Spotless
  • Stedmans
  • Troys

Práce jako Aupair neboli Demi Pair v Austrálii

Do Austrálie za prací se můžete vydat také jako Au-pair. Pokud is vyřídíte studentská víza, pracovat zde můžete legálně. Práce je oblíbená především mezi dívkami. Výhodou je, že si hostitelskou rodinu můžete najít sami bez agentury. Podívejte se blíže na náš podrobný článek Au-pair v Austrálii a zjistěte, jaké máte možnosti výdělku.

Moje zkušenosti

Práce v restauraci v Austrálii

Po pár měsících práce v restauraci jako číšník jsem kompletně odrovnal boty. Boty jsou hodně důležité, pokud vaše práce spočívá v chození několik hodin denně, pořiďte si dobré boty!

Mzda v Austrálii

Výše mzdy záleží na řadě faktorů:

  • Město a konkrétní místo práce
  • Období (sezóna, mimo sezónu)
  • Pracovní zkušenosti
  • Úroveň angličtiny

V Austrálii je obvyklé vyplácet mzdu každý 14 dní a někteří dokonce zavedli pravidla pro výplaty každý týden.

Zaměstnavatel je povinen odvádět za vás daně a penzijní připojištění (tzv. superannuation). O superannuation si můžete po svém odletu z Austrálie (např. z České republiky) požádat zpět a bude vám vyplaceno.

Průměrná hodinová mzda v Austrálii

Průměrná hodinová mzda v Austrálii je nyní 16,50 AUD. Jedná se o přibližně 315 Kč na hodinu. Některé zdroje uvádějí průměrnou mzdu mezi 12 – 20 australskými dolary.

Pochopitelně záleží, jakou práci budete vykonávat. Nezapomeňte, že jazykovaá vybavenost hraje značnou roli při výběru vhodných kandidátů.

Rozdíl mzdy v pracovní den a o víkendu

Zjistěte si dopředu, zda zaměstnavatel vyplácí vyšší mzdu během hodin o víkendu a svátcích. Je to obvyklá praxe, avšak řada zaměstnavatelů zvýšenou mzdu nevyplácí.

O víkendu by měla být vaše mzda 1,5 vyšší a ve svátek může být v rozmezí 1,5 – 2,5 násobku.

Práce v Austrálii jako student

Pracovat můžete od prvního dne nástupu do školy.

Pokud budete v Austrálii pracovat v rámci studentských víz, ty vám dovolují pracovat v době studia maximálně 20 hodin týdně. V době „prázdnin“, tedy v mezidobí vašich kurzů, můžete pracovat neomezeně. Neomezeně můžete pracovat také 1 měsíc po skončení kurzu.

Jak nastavit školu a práci?

Ti, kdo chtějí odjet do Austrálie za prací se studentským vízem, je důležité dobře nastavit období školy a období prázdnin.

Při studiu vyšší odborné školy (VET) máte výuku zpravidla jen 36 týdnů. Získáváte 16 týdnů ročně, ve kterých můžete pracovat na plný úvazek.

Univerzity a privátní školy s australským statutem Higher Education mají výuku jen 24-30 týdnů. Poplatky za toto studium jsou však poněkud vyšší.

Zajímavou alternativou je kombinace studia angličtiny a vyšší odborné školy v Austrálii. Takto získáte 4-8 týdnů navíc, ve kterých můžete pracovat bez časového omezení.

Další možnosti a zkušenosti Čechů s kombinací práce a studia najdete na stránce studium v Austrálii.

Práce v Austrálii bez studia

A lze pracovat v Austrálii bez studia?

Ano, práce v Austrálii bez studia je možná, ale vždy musíte mít pracovní povolení. Pracovní povolení získáváte na základě příslušného víza. Nejčastěji se bude jednat o Skilled Migration.

Pro další informace navštivte stránku Víza do Austrálie anebo přímo náš blogový příspěvek Práce v Austrálii bez studia.

Daně v Austrálii

Jak budete platit daně v Austrálii a kolik přesně budete odvádět?

Zaměstnavatel za vás platí pouze zálohu na daň. Ze svého příjmu je nutné poté spočítat, zda budete doplácet či vám bude část vrácena zpět.

Finanční rok v Austrálii začíná vždy 1. července a končí 30 června. Po skončení finančního roku můžete požádat o vrácení přeplatku.

Jak hodně zaplatíte na daních?

Záleží na několika faktorech a otázku nelze jednoznačně zodpovědět. Pokud chcete pomoci s vrácením daní z Austrálie, kontaktujte nás.

Otázka daní úzce souvisí také s délkou vašeho pobytu v Austrálii. Jsou zde nastavené statuty residenta a neresidenta. Pokud zůstáváte v Austrálii méně jak 183 dní, jste daňovým neresidentem a zaplatíte na daních 2x – 3x více než kdybyste byli daňovým residentem (pobyt nad 183 dnů).

Podnikání v Austrálii

Alternativou, jak si vydělat peníze v Austrálii je podnikání. Narozdíl od České republiky podnikání u protinožců založíte velmi jednoduše, online a zdarma. Velkou výhodou je i to, že podnikat můžete i se studentský vízem. Zájemci přečtěte si více na stránce jak podnikat v Austrálii.

Zajímavosti o práci v Austrálii

Nezaměstnanost v Austrálii se drží na 5%. Ve městech jako je Sydney je dokonce ještě menší.

Přibližně 75-80% studentů z České republiky, kteří vyjeli do Austrálie na studentská víza si našlo práci během prvních 30 dnů.

Vaše úroveň angličtiny zvyšuje šanci získat zaměstnání v Austrálii. Avšak i se základní úrovní je možné práci získat. Pokud nemáte dost odvahy k přímému oslovování, zkuste využít služby pracovní agentury. Nabídky práce v Austrálii najdete ale také na internetu. Práce na farmě je oblíbenou variantou. Jako studenti budete zřejmě preferovat restaurace, bary a kancelářskou práci. Zde je průměrná hodinová mzda okolo 14 – 20 australských dolarů.

Pokud hledáte práci v Austrálii na pracovní víza bez studia či i v rámci studenských víz, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám blíže poradíme.