Od Austrálie vzdálená 240 kilometrů, a přesto tak jiná. Tasmánie je nádherným místem, které vám nabídne překrásnou přírodní scenérii, nedotčenou divočinu i setkání se zvířaty, co nežijí nikde jinde na světě. Pohorky a fotoaparát vám nesmějí chybět!

Divoká Tasmánie

Tasmánie se stala součástí Austrálie až v roce 1901. Do té doby musela ujít velmi namáhavou cestu. Britové sem deportovali ty nejhorší zločince a začaly vznikat první osady a kolonie. Přistěhovalci postupně vytlačili domorodé obyvatelstvo, násilné činy a smrt byly na denním pořádku.

Mnoho let se ostrov nazýval peklem na zemi a rozhodně byste se sem za horskou túrou nevypravili. Tasmánie byla také zasažena obrovskými požáry v roce 1967. Jejich stopy jsou stále patrné.

Zvířata Tasmánie

Protože se ostrov oddělil od Austrálie Bassovým průlivem před dvanácti tisíci lety, fauna a flora na ostrově měla unikátní podmínky pro vývoj. Řada živočichů a rostlin je k vidění pouze na ostrově Tasmánie. Klokani jsou všudypřítomní, ale zajímavá zvířata jsou hlavně tasmánští ďáblové a vombati.

Proč si vybrat právě Tasmánii

tasmánie cestování

Na první pohled vám bude Tasmánie připomínat Nový Zéland. Vaše dovolená však bude mnohem zajímavější, dobrodružnější a bez zástupů ostatních turistů. Obdivovat budete eukalyptové pralesy, úžasné pláže a skalnaté pobřeží, rozlehlé hory protkané pěšími stezkami, moderní města, levandulová pole, ale především krásy národních parků, které není možné při návštěvě ostrova vynechat. Dovolená v Tasmánii se vám díky své rozmanitosti jistě zalíbí.

Počasí v Tasmánii

Nejteplejší počasí je v letním období, které připadá na měsíce prosinec, leden, únor. Uvedené měsíce jsou hlavní turistickou sezónou.

Podnebí v Tasmánii je mírné, určitě nečekejte vysoké teploty. V horách se připravte na spíše chladnější počasí, okolo deseti stupňů. Počítat musíte také s častým deštěm.

Jak se dostat do Tasmánie

Tasmánii navštěvuje celá řada turistů z Austrálie, kteří si ji oblíbili jako místo pro krátkodobé kempování. Zahraniční cestovatelé se zde zdržují obvykle delší dobu.

Pro cestu je dobré si vyhradit alespoň dva týdny, kdo by chtěl navštívit všechna místní lákadla, strávil by na ostrově více než měsíc.

Využít můžete pravidelné lety z řady měst, nejčastěji se využívá letecké spojení z Melbourne. Délka letu z Austrálie do Tasmánie je přibližně hodinu. Levnější variantu představuje doprava trajektem, který vás přepraví i s autem. Cesta však trvá celou noc.

Zajímavá místa

tasmánie zajímavá místa

Vybrat z kouzelné přírody Tasmánie jen pár tipů není snadný úkol. Zajímavosti budete potkávat na každé křižovatce.

Z národních parků je třeba zmínit hned ten nejstarší Mt. Field National Park, kde si můžete prohlédnout krásu vodopádů Russells Falls a jistě narazíte i na svítící červy.

Ostrov ukrývá i největší přehradu na jižní polokouli Gordon Dam.

Unikátní je i The Nut a městečko Stanley, kde se zastavil čas.

Treky a horské túry můžete podnikat na mnoha místech. Všude najdete přehledně značené stezky a k dispozici je i mapa. Nejvyhledávanějším trekem je Overland Track, který začíná u Cradle Mountain a trvá šest dní.

Jezero Dove Lake nebo červené skály na pobřeží, Bay of Fires, jsou tipem pro ty, co chtějí klidnou relaxaci.

Rady pro pobyt

tasmanie kempování

V Tasmánii si můžete půjčit obytné auto nebo koupit měsíční autobusovou jízdenku. I pro Tasmánii platí, že je zde velmi draho. Vyplatí se permanentka do národních parků.

Při návštěvě ostrova vás mohou zklamat vodopády, to v případě, že se k nim vydáte v období sucha.

Pozor na zákaz dovozu některých potravin na ostrov.

Do Tasmánie můžete vyrazit i s místní turistickou agenturou na organizovaný pobyt.

Na ostrově je možné tábořit téměř kdekoliv, kde není přímý zákaz označený tabulkou. V národních parcích jsou velmi dobře vybavené tábořiště, k dispozici jsou volně přístupné chaty a vařiče.

Riziko představují především hadi a absence signálu na mnoha místech. Při cestách po ostrově mějte při sobě vždy lékárničku se základním vybavením. Zejména v horách může být pomoc desítky kilometrů vzdálená. Nezapomeňte ani na sjednané cestování pojištění do zahraničí.