Melbourne, hlavní město státu Victoria, je druhým největším městem na australském kontinentě. Počet obyvatel je přibližně 4,7 milionu, a nejen díky tomu se o Melbourne říká, že je to město plné života a zážitků. Přízvisek má však metropole mnohem více, zásluhou mnoha parků a zahrad je označováno jako „australské zahradní město.“ Některé ze zahrad jako Carlton jsou dokonce zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.

Rozlehlé zelené plochy vytváří kontrast s moderní architekturou, která se v Melbourne projevuje v podobě vysokých mrakodrapů. Melbourne jako druhé největší město Austrálie je důležitým ekonomickým a průmyslovým centrem, značnou důležitost ale zaujímá také turismus.

Díky teplému klima a rozmanitosti celého města do Melbourne proudí tisíce turistů. Na přelomu ledna a února tam dokonce přijíždí nejlepší tenisté z celého světa, protože město hostí každoroční tenisový grand slam známý jako Australian Open.

Město je také známé pro nespočet míst, kde můžete obdivovat street art. Umělecká díla autorů si můžete prohlédnout v samotném centru města, ale i v odlehlejších částech. Některé malby se navíc často obměňují.

Poloha Melbourne

melbourne přístav

Melbourne leží na pobřeží zálivu Phillip na jihovýchodní straně Austrálie. Je to přístavní město, které nabízí desítek kilometrů blízkých pláží ať už zaměřených na obchod a průmysl, nebo turismus a v Austrálii tak moc oblíbené surfování.

Nejznámější melbournské pláže jsou na pobřeží zálivu Phillip jako součást předměstí Albert Park, Port Melbourne, St Kilda Eldwood a další.

Nejbližší pláže pro surfování jsou na okrajích zálivu v částech Rye, Sorrento a Portsea, přibližně 85 kilometrů od centra města.

Mapa Melbourne

mapa Melbourne

Časové pásmo v Melbourne

Vzhledem ke své poloze, Melbourne má časové pásmo UTC +10, tedy devítihodinový časový posun dopředu od času České republiky.

Počasí v Melbourne – horká léta, mírné zimy

Počasí v Melbourne je teplé díky oceánskému klimatu. Léta, která jsou díky poloze na jižní části zeměkoule od listopadu do března, jsou horká s průměrnými teplotami kolem 25 °C. Pozor tedy na obrácené roční období. V Austrálii není výjimkou, že se teploty často dotýkají rekordních hranic, což v jižním klimatu znamená až několik stupňů přes 40 °C.

Zimy jsou chladné s teplotami kolem 10-15 °C, ale opět platí to, že teplota může spadnout do extrému, což je v případě Melbourne lehce pod nulu.

TIPCestovní pojištění do Austrálie s limitem léčebných výloh až 500 milionů korun, úrazovým pojištěním až 1 milion korun, pojištěním odpovědnosti za škodu a storno pojištěním pro případ Covid-19 či jiných nečekaných událostí. Sjednáte online.

ZÍSKEJTE SLEVU 50 % na pojištění

Zajímavá místa v Melbourne

melbourne zajímavá místa

Východní pobřeží Austrálie láká cestovatele z celého světa nejčastěji a dobrou zprávou je, že zde můžete zůstat s turistickými vízy až 3 měsíce. Jen pozor na vysoké ceny, životní náklady v Austrálii jsou mnohem vyšší než v České republice.

K objevování zajímavých míst využijte náš návod na veřejnou dopravu v Melbourne, některé linky jsou i zdarma.

Královská výstavní budova a zahrady Carlton

Královská výstavní budova a zahrady Carlton spadají mezi nejznámější a nejoblíbenější památky v Melbourne. Obě místa jsou zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Výstavní budova vznikla ve druhé polovině 19. století a demonstruje a zároveň dodnes připomíná rozkvět výstavního hnutí na přelomu 19. a 20. století. Jedná se o úchvatný sál kopírující architektonické prvky výstavních budov po celém světě vystavěné ve stejné časové periodě. Budova má křížový půdorys, kopuli a portálové vstupy. Součástí její prezentace jsou zahrady Carlton, které mají 26 ha.

Queen Victoria Market

Queen Victoria Market je největším trhem v celém Melbourne. Pokud máte rádi atmosféru pouličních trhů, kde každý stánek nabízí originální a zajímavé pochutiny, nebo suvenýry, oblečení a spoustu dalšího, toto místo byste při poznávání nové kultury neměli vynechat.

Melbourne City Circle Tram

Městský tramvajový okruh je obrovským přínosem pro každého návštěvníka, propojuje totiž nejdůležitější střed města a zároveň připravuje pro své pasažéry ojedinělý zážitek. Pod slovem tramvajový okruh si většina lidí představí obyčejnou tramvaj, která objíždí město, avšak v Melbourne je pod tímto spojením něco naprosto jiného.

Historické tramvaje objíždí střed města a nastoupit a vystoupit můžete na jakékoli zastávce, kterých je celkově osm. Jízdné je zadarmo a aby toho nebylo málo, také k tomu všemu dostanete komentovanou prohlídku nejzajímavějších míst. Mapa této tramvajové linky by tedy měla být určitě mezi vašimi věcmi, protože se vám bude hodit.

Puffing Rilly Station

Další podobný zážitek, ale tentokrát v mnohem větším měřítku a situovaný uprostřed australské přírody je Puffing Rilly Station. Jedná se o nejstarší parní železnici v Austrálii, která své návštěvníky proveze deštním pralesem v horském pásmu zvaném Dandenong Rangers. Čerstvý horský vzduch, kapradiny všude kolem a šumění malých vodopádů navodí tu nejlepší atmosféru k relaxaci a odpočinku od rušného města.

Flinder’s Street Station

Mezi další zajímavá místa patří Flinder’s Street Station. Vlaková stanice, která svým designem patří k jedněm z nejvíce rozeznatelných budov v Melbourne.

Great Ocean Road

Pokud budete chtít uniknout z města a podívat se do australské přírody, pronajměte si auto a vyražte na oblíbenou Great Ocean Road. Na 250 kilometrové projížďce poznáte autentickou Austrálii se vším všudy.

10+ míst co vidět v Melbourne

Hledáte nejlepší místa, která stojí za návštěvu v Melbourne? Památky, které stihnete projít během 2 dnů? Připravili jsme seznam deseti míst, která byste si neměli nechat ujít. Melbourne je plné zajímavých míst a atrakcí, které stojí za to navštívit.

  1. Federation Square – velké náměstí v centru Melbourne, které je kulturním srdcem města. Zde se nacházejí muzea, galerie, kina a mnoho kulturních akcí.
  2. The Royal Exhibition Building – historická budova v Carlton Gardens, která je zapsaná na seznamu Světového dědictví UNESCO. Budova hostí kulturní akce a výstavy.
  3. Melbourne Cricket Ground (MCG) – největší stadion v Austrálii, který je domovem australského fotbalu a kriketu. MCG je také důležitým místem pro sportovní fanoušky.
  4. St. Paul’s Cathedral – katedrála postavená v gotickém stylu, která se nachází v centru Melbourne. Je to jedna z nejstarších budov v Melbourne a nabízí krásné výhledy na město.
  5. National Gallery of Victoria – největší a nejstarší galerie v Austrálii, která obsahuje rozsáhlé sbírky australského a mezinárodního umění.
  6. Queen Victoria Market – velký trh nabízející mnoho druhů jídla, oblečení a suvenýrů. Trh se nachází v historické budově v centru Melbourne.
  7. Eureka Tower – výšková budova, která nabízí nádherný výhled na Melbourne a okolní oblasti. Můžete se zde vydat na vyhlídkovou věž nebo si vychutnat jídlo v restauraci na nejvyšším patře.
  8. Royal Botanic Gardens – rozsáhlé zahrady plné rostlin, stromů a květin. Zahrady jsou ideálním místem pro odpočinek a relaxaci.
  9. Shrine of Remembrance – památník padlým v první světové válce, který se nachází v Kings Domain. Budova je otevřená pro veřejnost a nabízí nádherné výhledy na město.
  10. Southbank – malebná oblast plná restaurací, kaváren a barů. Je to skvělé místo pro procházku podél řeky Yarra a užití si pohledu na město.

Co dělat v Melbourne

Zkuste místní kuchyni – Melbourne je známý svou pestrou gastronomickou scénou, od kávy až po fine dining. Nezapomeňte vyzkoušet některé z místních specialit, jako jsou meat pies, Vegemite nebo Flat White kávu.

Navštivte St Kilda – St Kilda je oblíbená turistická oblast plná restaurací, kaváren a obchodů. Je to také skvělé místo pro procházku podél pláže a pozorování západu slunce.

Užijte si noční život – Melbourne je také známý svou živou noční scénou, plnou klubů, barů a restaurací. Navštivte některý z místních barů a klubů a užijte si večer s místními lidmi.

Cestovní pojištění do Austrálie

Před odjezdem na dovolenou do Austrálie si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění do zahraničí. Výlohy na akutní ošetření a zdravotní péči jsou v Austrálii mnohem vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít cestovní pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do Austrálie.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud plánujete dlouhodobý pobyt v Austrálii či někam jinak do světa za prací nebo studiem, srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí vysoké limity léčebných výloh, úrazového pojištění a je mezi cestovateli po celém světě oblíbené.

Přejeme bezpečné cestování v Austrálii!

Líbil se Ti článek?