Vstupte do divokého srdce Austrálie a objevte její nádherné národní parky. Od dechberoucích pískovcových monolitů v Národním parku Uluru-Kata Tjuta, přes prastaré deštné pralesy v Národním parku Daintree, až po úchvatné podmořské krásy Národního parku Great Barrier Reef, Austrálie nabízí nekonečné možnosti pro dobrodružství a objevování. Každý národní park je jedinečným světem plným neuvěřitelné fauny a flóry, který čeká na to, aby ho prozkoumali návštěvníci z celého světa. Připojte se k nám na cestě za poznáním a objevte, proč jsou australské národní parky považovány za nejkrásnější a nejdivočejší místa na planetě.

Národní park Kakadu

Národní park Kakadu je jedním z největších národních parků v Austrálii a nachází se v Severním teritoriu. Park je domovem bohaté biodiverzity, včetně mnoha druhů ptáků, plazů a savců. Je také známý svými impozantními skalními formacemi a vodopády.

Kakadu je také významným místem pro aboriginskou kulturu. Park obsahuje mnoho důležitých archeologických nalezišť a skalních maleb, které poskytují ojedinělý pohled na tisíce let aboriginské historie a kultury.

Národní park Great Barrier Reef

Great Barrier Reef národní park

Národní park Great Barrier Reef, nacházející se v Queenslandu, je domovem Velkého bariérového útesu, největšího korálového útesu na světě. Útes je domovem tisíců druhů mořských živočichů, včetně ryb, korálů, želv a žraloků.

Park je oblíbeným místem pro potápění a šnorchlování, s mnoha návštěvníky, kteří přicházejí, aby se podívali na úchvatnou podmořskou krajinu a bohatý mořský život. Park také nabízí možnosti pro plavbu lodí, rybaření a pozorování velryb.

Národní park Uluru-Kata Tjuta

Uluru Ayers Rock
Fotografie Uluru Ayers Rock od shinazy shinazy licencovaná pod CC BY 2.0

Národní park Uluru-Kata Tjuta se nachází v Severním teritoriu a je domovem slavného Uluru (také známého jako Ayers Rock) a skupiny skal Kata Tjuta. Uluru je obrovský pískovcový monolit, který je jedním z nejznámějších symbolů Austrálie.

Park je důležitým místem pro místní aboriginské komunity a obsahuje mnoho míst s kulturním a duchovním významem. Návštěvníci mohou seznámit s aboriginskou kulturou, prohlédnout si skalní malby a užít si nádherné výhledy na krajinu při východu a západu slunce.

Národní park Daintree

Národní park Daintree se nachází v Queenslandu a je to jeden z nejstarších tropických deštných pralesů na světě. Park je domovem bohaté biodiverzity, včetně mnoha druhů, které se nikde jinde na světě nevyskytují.

Park je oblíbeným místem pro pěší turistiku, s mnoha stezkami, které procházejí hustým pralesem, podél řek a vodopádů. Návštěvníci mohou také vyrazit na říční plavbu, během které mohou pozorovat krokodýly a jiné divoké zvíře.

Národní park Blue Mountains

národní park Blue Mountains

Národní park Blue Mountains se nachází v Novém Jižním Walesu, nedaleko Sydney, a je známý svými dramatickými skalními formacemi a krásnými výhledy. Park je domovem mnoha druhů divokých zvířat, včetně klokana rudokrkého, který je endemický pro oblast.

Park nabízí mnoho možností pro pěší turistiku, cykloturistiku a horolezectví. Mezi hlavní atrakce patří Tři sestry, impozantní skalní formace, a Wentworth Falls, nádherný vodopád s výhledem na Jamison Valley.

Národní park Royal

Národní park Royal se nachází v Novém Jižním Walesu, nedaleko Sydney, a je to nejstarší národní park v Austrálii. Park je domovem rozmanitých ekosystémů, včetně deštných pralesů, písečných dun a skalnatých pobřeží.

Park nabízí mnoho možností pro outdoorové aktivity, včetně pěší turistiky, cykloturistiky, kempování a rybaření. Návštěvníci mohou také navštívit historické budovy a místa, včetně starého audley dance hall a školy.

Národní park Freycinet

Národní park Freycinet se nachází na východním pobřeží Tasmánie a je známý svou nádhernou Wineglass Bay. Park je domovem mnoha druhů divokých zvířat, včetně klokana Bennetta, který je endemický pro Tasmánii.

Park nabízí mnoho možností pro outdoorové aktivity, včetně pěší turistiky, kajakování, rybaření a pozorování ptáků. Návštěvníci mohou také navštívit historické místa, včetně starých velrybářských stanic a majáků.

Národní park Purnululu

Národní park Purnululu je světové dědictví UNESCO nacházející se v regionu East Kimberley v Západní Austrálii. Tento národní park o rozloze 239 723 hektarů se nachází přibližně 300 kilometrů jižně od Kununurra, s městem Halls Creek na jihu. Byl prohlášen za světové dědictví v roce 2003.

Park zahrnuje Bungle Bungle Range, což je nádherně vyřezávaná krajina sochařských skal, které obsahují vynikající příklady včelích úlů podobných krasových pískovců, které se tyčí 250 metrů nad okolní polopouštní savanou. Unikátní procesy ukládání a zvětrávání těmto věžím daly jejich nádherný černý a oranžový pruhovaný vzhled, který vytvořily biologické procesy sinic (jednobuněčných fotosyntetických organismů), které slouží k stabilizaci a ochraně starých pískovcových formací. Tyto vynikající příklady kuželového krasu, které se erodovaly po dobu 20 milionů let, jsou nádherné a vykazují mimořádný geologický zájem.

Líbil se Ti článek?