Práce na farmě

Práce na farmách, které zahrnují zejména pomoc při sklizni, jsou oblíbené studentské práce. Obrovskou výhodou práce na farmě v Austrálii je to, že ji můžete sehnat velmi snadno. Pokud chcete odjet do Austrálie za prací, pak je zde nabídka skutečně velká. Samozřejmě se zde projevuje určitá sezónnost. A jako každá práce, tak i ta na farmě má své nevýhody. V tomto článku si představíme, jak práce na farmě v Austrálii probíhá, co můžete očekávat, jaké má nevýhody a také uvedeme, kolik si můžete vydělat.

Nabídky práce na farmě v Austrálii

Pracovních pozic je celá řada na australských farmách. Pokud máte navíc zkušenosti s prací na farmě, získáte lepší pozici s lepším finančním ohodnocením. Příkladem může být např. řidič traktoru.

Pokud nemáte žádné pracovní zkušenosti s prací na farmě, i tak práci najdete relativně dobře v oblastech:

  • trhání a sbírání ovoce (tzv. fruit picking) – jste placení obvykle podle množství natrhaného ovoce
  • práce na zpracovatelských linkách – jste placeni s hodinovou mzdou (cca 18 AUD/hod)

Výhody práce na farmě

Na farmách v Austrálii potkáte lidi z celého světa. Jedná se o oblíbenou studentskou práci, takže studenti vysokých škol a ti, kteří právě ukončili bakalářské či magisterské studium. Díky tomu si můžete udělat přátele ze všech koutů světa, dozvědět se více o jejich zemi, kultuře, zvyků. Není výjimkou, že vás rádi pozvou do své země a pokud budete mít cestu, rádi vás ubytují u sebe doma. Takový skvělý couchsurfing 🙂

Pokud máte pozitivní vztah k farmě a zvířatům, můžete zde najít svoji práci snů. Práce na farmě nemusí být jen trhání ovoce, ale můžete se starat také o ovce a jiná domácí zvířata. Australský životní styl na farmě dokáže být klidný a spjatý s přírodou. Dokonale se odpojíte od online světa.

Práce na farmě je ideální jako práce pro páry. Pokud chcete pracovat spolu, tento druh práce je vašemu požadavku šitý na míru.

Další výhodou je, že vám stačí jen opravdové základy angličtiny. Pro fruit picking nemusíte umět žádné pokročilé anglické věty.

Nevýhody práce na farmě

Sbírání ovoce práce na farmách

Termíny sklizně jsou silně ovlivňovány počasím, a proto můžete mít někdy málo práce a jindy se doslova nezastavíte. Pokud máte na starosti jen fruit picking, pak množství nasbíraného ovoce je ovlivněno nejen sezónností, ale také počasím (prší, bouřky, chladný týden,…). Někteří zkušenější sběrači si proto vyjednají, že když není příznivé počasí, farmáři je zaměstnají na procesních linkách. Nezískáte tak žádné prostoje a budete mít vždy odpracovaných určitý počet hodin.

Počítejte s tím, že na farmě budete pracovat s dalšími mezinárodními studenty. Je tu velké množství Poláků a někteří Češi si při návratu stěžují, že vlastně za celou dobu nemluvili pořádně anglicky. Pokud se chcete naučit anglicky a myslíte to vážně, buď si najděte nějakou menší farmu s místním farmářem, se kterým si vytvoříte osobnější vztah anebo jeďte do měst jako je Sydney, Perth, Brisbane, atp.

Pokud zůstanete u samotného trhání ovoce, počítejte s určitou fyzckou námahou. Např. pomeranče trháte z žebříků, u sbírání jahod budete pořád klečet a mít ohnutá záda. Někdy budete muset držet košík, který je s pomeranči poměrně těžký.

Ubytování na farmách

Jaké jsou možnosti bydlení na farmě? Pokud máte vlastní stan, pak není problém si ho postavit kdekoli na farmě či v blízkosti. Řada farmářů poskytuje ubytování v maringotkách (tzv. cabins). Ceny jsou poměrně nízké, pohybují se cca 40-80 AUD za týden.

Doporučení pro zájemce o práci na farmě

V Austrálii je velké množtví farem a podmínky pro práci jsou velmi odlišné. Zjistěte si předem reference u konkrétních australských farem a dle toho se rozhodněte.

Nejezděte na farmy mimo sezónu. Počasí velmi ovlivňuje sklizeň. Některé farmy vyžadují vaši přítomnost od začátku do konce sezóny. Některé umožňují práci i jen přes hlavní sezónu.

Pokud si chcete zaručit pravidelný příjem, je dobré si vyjednat práci na zpracovatelských linkách, např. třídení ovoce či balení ovoce. To můžete totiž dělat i když je špatné počasí a nebudete mít zbtečné prostoje.

Nezapomeňte na víza do Austrálie s pracovním povolením.

Kde na farmě pracovat

Práce na farmě v Austrálii najdete na desítkách místech. Nejčastěji se bude jednat o východní pobřeží Austrálie, ale na západní straně najdete také celou řadu farem s možností práce.

New South Wales

Ballina, Batlow, Bourke, Byron Bay, Coffs Harbour, Dubbo, Euston, Moree, Orange, Mildura, Griffith a další. Samozřejmě také farmy kolem Sydney.

prace-na-farme-australie-new-south-wales

Northern Territory, Severní Teritorium

Darwin, Humpty Doo, Katherine

prace-na-farme-australie-severni-teritorium

Queensland

Brisbane a okolí, Cairns, Tully, Mareeba, Mackay, Emerald, Gin Gin, Sunshine Coast, Cunnamulla a další.

prace-na-farme-australie-queensland

South Australia, Jižní Austrálie

Adeline a okolí, Angaston, Barmera, Cadell, Loxton, Penola, Tanunda a další.

prace-na-farme-australie-jizni-australie

Tasmanie

Hobart a okolí, Burnie, Devonport, Scottsdale, Smithton a další.

prace-na-farme-australie-tasmanie

Victoria

Melbourne a okolí, Bairnsdale, Echuca, Nangiloc, Robinvale, Cobram, Shepparton a další.

prace-na-farme-australia-victoria

Západní Austrálie

Perth a okolí, Albany, Denmark, Margaret River, Swan Valley a další.

prace-na-farme-australie-zapadni-australie

Užitečné zdroje pro práci na farmě

Skvělý zdrojem, který obsahuje rozsáhlé informace o práci na farmě v Austrálii, jsou webové stránky www.harvesttrail.gov.au. Najdete zde také volně stažitelné PDF s rozepsanými místy, kde všude je možné hledat nabídky práce, přímo s lokacemi farem (viz výše mapky).