Vychutnejte si chuť jídla, kterou nabízí australská kuchyně, ještě více s kvalitním vínem přímo z Austrálie. Místní vinařství nabízejí kvalitní vína různých druhů. Kvůli chladnějšímu podnebí se většina vinic nachází v jižní části Austrálie.

V Austrálii se pěstuje mimo jiné známá odrůda Shiraz. Poznáte ji podle výrazného aromatu třešní, borůvek a švestek. Za nejlepší australské víno je považováno Grange Hermitage, které pochází z města Adelaide.

Historie australského vína

V roce 1788 došlo k založení první vinice v Austrálii. Ta se nacházela na farmě Cove ležící nedaleko města Sydney. Významnou roli v souvislosti s australským vinařstvím hrál James Busby, který navštívil několik vinařských oblastí ve Španělsku a Francii. Z těchto míst poslal kolekci sazenic do Austrálie a na Nový Zéland. 

V 19. století byla Austrálie napadena révokazem, který zapříčinil pohromu v rámci vinařství, a to zejména ve státě Viktorie. Poté došlo k výsadbě nových vinic, jejichž počet se neustále zvyšuje. Od 19. století jsou australská vína považována za velmi chutná a kvalitní a účastní se vinařských soutěží. 

Vinařské oblasti v Austrálii

Doporučujeme vám návštěvu vinic a vinařství. Na výlet do těchto oblastí se můžete vydat sami nebo s cestovní agenturou a využít nabídky jednotlivých tours. Některá vinařství nabízí prohlídky, jiná dokonce i degustace vín. Informace a nabídky míst, která chcete navštívit, najdete na internetových stránkách jednotlivých vinařství nebo v turistických centrech.

vinice v Austrálii

Barossa Valley

Od roku 1842 je tato oblast považována za jednu z nejvýznamnějších vinařských oblastí. Nachází se v místech se suchým podnebím a minimem srážek ve výšce 240 – 300 metrů. Vína pocházející z této oblasti jsou srovnatelná s nejlepšími světovými víny. Známé jsou zejména odrůdy Shiraz, Cabernet Sauvignon, Mataro, Grenache, Viognier, Semillon a Tawny.

Clare Valley

Leží necelé dvě hodiny od města Adelaide. Oblast je známá zejména pro pěstování odrůdy Riesling.

Hunter Valley

Vinařství nacházející se 3 hodiny od města Sydney. Oblast je rozdělena na Dolní Hunter (zde se nachází většina vinic a vinařství) a Horní Hunter. Pěstuje se zde zejména Shiraz a Sémillon.

Limestone Coast

Na pobřeží Limestone se nachází několik vinařství, ve kterých dochází k produkci vína. Spadá sem například vinařství Padthaway, které nabízí skvělé výborné bílé i červené víno.

Margaret River

Vinařská oblast, která se nachází 3 hodiny od města Perth. Pěstují se zde zejména odrůdy vín Chardonnay a Cabernet. Pěstování vína se tu daří zejména díky větru, který na území přichází z nedalekého Indického oceánu.

McLaren Vale

Pokud rádi popíjíte červené víno, možná pochází právě odsud. McLaren Vale leží 45 minut od Adelaide. Vznikají tu nejlepší červená vína v Austrálii. Zdejší vína Shiraz a Grenache jsou význačná svou ovocnou chutí.

Tasmánie

Tasmánie je producentem zejména aromatických odrůd vín. Z Tasmánie pochází například kvalitní vína Ryzlink a Noir Pinot.

Yarra Valley

Yarra Valley se nachází poblíž města Melbourne. Je ideálním místem pro pěstování aromatických odrůd vín jako je Pinot Noir a Chardonnay.

Odrůdy australského vína

Na australském území se nejčastěji setkáte s těmito odrůdami:

 • Cabernet Franc – červené víno
 • Cabernet Sauvignon – červené víno
 • Grenache – červené víno
 • Chardonnay – bílé víno
 • Merlot – pozdní odrůda, červené víno
 • Pinot Noir – červené, růžové víno
 • Ryzlink – bílé víno
 • Sémillon – bílé víno
 • Shiraz – červené víno

ochutnávka vína

Označení australského vína

Apelační systém v Austrálii neexistuje. V některých oblastech ale existuje samosprávný systém. Ten najdeme v oblastech Margaret River, Mudgee, Hunter Valley, Granite Belt a v Tasmánii.

Austrálie má zavedený svůj vlastní systém značení vín. Na etiketách jsou uvedeny základní údaje o daném vínu. Vinaři si nedovolí uvádět nepravé informace, a tak žádná kontrolní instituce nemusí kontrolovat správnost údajů.

Čistá odrůdová vína jsou na etiketách uváděna pod názvem odrůdy. Jestliže jsou na etiketě uvedeny dvě odrůdy a více, jejich pořadí je seřazeno podle jejich procentuálního zastoupení.

Etiketa uvádí:

 • Značku či název výrobku
 • Původ vína – region, oblast nebo místo původu. Může se stát, že některá vína jsou vyrobena z hroznů z různých oblastí. V tom případě nalezneme na etiketě název státu.
 • Ročník
 • Obsah alkoholu
 • Značení čísla sudu – údaj BIN a číslo. Setkat se můžeme s názvy Wood Matured (zrající v dřevěném sudu), Auslese (pozdní sběr, částečně botrytická vína), Beerenauslese (bobulový výběr, botrytická, sladká vína), Spatlese (pozdní sběr, polosladká vína).

Ať už máte rádi bílé, růžové či červené víno, ze široké australské nabídky si jistě vyberete. Tak na zdraví!

Líbil se Ti článek?