Jedna z nejčastějších otázek je, zda je možné odjet do Austrálie pracovat a nemuset u toho studovat. Tedy, je možná práce v Austrálii bez studia?

Práce v Austrálii bez studia je možná, ale…

Není to vůbec jednoduché!

Češi mohou pracovat v Austrálii na hlavní pracovní úvazek pouze v programech Skilled Migration či na Business Long Stay/Work permit.

Program Skilled Migration není organizačně a papírově jednoduchý proces a většinou si o něj žádají studenti, kteří jsou v Austrálii už několik let.

Pro získání Business Long Stay/Work permit musíte mít v Austrálii konkrétního zaměstnavatele, který vás zaměstná. Jedná se o vízum s pracovním povolením, které se uděluje na 3 měsíce až 4 roky.

Možná je samozřejmě také emigrace do Austrálie. Avšak z pohledu pozice Čechů se jedná o poměrně složitý proces, který je nutné konzultovat s migračním agentem.

Working holiday víza do Austrálie

Nepříjemnou zprávou pro Čechy a Slováky je, že aktuálně nejsme schopni získat working holiday víza do Austrálie. Bilaterální dohody neumožňují WH víza pro Čechy ani Slováky.

Na oblíbený program pracovní prázdniny si musíme pro Austrálii ještě několik let počkat. Možná v budoucnu se nám otevře.

Pokud byste chtěli využít working holiday víz, pak můžete vyjet do USA (3+1 měsíc) na pracovní prázdniny, na WH víza Nový Zéland či zkusit working holiday do Kanady.

Studentská víza umožňují v Austrálii legálně pracovat

Pokud chceme odjet do Austrálie za prací, pak je nejčastější způsob zažádat si o studentské vízum. Práci v Austrálii musíme kombinovat se studiem. Jsme omezeni na 20 hodin týdně, v době prázdnin můžeme pracovat neomezeně.

Pracovní vízum do Austrálie jako podmínka pro práci

Abychom mohli legálně pracovat v Austrálii, potřebujeme pracovní vízum anebo obecně pracovní povolení. Nejčastěji Češi žádají o Temporary Work víza (sponzorship).

Pracovní povolení získáváme ale také současně se studentským vízem. Tady je ta nevýhoda, že musíme platit školné. Současně jsme oprávnění pracovat v době studia pouze 20 hodin týdně. V období tzv. prázdnin je možné pracovat neomezeně hodin. Zahraniční studenti využívají také možnost podnikání v Austrálii, která jim umožňuje vyšší finanční výdělek než mnohé pracovní nabídky.

Lze na turistické vízum pracovat v Austrálii?

Řada Čechů vymýšlí nejrůznější varianty, jak by se mohli dostat do Austrálie a pracovat tam. Turistické vízum jsme schopni získat na 3 měsíce. Toto vízum nás ale neopravňuje k legální práci, resp. výslovně zakazuje pracovat na území Austrálie.

Realita je však taková, že někteří Češi (samozřejmě nejen Češi) odletí do Austrálie na turistické vízum se záměrem pracovat. Některým se tento pokus vyplatí, jiným nikoli.

Za těchto okolností je samozřejmé, že nemáte žádnou pracovní smlouvu, vše je na ústní dohodu, peníze jsou vypláceny na ruku. Nejčastěji se jedná o práci na stavbách či práci na farmě.

Nabídka práce v Austrálii je stále široká. Ačkoli se hovoří o tom, že i australská ekonomika zpomaluje, ti, kdo práci hledají ji skutečně najdou. Pokud si chcete zlepšit angličtinu ještě před odjezdem, doporučujeme online kurzy angličtiny.

Volunteering, dobrovolničení v Austrálii

Pokud vám nejde tolik o vydělávání peněz jako o získání pracovních zkušeností a australského životního stylu, pak je vhodnou alternativou také tzv. volunteering (tedy dobrovolničení).

Dobrovolničení není dnes jen o výuce angličtiny v Africe. Díky novodobým portálům, které sdružují rozmanité nabídky si dokážete najít práci v hostelech, zologických zahradách, soukromých firmách, rozšířené jsou také práce v oblasti potápění, adrenalinových sportů, atd. Více o těchto možnostech najdete v příspěvku Moderní volunteering jako skvělé vyvážení pro dlouhodobé cestování.

V rámci dobrovolničení máte hrazené bydlení, občas také jídlo, ale ve většině případů si nevyděláváte, nedostáváte tedy hodinovou mzdu. Nepracujete ale také na plný úvazek, většinou se jedná o 4 hodiny denně v pracovní dny.

Další alternativou může být tzv. housesitting. Jedná se o hlídání domu, vaší povinností je tedy hlídat a starat se o dům. Majitelé totiž odjíždí na dovolenou nebo pracovní cestu a shání někoho, kdo se jim bude v mezidobí starat o dům, případně domácí mazlíčky. Opět nedostáváte žádnou mzdu, ale na druhou stranu bydlíte zcela zadarmo. A v Austrálii nejsou zrovna levné nájmy, nezapomeňte! 🙂

Zajímají vás další možnosti levného cestování a možností práce na cestách? Zkuste knihu Digitální nomád, která nabízí návod, jak cestovat a pracovat na dálku.

Shrnutí, je tedy možné pracovat v Austrálii bez studia?

Pokud jste v České republice a chcete odjet do Austrálie poprvé, pravděpodobně varianta práce v Austrálii bez studia pro vás není aktuálně řešitelná. Nejvíce Čechů řeší práci a studium zároveň, tedy odlétá do Austrálie studovat a přitom pracuje. Ve chvíli, kdy se jim život v Austrálii zalíbí, hledají zaměstnavatele, který jim nabídne program Skilled Migration, skrze který získají pracovní povolení na hlavní pracovní úvazek. Následovat může tzv. emigrace do Kanady, získání trvalého občanství (PR).

4.7/5 - (6 votes)