Počasí v Austrálii

Austrálie má pověst země s drsným horkým podnebím, k němuž se váže úmorné sucho, těžký vzduch a vysoké teploty. Jedinými obyvatelnými zónami, ve kterých se dá přežít a kde střídmě zaprší, čímž tam roste více rostlin a příroda nepřipomíná nekonečnou poušť, jsou pobřeží. Takové počasí v Austrálii je způsobeno faktem, že Austrálie leží ve spodní části jižní polokoule obklopena Tichým, Jižním a Indickým oceánem.

Napříč celou Austrálií je šest podnebných pásem a během roku dvě specifická sezónní období. To tvoří obrovskou rozmanitost a fakt, že australské počasí se nedá shrnout do jednoho krátkého odstavce. Počasí v Austrálii je různorodé a závisí na několika faktorech.

Roční období v Austrálii zrcadlově

Výše popsaná poloha Austrálie mezi třemi oceány ovlivňuje klima a celkové celoroční počasí. To se liší od toho v České republice doslova zrcadlově, což znamená, že:

 • Prosinec až únor – léto
 • Březen až květen – podzim
 • Červen až srpen – zima
 • Září až listopad – jaro

Hlavní sezóna v Austrálii

Hlavní sezóna v Austrálii je v měsících duben, květen, červen, červenec, srpen a září.

Očekávejte příjemné teploty k cestování v rozmezí 19 – 32 stupňů. Během července a srpna je nejvyšší turistická sezóna, kdy ceny ubytovacích zařízení jsou na maximech.

Vedlejší sezóna v Austrálii

Vedlejší sezóna v Austrálii je v měsících říjen, listopad, prosinec, leden, únor a březen.

V Austrálii jsou vysoké teploty, doslova vedro a vysoká vlhkost. Zejména ve středu ostrova je to skutečně náročné pro lidský organizmus. Zároveň často a vydatně prší. V tropických částech se vyskytují cyklony a záplavy. Řada turistických center může být zavřených.

Výhodou vedlejší sezóny v Austrálii jsou nižší ceny ubytování, hotelů a dalších spojených služeb s turismem.

Podnebí Austrálie

Ačkoli se úvodní popis může zdát velmi jednoznačný, Austrálie je ve skutečnosti z podnebního hlediska velmi rozmanitou oblastí. V Austrálii jsou zastoupeny téměř všechny podnebné pásy kromě subpolárního a polárního.

Největší rozlohu v Austrálii zabírají pouště a polopouště, koncentrované právě ve středu země (oblast Ayers Rock, Uluru), kde jsou teploty nejvyšší a srážky nejnižší. Pouště jsou obklopeny loukami a trávami, které zabírají druhou největší rozlohu z celé Austrálie. Na severu je podnebí tropické, tedy tato oblast je pokryta deštnými pralesy.

Na jihovýchodě Austrálie je podnebí mírné, tedy to nejvíce příznivé pro život. Právě do této oblasti spadají největší australská města jako Sydney, Melbourne a Perth, který sice leží na jihozápadě, ale také spadá do malé části mírného pásu.

Období dešťů a sucha

Tropické oblasti na severu země mají pravidelné období dešťů a sucha. Období dešťů trvá od listopadu do března a teploty se během tohoto období pohybují od 30 až do 50 stupňů Celsia. Tyto teploty jsou způsobeny velkou vlhkostí vzduchu díky dešti, který se drží v atmosféře.

Suché období trvá od dubna do října. Nebe je během této doby většinou čisté, teploty jsou nižší. Průměrná teplota je 20 stupňů.

Průměrná teplota v hlavním městě Austrálie – Sydney pro každý měsíc

 • Leden 23 °C
 • Únor 22 °C
 • Březen 22 °C
 • Duben 19 °C
 • Květen 16 °C
 • Červen 14 °C
 • Červenec 13 °C
 • Srpen 14 °C
 • Září 16 °C
 • Říjen 18 °C
 • Listopad 20 °C
 • Prosinec 22 °C

Jak lze na teplotách vidět, kopírují klasická naše roční období, pouze v obráceném sledu. V lednu je teplota nejvyšší vzhledem k tomu, že je střed léta, zatímco teplota v červenci je nejnižší z celého roku.

Kdy je nejlepší čas na vycestování do Austrálie?

Jaro a podzim v Austrálii jsou mírné a příjemné. Z těchto období je návštěva Austrálie nejvhodnější v březnu, kdy se průměrná teplota pohybuje kolem dvaceti dvou stupňů Celsia, což můžete vidět i v rozepsaných teplotách města Sydney. Teploty v dalších městech se velmi podobají těmto teplotám vzhledem k tomu, že všechna největší města leží ve stejném podnebním pásmu.

Léto je horké, teploty jsou často přes třicet stupňů Celsia. Zima v Austrálii bývá mírná, chladná ale bez mrazů. Sníh je v nealpských oblastech velmi vzácný. Teploty v mírném pásu se většinou pohybují kolem patnácti stupňů nad nulou. Nejnižší naměřená teplota v Sydney byla v červenci a to deset stupňů Celsia.

Užitečné odkazy

Máte před odletem do Austrálie? Zkontrolujte si, zda máte už všechno zařízené ať máte hladký odlet a pohodový přílet.

SLEVA 50% NA POJIŠTĚNÍ