Pracovní vízum do Austrálie

Možností, jak získat pracovní povolení je spoustu a nezahrnuje jen pracovní víza. Pro Čechy nejoblíbenější varianta, jak dlouhodobě zůstat v Austrálii a zkombinovat studium a práci, jsou studentská víza. Důvodem je, že je pro občany České republiky velmi administrativně a organizačně náročné získat pracovní vízum do Austrálie. Nejsnazší způsob pro pracovní víza tkví v tzv. sponzorshipu. Sponzorship vám ale musí být nabídnutý australským zaměstnavatelem, práci tedy musíte mít zajištěnou předem.

Temporary Work – Skilled víza – Sponzorship

Temporary Work víza patří k nejoblíbenějším vízům pro Čechy, kteří díky nim vyráží do Austrálie na dlouhodobé pobyty. Jejich oblíbenost je dána především tím, že žadatelům umožňují pracovní povolení bez omezení a zároveň není nutné navštěvovat školu.

Tyto víza jsou označována také jako Skilled víza do Austrálie, či sponzorship a jsou vedeny v kategorii subclass 457.

Výhodou těchto víz bylo získání pracovního povolení na 4 roky s tím, že už po uplynutí 2 let jste mohli zažádat o trvalý pobyt. Velká změna v pracovních vízech Temporary Work proběhla 19. dubna 2017 a byla způsobena zavedením dvou seznamů žádaných povolání a změnou podmínek pro pobyt žadatele.

Podmínky pracovního víza v rámci Temporary Work se odvíjí od toho, v jakém seznamu se vaše pozice nachází.

Medium and Long-term Strategic Skills List

Pokud svoji pracovní pozici najdete v seznamu Medium a Long-term, pak se pro vás nic nemění. Pracovní vízum vám bude uděleno na dobu 4 let. Jediná změna nastala u žádosti o trvalý pobyt, o který můžete zažádat až po 3 letech (dříve tomu bylo už po 2 letech).

Short-Term Skilled Occupation List

V této kategorii nastalo nejvíce změn. Sponzorship vám bude udělen pouze na 2 roky s možností vízum prodloužit, avšak pouze jednou. Prodloužení víza je možné maximálně na 2 roky. O trvalý pobyt není možné v této kategorii pracovních víz žádat vůbec. Po expiraci víz je nutné Austrálii opustit, či přejít na jiný typ víza.

Nejistota pro žadatele o pracovní víza Temporary Work je především v tom, že jejich pozice musí být na seznamu vydávaném australském imigračním úřadem. Ten má právo každých 6 měsíců provádět revize a seznam přizpůsobovat s ohledem na potřeby australského pracovního trhu. Při žádosti o prodloužení uchazečů o sponzorship je nutné, aby jejich pozice zůstala na seznamu, jinak jim vízum prodlouženo nebude.

Tyto změny se týkají nejen nových uchazečů, ale platí také pro uchazeče, kteří sice podali žádost o Temporary Work víza, ale bylo o nich rozhodnuto až po 19. dubnu 2017.

Pracovní vízum do Austrálie

Kategorie pracovních víz Temporary Work čekají další velké změny v prvním čtvrtletí 2018. Dle vyjádření premiéra a ministra pro zahraniční věci by měly být Temporary Work víza být úplně zrušena a budou nahrazena vízem s označením Temporary Skill Shortage visa (TSS). Oficální informace najdete na těchto stránkách.