Sydney Opera House patří mezi ikony Austrálie společně se Sydney Harbour Bridge nebo posvátným útvarem Uluru. Tuto známou budovu můžete vidět z různých úhlů a jen tak se vám neokouká.

Opera v Sydney patří oprávněně na seznam UNESCO a patří také mezi sedm divů Austrálie. Dalším ze sedmi divů Austrálie je například Great Barrier Reef, Uluru, Twelve Apostles nebo Craddle Mountain v Tasmánii.

Věděli jste, že spotřebuje tolik elektřiny jako sídliště s 25 000 lidmi? A že elektřinu po ní rozvádí neskutečných 645 kilometrů kabelů?

Lokace

Známá budova, nazývaná jako Opera House, se nachází ve městě Sydney. Najdete ji v přístavu Port Jackson. Poblíž Opery se nachází Royal Botanic Garden – královská zahrada, ve které si můžete odpočinout a z dálky pozorovat Operu a Harbour Bridge.

K Opeře se dostanete snadno autem, pěšky nebo městskou veřejnou dopravou.

Nejlepší výhledy na Sydney Opera House

Z mostu Harbour Bridge

Opera House z mostu

Z trajektu

Opera House z trajektu

Cestou z Circular Quay

Harbour Bridge a Opera House

Z pohledu přímo před budovou

Opera House

Historie

Opera v Sydney byla navržena v roce 1956. Navrhl ji dánský architekt Jorn Utzon. O 21 let později, tedy v roce 1973, byla slavnostně otevřena.

Roku 1956 vyhlásila vláda Nového Jižního Walesu architektonickou soutěž na stavbu operní budovy. Podle původního zadání měla budova mít jeden velký sál pro 3000 diváků a jeden malý pro 1200 diváků.

Do soutěže bylo posláno 233 návrhů z různých zemí. Původně byl Utzonův návrh ze soutěže vyloučen, nakonec však jeho návrh vyhrál.

Výstavba Opery v Sydney

Během stavby nastaly technické a politické problémy. Nakonec se i samotný architekt Utzon přestal v roce 1966 na stavbě podílet kvůli neustálým sporům s vládou.

Stavba tak byla předána australským architektům, kteří některé části projektu pozměnili – zejména ty, týkající se interiéru budovy. Počáteční rozpočet byl mnohonásobně překročen a finální náklady se vyšplhaly na 102 miliónů australských dolarů.

V roce 1973 došlo k dokončení stavby. Původní plán byl, že stavba bude hotova o deset let dříve. První divadelní představení se odehrálo 28. září 1973. Oficiálně však byla Opera v Sydney otevřena 20. října 1973. Slavnostního otevření se ujala královna Alžběta II.

Od července 2005 je tato budova na seznamu australského kulturního dědictví.

29. června 2007 zapsalo UNESCO Operu v Sydney na seznam Světového kulturního dědictví. Mezi zajímavosti patří to, že se jedná o první stavbu zapsanou na tento seznam, ještě když autor žil.

Vzhled

Celý komplex zabírá plochu o rozloze 1,8 hektarů. Střechy jsou pokryté světlými keramickými dlaždicemi dovezenými ze Švédska. Nejvyšší ze střech je ve výšce 65 m. n. m. Budova stojí na 580 pilířích z betonu, které nesou neuvěřitelných 160 tisíc tun těžkou konstrukci.

Z dálky tvar Opery v Sydney připomíná loď s bílými plachtami.

Vnitřní podoba

Vnitřní část budovy se skládá z pěti hlavních sálů. Kromě nich obsahuje také výstavní síň, nahrávací studio, knihovnu a restaurace. Operní sál má 1507 sedadel, koncertní sál disponuje 2679 místy. V tomto sále jsou umístěné největší mechanické varhany na světě. Celkem mají 10 154 píšťal.

Představení a prohlídky

Do Opery můžete zajít na operu, divadelní hry, balet, kabaret a muzikály. Odehrávají se tu také filharmonické a další hudební koncerty a představení pro děti. Lístek na představení si rezervujte včas na on-line stránkách nebo osobně přímo v opeře.

Turisté se mohou zúčastnit organizované prohlídky, díky které poznají, jak vypadá tato slavná budova uvnitř. Doporučujeme zakoupení „tour“ s předstihem.

Vivid Sydney

Jeden z každoročních festivalů v Sydney, který trvá několik dní, je Vivid Festival. Budovy, včetně Opery a Harbour Bridge jsou nasvíceny různými barvami a animacemi z různých úhlů. V pravidelných intervalech probíhají dokonce také pohyblivé animace.

Vivid Festival Vivid Festival-Opera House

Líbil se Ti článek?