Pro to, aby vás uchvátila australská příroda, nemusíte jezdit nikam mimo civilizaci. Stačí popojet pár desítek kilometrů od největšího australského města a vyměnit ruch města za klidný pobyt v přírodě.

Za pár hodin jízdy ze Sydney se ocitnete v Blue Mountains. V místě plném zeleně, kde můžete zažít jak klid a pohodu, tak pořádnou dávku adrenalinu. Je jen na vás, pro co se rozhodnete…

Lokace Blue Mountains

Modré hory neboli Blue Mountains se nachází 100 km od města Sydney. Do tohoto národního parku se dostanete zhruba za dvě hodiny autem. Pokud v Austrálii nemáte své vlastní auto, zkuste pronájem či půjčení auta, které vám zajistí pár hodin v přírodě navíc. Delší cestu můžete absolvovat také vlakem či autobusem. Ačkoliv se Blue Mountains nachází nedaleko Sydney, počasí se tu rychle mění a mnohdy je zcela jiné než v okolních městech. 

Národní park Blue Mountains se skládá ze šesti oblastí

  • Katoomba area: Tato část je považována za srdce Blue Mountains. Na objevování této části vám postačí i jednodenní výlet ze Sydney.
  • Blackheath area
  • Glenbrook area
  • Lower Grose Valley area
  • Mount Wilson area
  • Southern Blue Mountains area

Zajímavosti o Modrých horách (Blue Mountains)

Krajina Modrých hor je na seznamu Světového dědictví UNESCO. Zejména díky rozsáhlé oblasti pískovcové náhorní plošiny. Dominantou jsou mohutné pískovcové hory obklopené soutěskami a propastmi. Kromě toho zde najdete také kaňony, vodopády a vysoké lesy. Nejvyšším vrcholem je Birds Rock se svými 1 180 metry. Pro srovnání, nejvyšší hora Austrálie – Mount Kosciuzsko, kterou se pyšní Australské alpy, je vysoká 2 228 metrů.

V této oblasti se vyskytují vzácné druhy eukalyptů. Právě eukalyptus napomohl vytvořit tento název. Název Modré hory pochází z oparu, který se během horkých dnů vznáší nad touto krajinou. Opar vzniká tím, že se ve vysokých teplotách vypařují oleje z listů eukalyptů.

Kde se ubytovat v Blue Mountains

Jak jsme již psali výše, Blue Mountains se nachází zhruba dvě hodiny od Sydney. Je tu tedy varianta zabalit si pořádnou svačinu, na celý den se vydat do hor a večer se vrátit do Sydney. Pokud si však chcete užít pár klidných dnů v přírodě, ubytování jistě najdete. 

Možnosti ubytování jsou zde pro všechny. Od kempů, přes hostely, motely až po luxusní hotely. Pro vyhledávání ubytování můžete zkusit třeba Airbnb nebo Booking. Nejčastější lokality na přespání, které turisté volí, jsou městečka Katoomba a Leura.

Ukázkový jednodenní itinerář

Vytvořili jsme pro vás jednodenní itinerář, který stihnete, pokud se na cestu vydáte autem a nebudete se na daných místech příliš zdržovat. Pokud máte více času, doporučujeme v tomto krásném přírodním parku pobýt déle a tento program si naplánovat do pohodovějších dvou dní. Věřte, že cestou narazíte na další zajímavá místa, která budete chtít prozkoumat.

Dostupná je on-line mapa, která vám může pomoci při plánování vaší návštěvy.

Three Sisters

Tři sestry (Meehni, Wimlah a Gunnedoo) jsou neobvyklé skalní útvary. Tento název jim dali původní obyvatelé Austrálie. Toto místo je velmi uctívané aboridžinci a i my bychom měli přistupovat k tomuto místu s úctou. Můžete si udělat procházku Three Sisters walk, která vám zabere zhruba půl hodiny. Nádherný výhled na tato tři skaliska vám naskytne vyhlídka Echo Point Lookout.

národní park Blue Mountains-Tři sestry

Prince Henry Cliff walk

Pokud máte více času, projděte se touto značenou stezkou. Po cestě narazíte na již zmíněné Tři sestry a Echo Point Lookout. Procházet se budete zhruba čtyři hodiny.

Wentworth Falls track

Tato trasa vás zavede na vodopády Wentworth Falls. Cestou uvidíte také okouzlující výhledy z Fletchers lookout.

národní park Blue Mountains-waterfalls

Jenolan Caves

Jeskyně Jenolan vám nabízí mnoho způsobů, jak si je prohlédnout. I tady můžete zažít pořádné dobrodružství třeba tím, že se zúčastníte noční prohlídky nebo prohlídky se strašidelnými příběhy. Aktuální program a ceny naleznete na webových stránkách.

Katoomba Scenic Railway Train

Vyzkoušejte jízdu nejstrmější železnicí na světě. Sveze vás pod úhlem 52 stupňů. Zajímavé je, že vy sami si můžete vybrat váš vlastní úhel. Některé části nabízí větší či menší úhly a zajistí vám tak ještě větší sílu adrenalinu. Jednosměrná jízda trvá cca 5 minut. Aktuální ceny lístků najdete na oficiálních stránkách.

Scenic Cableway

Jízda lanovkou vám umožní pravděpodobně ten nejkrásnější výhled na Tři sestry. Vyhlídku si užijete z uzavřené kabiny s příjemným interiérem. V kabině se můžete pohybovat a najít si to nejlepší místo na pozorování, které tato lanovka nabízí.

Ať už se rozhodnete pro jakékoliv místo, věřte, že na tento výlet budete ještě dlouho vzpomínat. Navštivte také další národní parky Austrálie, třeba podmořský svět Velkého Bariérového útesu, záhadného Uluru anebo pralesu Daintree.

Líbil se Ti článek?