Chcete poznat australskou kulturu, přírodu, ale nemáte dostatek času na cestování po rozlehlé Austrálii? Navštivte nedaleký australský ostrov. Tasmánie vás okouzlí svou rozmanitou přírodou, klidem a městečky, ve kterých se zastavil čas. Dovolená v Tasmánii bude nezapomenutelným zážitkem.

Tipy na zajímavá místa

Bruny Island

Ostrov, na který se dostanete během pár minut trajektem. Najdete zde krásné pláže a vyhlídky. Zastavit se můžete třeba na vyhlídce Neck Lookout.

moře

Mount Wellington

Hora s nadmořskou výškou 1 271 metrů. Autem či autobusem se dostanete až na její vrchol, ze kterého se vám otevřou nádherná panoramata. Přibalte si s sebou teplejší oblečení, kvůli větru a chladnějším teplotám.

Národní park Cradle Mountain

Národní park, který se zalíbí jak rodinám s dětmi, tak aktivním turistům. Park nabízí spoustu značených tras různých obtížností a délek. Narazíte zde na různé přírodní i živočišné druhy.

chata

Bay of Fires

Zátoka s plážemi a nevšedně zbarvenými kameny je ideálním místem pro relax a fotografování.

zátoka

Itinerář cesty: Dovolená v Tasmánii

Na úplném začátku vytváření itineráře je třeba se zamyslet nad dvěma body.

 1. Jak dlouhou dobu chcete v Tasmánii být. Ideální délka pro pobyt v Tasmánii je 7 dní. Za tu dobu se toho dá stihnout opravdu hodně, zároveň neopustíte ostrov s tím, že byste viděli vše.
 2. Co všechno chcete v Tasmánii vidět. Využijte internetu a podívejte se na Google, nebo využijte aplikaci Pinterest, ve které naleznete fotografie zajímavých míst v Tasmánii. U některých příspěvků také narazíte na přesné itineráře od cestovatelů, kteří cestu podnikli před vámi.

itinerář

Z míst, která chcete navštívit, vytvořte seznam a poté vytvořte okruh tak, abyste nejezdili sem a tam. Nejen, že tím ušetříte peníze, ale také čas.

Způsob dopravy

V průběhu plánování cesty promyslete, jakým způsobem se budete po Tasmánii dopravovat.

 • Tours: Cestovní společnosti nabízí okruhy Tasmánií. Tyto “tours” vám ušetří čas strávený plánováním a studováním trasy, ale rozhodně vám neušetří peníze. Nezapomeňte na to, že tours se pořádají ve více lidech, a tak musíte dodržovat instrukce a máte málo příležitostí ke vlastnímu objevování.
 • Auto: Pokud cestujete ve více lidech, tato varianta se vám vyplatí. Nemusíte se podřizovat davům lidí, kteří cestují s vámi a můžete si naplánovat celou vaši cestu pouze dle sebe. Pokud nemáte parťáky na cestu, využijte chytrých aplikací, jako třeba Couchsurfing. Nejen, že se budete mít s kým dělit o zážitky, ale hlavně taky o benzín a další náklady.
 • Campervan: Automobilové společnosti nabízí mimo jiné taky obytné vozy, které jsou na tuto cestu ideální – zejména když jedete v teplejším období. Campervan nemusíte využívat pouze k přepravě, ale také k vaření a spaní. Je to vlastně takový hotel na kolečkách. Vybírat můžete z různých cenových kategorií – dle značky, velikosti či vybavení.

Ukázkový itinerář po Tasmánii

Ukáži vám, jak může vypadat osmidenní itinerář. Přidám také základní výdaje. Čerpám ze svých zkušeností z roku 2019, kdy jsem projela ostrov campervanem a celkově najela 1 750 kilometrů.

campervan

 • Půjčení campervanu pro dvě osoby: 14 348 Kč (+ vratná záloha 17 000 Kč, ceny i zálohy se liší dle společností)
 • Benzín: 5 048 Kč
 • Poplatek za parkování v národních parcích (permice): 947 Kč (lze platit za jednotlivé návštěvy parků, nebo zakoupit permici)
 1. den: Bruny Island – Neck Lookout, Baker Beach, Cloudy Beach, Adventure Beach)
 2. den: Snug Falls, Blowhole, Mt. Wellington, Mona, Russell Falls
 3. den: Lake St. Claire walks, Queenstown
 4. den: Cradle mountain – Dove lake, Boat Shed, Lake Lila, Wombat pool, Marions lookout, Crater Falls, Weindorfers, Ronny Creek, Ranger station
 5. den: Warrawee, Cataract Gorge Reserve, Launceston
 6. den: Eddystone Lighthouse, Larc Beach, Bay of Fires Beach, Binalong Bay, The Gardens, Wildlife park Bicheno, Bicheno
 7. den: Blowhole Bicheno, Coles Bay, Wineglass Bay lookout, Port Arthur Historic Sight
 8. den: Richmond, Hobart

Vlastní zkušenosti a rady

V Tasmánii jsem byla v dubnu 2019. Přes Facebook stránku jsem si našla spolucestující. S tou jsem se sešla a společně jsme naplánovaly naší osmidenní cestu.

Společně jsme vytvořily itinerář. Na některých naplánovaných místech jsme strávily delší či kratší dobu a program jsme si uzpůsobily.

Vypůjčily jsme si obytné auto (campervan) pro dvě osoby a projely v něm velkou část ostrova. V campervanu jsme také spaly a vařily si.

V době naší návštěvy panoval v Tasmánii australský podzim. Teploty přes den byly ideální, ale v noci nám občas byla zima. Doporučuji přibalit teplejší věci a deku navíc. Také doporučuji koupi autonabíječky a powerbanky, která se při těchto cestách opravdu hodí. Určitě si stáhněte aplikaci CamperMate. Díky ní jsme našly místa na kempování, benzínové pumpy i veřejné záchody.

Tasmánie je krásný rozmanitý ostrov. Určitě stojí za návštěvu.