Working Holiday víza do Austrálie (subclass 417)

Working Holiday víza do Austrálie (subclass 417) je program pro mladé lidi, který umožňuje pobývat v Austrálii 12 měsíců a legálně pracovat. Je to oblíbený typ víza, protože lze za určitých podmínek prodlužovat o druhá Working Holiday víza a následně i třetí Working Holiday víza.

Bohužel, pro občany České republiky jsou Working Holiday víza do Austrálie aktuálně nedostupná. Aktualizace: 13. 12. 2023

Bohužel, pro občany Slovenska jsou Working Holiday víza do Austrálie aktuálně nedostupná. Aktualizace: 13. 12. 2023

Dobrá zpráva je, že občané ČR (i Slovenska) mohou využít program Work and Holiday, který umožňuje také získat víza a legálně pracovat v Austrálii po dobu 12 měsíců. Rozlišujte tedy Working Holiday víza a Work and Holiday víza.

Co jsou Working holiday víza do Austrálie

Working holiday víza (subclas 417) jsou určena pro mladé lidi, kteří chtějí poznat Austrálii a legálně zde pracovat po dobu 12-ti měsíců. Víza mají za cíl umožnit mladým lidem poznat blíže kulturu Austrálie a díky legální možnosti pracovat tak mohou financovat svůj dlouhodobý pobyt.

Rozdíl mezi Working Holiday a Work and Holiday vízy

Vízový program Working Holiday v Austrálii (subclass 617) není pro Českou republiku otevřený. Jinými slovy, občané České republiky nemohou žádat o Working Holiday do Austrálie.

Pojem Working Holiday je v České republice velmi známý zejména díky otevřenému programu Working Holiday do Kanady a Working Holiday na Nový Zéland. Nepleťte si proto Working Holiday do Austrálie, které občané ČR nemohou získat.

Dobrá zpráva je, že občané České republiky mohou žádat o víza Work and Holiday (subclass 465). Jedná se de facto o obdobný program se stejnými nároky a možnostmi pro uchazeče.

Požadavky pro Working Holiday víza

austrálie working holiday víza 617

  1. Věk uchazeče 18 – 30 let (uvažuje se o změnu na 18 – 35 let)
  2. Vlastnit pas země (být občanem země), která povoluje Working Holiday víza (ČR v těchto zemích momentálně není)
  3. Cestovat sám bez doprovodu (dětí, manželky, atp.)
  4. Poplatek za žádost 635 AUD.
  5. Zdravotní vyšetření
  6. Finanční krytí ve výši 5 000 AUD či ekvivalentu v jiné měně (cca 73 tisíc Kč)

Státy a občané, které mají Working Holiday víza dostupná

Belgie, Kanada, Kyperská republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Zvláštní administrativní oblast Hongkong Čínské lidové republiky (včetně držitelů pasů British National Overseas), Irská republika, Itálie, Japonsko, Korejská republika, Malta, Nizozemsko, Norsko, Švédsko, Tchaj-wan (kromě oficiálního nebo diplomatického pasu), Spojené království Velké Británie a Severního Irska.

Bohužel, ani v roce 2023 na seznamu není Česká republika ani Slovensko.

Finanční krytí

Finanční krytí může být v této výši pro někoho poměrně problematické dokazovat. Jedná se v přepočtu totiž o částku přibližně 73 000 korun. Tyto peníze však můžete prokázat různými způsoby, není nutné je mít na svém jediném osobním běžném účtu. Doložení a uznání ze strany vízových pracovníků probíhá dle definovaných směrnic.

Podmínky žádosti

  • Žádost o víza Working Holiday probíhá online.
  • V době podání žádosti musí být uchazeč mimo území Austrálie.
  • Veškeré dokumenty musí být v angličtině.
  • Můžete dělat jakoukoli práci u jakéhokoli zaměstnavatele v jakékoli části Austrálie.

Pokud alespoň 3 měsíce pracujete na farmě, můžete zažádat o druhá Working Holiday víza.

S Working Holiday vízy můžete také studovat v Austrálii, a to maximálně 4 měsíce.

Můžete libovolně cestovat do Austrálie a z Austrálie. Nemusíte nutně zůstávat celou dobu v Austrálii.

Všechny oficiální informace čerpejte z HomeAffairs.gov.au.

Jak dlouho trvá vyřízení žádosti

  • 25% žádostí je vyřízeno do pár hodin
  • 50% žádostí je vyřízeno do 1 dne
  • 75% žádostí je vyřízeno do 7 dnů
  • 90% žádostí je vyřízeno do 19 dnů

První, druhá i třetí Working Holiday víza

working holiday víza Austrálie prodlužování

Až tři roky v Austrálii díky Working Holiday vízům? To zní jako sen! Určité podmínky splnit musíte, ale tento program nabízí uchazečům možnost prodlužovat svůj pracovní pobyt, právě skrze navazující WH.

Hlavní podmínkou je práce na farmě po určité období z roku.

Pokud odpracujete 3 měsíce během svého prvního pobytu na Working Holiday, pak můžete zažádat o druhé Working Holiday víza. Podmínky žádosti i poplatky jsou pak obdobné.

Pokud odpracujete ve specifické kategorii 6 měsíců během svého druhé pobytu na Working Holiday, pak můžete zažádat o prodloužení, resp. o třetí Working Holiday víza. Podmínky žádosti i poplatky jsou pak obdobné.

V Sydney jsem pracoval s kamarádem z Francie, který přijel právě na Working Holiday víza. Hned první rok věděl, že chce prodlužovat svůj pobyt v Austrálii a proto se vydal po 9 měsících práce v kavárně na farmu, kde si odpracoval 3 měsíce. Splnil tak podmínku a následně žádal o druhá Working Holiday víza. Popravdě, trochu jsem mu záviděl…Češi bohužel nemají takovou možnost a víza Working Holiday do Austrálie nelze získat. Byl jsem tenkrát (v roce 2011) na studentských vízech, ale dnes už mají Češi možnost získat tzv. Work and Holiday víza a jet legálně pracovat do Austrálie na rok. Sice bez prodloužení, ale i tak je to super a podmínky se zlepšují. Já měl tenkrát de facto jedinou možnost, jak pracovat legálně v Austrálii a to bylo skrze studentská víza.
– Martin Rosulek

Pro koho jsou Working Holiday víza

Tato víza jsou ideální pro zájemce, kteří chtějí vyrazit do Austrálie na delší pracovní pobyt. WH víza vás opravňují k legální práci po dobu 12 měsíců. Životní náklady jsou v Austrálii vysoké, a proto pakliže člověk nepracuje, peníze z účtu mizí skutečně rychle.

Working Holiday víza (subclass 417) nejsou pro Čechy doposud otevřená, a tak na ně není možné do Austrálie vycestovat.

Podívejte se na otevřený program Work and Holiday, přes který Češi i Slováci mohou do Austrálie vycestovat a legálně v Austrálii pracovat.