Každý byste si měl před svým odjezdem do zahraničí ujasnit, co od něho očekáváte. Také byste se měli zamyslet nad tím, jaké místo pro vás bude nejvhodnější a kde se budete cítit dobře.

K ujasnění myšlenek a konečnému výběru vám může posloužit následující článek o tom, jaké město v Austrálii si vybrat pro svůj pobyt a jakým způsobem cílovou destinaci vybírat.

Výběr cílové destinace

Před odjezdem do Austrálie je třeba zvážit to, jaké místo pro vás bude nejideálnější proto, abyste si svůj, ať už krátkodobý či dlouhodobý, pobyt užili. Města Austrálie se od sebe liší – některá méně, jiná více. Pojďme si shrnout, co bychom měli zvážit předtím, než si vybereme naši cílovou destinaci.

Počasí

Australské počasí je různé v závislosti na státě, který navštívíte a také na ročním období. Obecně můžeme říci, že v Austrálii je tepleji než u nás v ČR. Zjednodušeně platí: čím více na jih, tím chladnější počasí. To znamená, že v severním Darwinu bude tepleji než v jižním Melbourne.

Pro ty z vás, kteří chtějí trávit svůj čas opalováním se a surfováním na Manly beach jsou jednoznačně lepší teplejší dny (tzn. prosinec – únor). Pokud ale chcete trávit čas turistikou a navštívit třeba posvátné Uluru, toto období australského léta není, z důvodu vysokých teplot, ideální.

Mnoho Čechů si pro svůj výběr vybírá Sydney či Brisbane, jelikož téměř celý rok mají možnost plavání, opalování se a jsou nabíjeni energií ze slunečného počasí. Oproti tomu v Melbourne zažijete horké léto, ale v zimě využijete čepici a teplou bundu.

Místo

Každý jsme jiný a stejně tak i naše zájmy. Někdo má rád přírodu, někdo upřednostňuje hlučné město. Je důležité si upřesnit, kde rádi trávíte svůj volný čas. Zejména pokud uvažujete nad delším pobytem v Austrálii.

To, že si pro svůj pobyt vyberete rušnou oblast, když máte rádi ticho a klid, vám může váš pobyt negativně ovlivnit. To neznamená, že pokud máte rádi klid, musíte si vybrat izolované místo. Například Sydney, hlavní město Canberra a další australská města nabízí čtvrtě, které jsou klidné a přitom nedaleko samotného centra.

Zájmy

Ať už se zajímáte o architekturu, umění či sport, určitě si pro sebe najdete v Austrálii své místo. Dejte si čas a v průvodcích vyhledávejte informace o kultuře a akcích s ní spojených. Pokud jste milovníci sportu, Melbourne pro vás může být zajímavou volbou. Pokud máte rádi potápění, Cairs a jemu blízký Velký bariérový útes pro vás bude “top”.

ponor

Nabídky práce a škol

Jestliže se rozhodnete zůstat v Austrálii déle než tři měsíce, turistická víza vám nepostačí. Pravděpodobně si budete muset najít práci, školu nebo oboje najednou.

Při výběru města pro vás se přidejte do facebookových skupin daného města, například Jobs in Sydney Australia, abyste měli přehled o tom, jak moc je nabídka práce vysoká. Samozřejmě, že se nelze rozhodovat pouze pomocí této strategie, ale můžete si tak alespoň udělat malý obrázek o tom, jak to v daném městě může s prací vypadat.

Trh práce v Austrálii se mění a to zejména z důvodu střídajících se sezón a lidí, kteří pracují. Věřte tomu, že pokud práci nenajdete s předstihem, ale budete v hledání aktivní a spokojíte se i s podřadnější prací, najdete ji během pár dnů na místě.

Nabídky škol se liší město od města. Všechna větší města nabízí školy různých oborů, úrovní a cen. Záleží na vás, zda hledáte konkrétní zaměření studia, nebo hledáte školu dle ceny či lokality.

Komunita Čechů

Někteří z nás chtějí svůj čas trávit sami se sebou, seznamovat se s místními a tím se učit jejich kulturu a jazyk. Jiní chtějí svůj čas v Austrálii trávit s Čechy, kteří jim pomohou v případě nesnází a budou jim připomínat vzdálený domov.

Všichni z nás můžeme pocítit stesk po domově, který můžeme alespoň trochu překonat tím, že si dáme české pivo a svíčkovou, promluvíme si s Čechem, nebo nahlédneme do nějaké české školy v rámci české komunity. V současné době naleznete Čechy snad v každém australském městě.

pivo

Využijte sílu sociálních sítí a nahlédněte do skupiny Češi v Austrálii, použijte Google nebo se stavte v informačních centrech, kde vám mohou dát tipy na to, kde na českou komunitu narazit.

Ceny

Můžeme říci, že čím větší město, tím dražší ceny. Zároveň ale platí to, že ve větších městech dostáváte za práci vyšší plat. Cenového rozdílu si všimnete zejména při pronájmu bytu či pokoje, nebo už při samotné platbě za přespání v hotelu. Podívat se můžete na životní náklady v Austrálii.

Doprava

Doprava do určité míry souvisí s cenami v jednotlivých oblastech. Někde za využití dopravních prostředků zaplatíte méně, někde více. Veřejná doprava v Sydney nabízí častější spoje mezi jednotlivými částmi města než doprava v Cairns, ale je taky dražší. Veřejná doprava v Melbourne zase nabízí některé cestovní zóny zadarmo, a tak ušetříte pár dolarů.

Vzdálenost letiště od centra

Podívejte se na vzdálenost letiště od centra města, kam se chcete dostat a taky na to, jakým způsobem se do centra dostanete. V srdci Sydney a Brisbane jste za pár minut, ale cesta z Melbournského letiště už tak krátká není.

Účel návštěvy

Zásadní pro vaše rozhodování je také to, za jakým účelem do Austrálie jedete. Pokud jedete na dovolenou, budete chtít nejspíše cestovat a vidět co nejvíce. Pokud jedete do Austrálie za prací či studiem, budete nějaký čas nejspíše trávit na jednom místě. Roli v rozhodování také hraje to, jak dlouho chcete v Austrálii být.

Dovolená

Pokud se rozhodnete jet do Austrálie na dovolenou měli byste zvážit:

  1. Zda chcete trávit většinu času na jednom místě, nebo chcete cestovat a přemísťovat se. Pokud se rozhodnete pro variantu přemísťování, je dobré si v předstihu vytvořit itinerář cesty a zvážit, jakým způsobem se budete na místa přepravovat. Půjčování aut je v Austrálii běžné, avšak na nějaká místa je letecká doprava rychlejší a pohodlnější. Nezapomeňte také na včasné rezervace ubytování.
  2. Co chcete v Austrálii zažít. Je důležité si před samotným plánováním dovolené říci, co od Austrálie vlastně očekáváte a co všechno chcete vidět a zažít. V souvislosti s plánováním budete muset rezervovat tour, kulturní akce či sportovní zápasy s předstihem.

Práce a studium

Pro budoucí zaměstnance a studenty bude volba těžší. Není lehké vybrat to správné místo, ve kterém budete trávit měsíce svého života.

Vaší prioritou bude nejspíše vysoká nabídka práce a škol. Je více pravděpodobné, že práci najdete ve velkých městech, avšak, jak jsme již uvedli výše, pokud se budete snažit, práci najdete všude.

Work and Holiday víza vybízejí k tomu, abyste nepracovali na jednom místě. Střídáním zaměstnání si nejspíše nevybudujete vysokou pozici, za to se však podíváte do různých koutů Austrálie a získáte zkušenosti z různých odvětví.

Pro výběr té správné destinace, můžete nahlédnout do některých z našich miniprůvodců, které jsme pro vás připravili:

Přejeme vám, abyste si vybrali tu pravou destinaci a prožili tak v Austrálii příjemné chvíle.

Líbil se Ti článek?