Brisbane je největší město ve státě Queensland a je považováno za nejrychleji rostoucí a rozvíjející se město v celé Austrálii. Na tom má velký podíl turistika, která podporuje místní ekonomiku, ale také výhodná poloha pro průmysl a populární místní kultura. Město má 2 a čtvrt milionu obyvatel a zaujímá 16 tisíc kilometrů čtverečních. Pojmenované je po řece Brisbane, na které leží.

Brisbane a mapa

Město leží v jihovýchodním rohu státu Queensland a svou rozlohou obrůstá řeku Brisbane. Město vzniklo přibližně dvacet kilometrů od místa, kde řeka ústí do moře, dnes už je však rozrostlé až k pobřeží. Podél celého východního pobřeží jsou i další významná města. Nejseverněji leží Cairns, poté Townsville, Mackay a pod Brisbane leží sedmi set tisícové město Gold Coast.

Teploty v Brisbane

V létě se průměrné teploty pohybují od 26 °C do 30 °C a v zimě kolem 20 °C. Průměrná roční minimální teplota v Brisbane je 16 °C a roční průměrné maximum je 26 °C, což dělá z Brisbane druhé nejteplejší město v Austrálii po městu Darwin.

Letní deště trvající i několik týdnů

Oblast města spadá do vlhkého kontinentálního klima. To znamená teplé zimy a horká, vlhká léta. Takové počasí je pro Austrálii typické. Město je v létě zužováno častými bouřkami a vydatnými dešti, které trvají až několik týdnů. Zimy jsou naopak suché jen s občasným mírným deštěm.

Založeno domorodci

Město bylo založeno domorodými obyvateli pojmenovanými Turrbal a Jagera. Pojmenováno bylo město po řece Brisbane, na které město leží a která nese jméno skota Thomase Brisbanea. V roce 1824 byla 30 kilometrů od centra založena trestanecká kolonie v Redcliffe, ale ta byla hned další rok přesunuta na lepší místo v North Quay.

Čas v Brisbane a další užitečné informace

  • Brisbane má časové pásmo UTC + 10
  • Letiště leží blízko centra, u ústí řeky do zálivu
  • Tenis je v Brisbane oblíbeným sportem, každý leden se v Brisbane hraje turnaj světového žebříčku

Jaká místa navštívit?

Brisbane je velmi zaměřeno na kulturu. Má nespočet divadel, koncertních sálů a galerií.

  • Queensland Gallery of Modert Art
  • Queensland Performing Arts Centre
  • Brisbane Powerhouse
  • Judith Wright Centre of Contemporary Arts

Queensland Gallery of Modert Art

Tato galerie, otevřena v roce 2009, je největší galerií moderního umění v Austrálii. Je zaměřena na moderní umění z Asie a Pacifiku prezentované v nejrůznějších formách – obrazech, sochách i videích. Velikost galerie také umožňuje provádět různé specificky zaměřené exhibice jako je například exhibice Andyho Warhola, která je největší v Austrálii.

Judith Wright Centre of Contemporary Arts

Judith Wright byla jedna ze dvou básníků, kteří byli nominováni na Nobelovu cenu za literaturu. Na její počest je pojmenované centrum moderního umění, které se zaměřuje na divadelní představení.

Lone Pine Koala Sanctuary

Největší rezervace koal na světě vám připraví nezapomenutelný zážitek. Rezervace leží na řece Brisbane, a kromě koal v ní žijí i další zvířata, která jsou pro Austrálii ikonická – klokani, hadi, krokodýli, vačice a další. Během návštěvy budete moci zažít ukázkové krmení ptáků a ptakopysků, nebo si udělat fotografii s roztomilou koalou. Kdo si troufne, může mít také fotku, jak drží hada, nebo malého krokodýla.

Mount Coot-tha Botanic Garden

Botanická zahrada je oblíbená místními i turisty. Leží sedm kilometrů od města a obsahuje různě tematické zahrady, které se rozkládají na území 52 hektarů. Obsahuje například největší sbírku australských deštných stromů na světě, další zaměření je na bambusy, kaktusy, kapradiny, bonsaje a mokřady.

South Bank

Původní místo světové expozice v roce 1998 je dnes čtvrtí, která je tvořena náměstími, promenády a parky. Ke 150. výročí státu Queensland bylo v roce 2009 otevřeno Brisbanské kolo, ze kterého lze vidět celé město z výšky. Projížďka trvá 60 minut.

Customs House

Budova z devatenáctého století se řadí mezi Brisbanské památky a nabízí kulturní a vzdělávací zážitek. Customs House je vlastněn Universitou Queensland a funguje jako organizační centrum. Zahrnuje také veřejné prostory včetně vnitřní a venkovní restaurace. Bezplatné prohlídky budovy probíhají každou neděli.

5/5 - (1 vote)