Podařilo se vám úspěšně získat víza, máte koupenou letenku a už se nemůžete dočkat, až nasednete do letadla. Ať už se do Austrálie chystáte jako turista nebo máte v plánu usadit se na delší dobu a pracovat, je dobré se na svou cestu dobře připravit. Důkladná předodletová příprava vám totiž může v budoucnosti ušetřit spoustu času a energie. Tenhle článek vám přináší přehled vašich povinností před odletem spolu s pár tipy, jak si svůj pobyt v Austrálii usnadnit.

Krátký nebo dlouhý pobyt v Austrálii

Pokud do Austrálie plánujete jet pouze za poznáváním a na relativně krátkou dobu (turistická víza vás opravňují k pobytu na maximálně 3 měsíce), příprava na odlet pro vás nebude zas tak složitá.

Přesto je však určitě na místě jí věnovat patřičnou pozornost. Austrálie je přece jen poněkud z ruky a co nezařídíte před odletem, budete pak jen stěží dohánět.

No a pokud patříte mezi ty, kteří se v Austrálii chystají na nějakou dobu usadit, čeká vás před odletem poněkud náročnější proces. Ale žádné starosti, jste na správném místě. Projdeme s vámi všechny nezbytné záležitosti, poradíme, co nepodcenit a jak se co nejlépe připravit.

Povinné dokumenty

Nejprve se společně podíváme na to, jaké dokumenty budou pro vaši cestu potřeba.

Cestovní pas

V první řadě samozřejmě budete potřebovat platný cestovní pas. Ačkoliv to není podmínkou, australské imigrační důrazně doporučuje mít cestovní dokumenty platné alespoň na dalších 6 měsíců.

Letenka

Ačkoliv není nelegální do Austrálie přiletět na jednosměrnou letenku, váš odlet z Austrálie je jedna z věcí, která bude imigrační určitě zajímat. Nejjednodušší je se prokázat zpáteční letenkou. Pokud však neletíte na turistický pobyt, dost možná zatím nemáte svůj odlet z Austrálie přesně naplánovaný. V takovém případě je nutné prokázat dostatek finančních prostředků ke koupi letenky.

Víza

Je dobré mít připravená i samotná víza. Pravděpodobně je budete muset doložit při check-inu na letišti. Pro tyto účely standardně postačí elektronická verze.

Další tipy pro pohodu na cestách

Dokumenty máme připravené, pojďme se podívat, jakými dalšími způsoby si můžeme cestování zjednodušit.

Cestovní pojištění

Štěstí přeje připraveným a proto se výběr cestovního pojištění určitě vyplatí nepodcenit. Více informací o tom, na co si dát při sjednávání toho svého pozor, najdete v našem článku o cestovním pojištění.

Ubytování v Austrálii

Cesta do Austrálie je dlouhá a náročná. Mít jistotu v podobě zarezervovaného ubytování alespoň na první dny po příletu tedy není od věci. Možností je spousta a záleží na preferenci každého cestovatele. Nezapomeňte na to, že možná nebudete mít hned přístup na internet a mějte pro jistotu veškeré údaje o ubytování dostupné offline.

Peníze a platební karty

Další téma, které vás před odletem určitě bude zajímat, je otázka peněz. Není nutné s sebou vozit větší částky v hotovosti, v Austrálii se dá všude platit kartou. Pokud ale hotovost preferujete, rozhodně směňte peníze ještě v Česku.

Jak už jistě víte z žádosti o víza, vaší povinností je mít do začátku dostatek financí (pro work and holiday víza je doporučeno 5000 AUD).  Po příletu vás může imigrační požádat o nahlédnutí do vašeho bankovnictví, aby si ověřili, že máte pro svůj život v Austrálii dostatek prostředků.

Stejně jako při jakémkoliv jiném cestování se doporučuje mít pro jistotu dvě platební karty. A zatímco u nás si vystačíte s debetní kartou, v zahraničí se může hodit i kreditka. Při běžném životě ji potřebovat nebudete, ale pokud si plánujete například půjčit auto, tak se bez ní neobejdete.

Mezinárodní řidičský průkaz

Pokud se chystáte brázdit australské silnice za volantem, bude se vám hodit mezinárodní řidičský průkaz. Zařídit si ho můžete snadno na jakémkoliv obecním úřadě, kde se vydávají i české řidičáky. Pozor, existují dva typy. Do Austrálie potřebujete řidičský průkaz podle Ženevské úmluvy.

Offline mapy

Další užitečný tip, který se osvědčil nejednomu dobrodruhovi v oblastech bez signálu. Najděte si pár minut a stáhněte si offline mapy. Ať už upřednostníte Mapy.cz, Google Maps, Maps.me či jiného poskytovatele, získáte možnost používat mapy i tam, kde se nelze připojit k internetu. A věřte, že o taková místa není v Austrálii nouze.

Specifika pro delší pobyty

Pro ty z vás, kteří vyrážejí na své work and holiday dobrodružství nebo se chystají v Austrálii studovat, bude předodletový to-do list o něco obsáhlejší. S takovými plány se dá předpokládat, že se v zahraničí zdržíte minimálně několik měsíců, což vyžaduje náročnější přípravu. Co vše bude potřeba zařídit? Pojďme se na to společně podívat.

Práce a bydlení v ČR

S odletem do Austrálie se váš život obrátí vzhůru nohama nejen geograficky. Je spoustu zásadních změn, které může váš přesun do zahraničí přinést. Na tyto změny si vymezte dostatek času – jak na jejich důkladné zvážení, tak pak na případnou realizaci.

Mnoho lidí před odletem opouští své zaměstnání, což samo o sobě přináší hned několik věcí, na které je nutné myslet. Asi není potřeba zmiňovat (zpravidla dvouměsíční) výpovědní lhůtu. Nezapomeňte ale také na ostatní náležitosti spojené s odchodem ze zaměstnání, jako je výběr zbylé dovolené a vyřízení veškeré dokumentace.

Cestovatelé, kteří opouští domov na delší dobu, se mohou rozhodnout ukončit podnájem svého bydlení. Pozor, i zde je třeba myslet na výpovědní lhůtu. Její délka je specifikována v nájemní smlouvě.

Odhlášení zdravotního pojištění

Zatímco doma jsou vaše náklady týkající se zdravotní péče hrazeny ze zdravotního pojištění, pro svůj pobyt v Austrálii budete potřebovat pojištění cestovní. České zdravotní pojištění se vás ale stále týká a je potřeba ho každý měsíc platit. Jestliže však v Austrálii (nebo kdekoliv jinde v zahraničí) zůstanete déle než 6 měsíců, můžete se z téhle povinnosti vyvázat prohlášením o dlouhodobém pobytu v zahraničí. Vše zařídíte snadno na pobočce své zdravotní pojišťovny nebo on-line.

Pozor! Až se po návratu budete znovu přihlašovat, pojišťovna po vás bude vyžadovat smlouvy o cestovním pojištění na celou dobu pobytu. Také je dobré se ujistit, že se skutečně nepřihlásíte dříve než 6 měsíců po odhlášení (i jeden jediný den v tomto případě hraje roli). Pokud tyto podmínky nedodržíte, budete muset pojistné v plné výši zpětně doplácet.

Plná moc

Pokud opouštíte domovinu na delší čas, rozhodně doporučujeme najít si někoho, kdo za vás bude moct během této doby řešit byrokracii. Není to povinnost, ale může se to hodit.

Plná moc dává vámi pověřené osobě možnost za vás jednat v oblastech, které při podpisu specifikujete. Je tedy důležité vybrat si pro tyto účely někoho, komu 100% věříte. Takový člověk pak za vás může například převzít poštu, podat daňové přiznání nebo jednat s telefonním operátorem.

Pro vyřízení tohoto dokumentu stačí spolu s pověřovanou osobou dojít na pobočku CzechPointu.

Očkování

V tuto chvíli (08/2023) Austrálie nevyžaduje žádné povinné očkování (pokud nepřilétáte z oblastí se zvýšeným rizikem žluté zimnice).

Přesto lze doporučit zamyslet se nad možností nechat si píchnout alespoň “základní cestovatelský balíček” – Žloutenka, břišní tyfus a případně COVID-19. V Austrálii ti žádná exotická nemoc nehrozí, ale mnoho cestovatelů spojí svou cestu s návštěvou dalších zemí, zejména východní Asie. A tam už je dobré situaci nepodcenit. Vakcinace je možná i v Austrálii, ale vyjde dráž. V ČR navíc můžete využít nabídky některých zdravotních pojišťoven, které vám na vakcínu přispějí.

Naskenované dokumenty v cloudu

Z vlastních zkušeností můžeme potvrdit, že jediná jistota při cestování je, že vše dopadne úplně jinak, než si naplánujete. Najděte si proto chvilku a naskenujte si všechny důležité dokumenty. Diplom, jazykové certifikáty, rodný list, potvrzení o očkování… Nikdy nevíte, jakým směrem se vaše cesty vydají a shánět tyto doklady ze zahraničí může být komplikované.

Naskenované dokumenty si pošlete na e-mail anebo ještě lépe, uložte do sdíleného cloudu (např. GoogleDrive, Dropbox, iCloud).

Snížení pravidelných výdajů

S odjezdem do Austrálie se pravděpodobně změní i vaše potřeby a každodenní rutina. Podívejte se na své pravidelné výdaje a položte si otázku, zda budete tyhle věci potřebovat i u protinožců. Pár, byť nepatrných, zrušených výdajů vám může dohromady přinést prostředky na dobrou večeři či vstupenku na oblíbenou atrakci.

Nad čím konkrétně se můžete před odletem zamyslet:

  • Zrušení či omezení mobilního tarifu v ČR – informujte se u svého operátora. Pokud nechcete přijít o své telefonní číslo, někteří operátoři nabízejí tzv. nulový tarif.
  • Změna tarifu účtu v bance na vedení zdarma.
  • Zrušení předplatného a odběru za média a aplikace, které na cestách nevyužijete.

Nejjednodušší cestou, jak projít své pravidelné výdaje, je mrknout do svého bankovnictví, kde najdete všechny platby hezky přehledně na jednom místě.

Životopis v angličtině

Jak si usnadnit hledání práce po příletu? Kvalitní překlad vašeho CV je určitě dobrý nápad. Ať už se chystáte hledat práci v jakémkoliv oboru, věnujte svému životopisu dostatek péče.

Co (ne)zabalit

Balení často bývá dost stresující záležitost. Je tedy dobré si alespoň zhruba srovnat v hlavě, co s sebou budu potřebovat. Austrálie je zároveň proslulá svými přísnými kontrolami zavazadel. Určitě se tedy ujistěte, že s sebou nevezete nic, co by vám znepříjemnilo začátek dovolené hned po příletu.

Co vedle běžných věcí zabalit? Určitě se bude hodit adaptér. Při nákupu nového doporučujeme sáhnout po univerzálním, který využijete i na svých dalších cestách.

Dalším důležitým bodem jsou léky. Není třeba si lámat hlavu s těmi běžně dostupnými jako jsou prášky na bolest hlavy či kapky do nosu. Pokud ale užíváte jakékoliv léky na předpis, domluvte se se svým lékařem, ať vám předepíše dostatečné množství (to však zároveň nesmí přesáhnout tříměsíční dávku). K lékům na předpis se doporučuje mít i potvrzení od lékaře v angličtině.

K nejčastějším prohřeškům při kontrolách zavazadel patří převážení jídla, alkoholu a cigaret. Ušetřete si nepříjemnosti a mrkněte na náš článek o tom, co je zakázáno do Austrálie dovážet. Konkrétní položky pak můžete zkontrolovat na oficiálním vládním webu Austrálie.

Hlavně nezapomenout na úsměv na tváři

Jestliže vás při přečtení tohoto článku polilo horko, nezoufejte. Není to tak hrozné, jak se zdá. Důležité je si na vše vyhradit dostatek času. Pokud začnete s plánováním včas, můžete stres eliminovat na minimum. Nezapomeňte se těšit na to skvělé dobrodružství, které na vás na druhé straně planety čeká.

A pokud byste si přeci jen s něčím nevěděli rady, neváhejte se ptát. Například na naší facebookové stránce. Někdo z našeho týmu nebo jiní zkušení cestovatelé vám jistě rádi poradí.

Líbil se Ti článek?