Velký bariérový útes je požehnán nekonečnou krásou, která si získala věhlas po celém světě. Jedná se o hlavní turistické místo ve východní Austrálii a díky své velikosti ho turisté a místní mohou navštívit z několika míst podél pobřeží. Útes je totiž dlouhý více než 2300 kilometrů a táhne se ze severu Queenslandu až k pobřežnímu městu Bundaberg. Celá jeho délka je tvořena ostrovy, mořskými trávníky a korálovými záhony. Jedná se o jediný živý organismus, který lze vidět z vesmíru. I z toho důvodu je útes zapsán jako největší korálový útes na světě ve světovém dědictví.

Útes se stále rozrůstá

Hlavní stavebním článkem útesu je Polyp, aneb jedno ze dvou životních stádiích žahavců, kteří bezpochyby patří mezi australská exotická zvířata. Polypy jsou spojeni se svým sousedem a neustále se množí, což způsobuje rozrůstání útesu. Každá část útesu se rozrůstá rozmanitě a nepředvídatelně, což vytváří geologickou neobyčejnost v podobě různých kopců, plošin, výběžků a paroží.

Ekosystém jako deštný prales

Velký bariérový útes je obrovský ekosystém, který může být srovnatelný pouze s deštným pralesem. Jedná se o místo, kde žije desítek druhů živočichů a rostlin, jež některé z nich jsou pro útes specifické. Některé druhy žijí pouze v určitých oblastech, nejčastěji se hovoří o severní a jižní části útesu.

Great Barrier Reef Marine Park

Velká část útesu je chráněna parkem nazvaným Great Barrier Reef Marine Park, který slouží k ochraně útesu před dopady turismu a lidského využití. Vzhledem ke globálnímu oteplování a odtokové vodě, studie prokázala, že útes ztratil více než polovinu jeho korálového pokryvu od roku 1985. Marine Park vznikl právě proto, aby křehký a unikátní ekosystém ochraňoval. Park funguje jako rezervace, která poskytuje ochrannou zónu a zakazuje na některých místech rybolov.

Jak už bylo řečeno, v oblasti Marine Park, jenž se rozléhá na 344 tisících kilometrů čtverečních, je obrovsky rozmanitá fauna a flóra. Místo poskytuje domov tisícům druhům živočichům jako je:

 • 1500 druhů ryb
 • 30 druhů velryb
 • 17 druhů mořských hadů žijících do hloubky 50 metrů
 • 6 druhů mořských želv
 • 215 druhů ptáků

Ochrana útesu

Administrativa parku úzce spolupracuje s místními domorodci a společně ochraňují celou chráněnou oblast. Pomoc při ochraně korálového útesu projevuje také australská vláda, která vytvořila dlouhodobý plán k ochraně útesu a snížení dopadu klimatických změn a znečištění, aby se toto světové dědictví uchovalo i pro budoucí generace.

TIPCestovní pojištění do Austrálie s limitem léčebných výloh až 500 milionů korun, úrazovým pojištěním až 1 milion korun, pojištěním odpovědnosti za škodu a storno pojištěním pro případ Covid-19 či jiných nečekaných událostí. Sjednáte online.

ZÍSKEJTE SLEVU 50 % na pojištění

Vysoká teplota vody

Počasí v oblasti Velkého bariérové útesu se dělí na období sucha a období dešťů. Tropické počasí nabízí slunečné a horké dny s teplým mořem. Teplota vody se v letních měsících pohybuje mezi 25 až 30 °C a teplota ovzduší blíže ke 30 °C.

Přístup k útesu

Jedním z nejoblíbenějších přístupových míst k útesu je turistické město Cairns na Severu východního pobřeží Queenslandu. Hodinu severně od Cairns leží přístav Port Douglas, který je k Velkému bariérovému útesu nejbližší.

Exotická dovolená plná zážitků

Velký bariérový útes je číslo jedna v Austrálii a jejích místech, která nabízí outdoorová dobrodružství. Nejoblíbenější je zde potápění a šnorchlování, díky kterým budete moci nahlédnout pod vodní hladinu do zcela nového světa a prohlídnout si z blízka korálové útesy a kanony. Plavání ve vodě z 90 metrů vysokého kontinentálního šelfu může potápěči připadat, jako by létal nad podvodní džunglí.

Mezi oblíbená potápěčská místa patří:

 • North Horn
 • Cod Hole
 • Osprey Reef
 • Lighthouse Bommie
 • Agincourt Ribbon Reefs
 • Flynn Reef

Rybolov

Rybařit lze pouze ve vyznačených zónách, jinak je útes proti nadměrnému rybolovu chráněn. Další oblíbenou aktivitou je plavení se na lodi kolem idylických tropických a exotických ostrovů. Velká část ostrovů slouží k turistickým účelům, ale lze narazit i na ty, které jsou neobydlené, nebo minimálně osídlené.

Pohled na útes z výšky


Let vrtulníkem vysoko nad útesem vám poskytne úplně jiný pohled na prostor pod vámi. Scénický let vám odhalí krásu útesu z jiného úhlu pohledu, jenž ze země nelze vidět. Možností, jaký let si vybrat, existuje několik od krátkého patnácti minutového letu až po celodenní, který zahrnuje vodní sporty i oběd. Ze vzduchu lze vidět jeden z ikonických znaků celého útesu, Heart Reef, aneb srdcový útes, který byl přírodou zformován. Pokud budete mít odvahu, nad útesy lze také uskutečnit skok padákem.

5 nejzajímavějších míst, která navštívit

1. Whitsunday Islands

Podél celého útesu je 74 tropických ostrovů z tzv. Whitsunday skupiny. Tyto ostrovy jsou jako dělané pro dobrodružné objevování zákoutí a zázraků útesu. Jejich bohatý ekosystém ochraňuje šest národních parků, ale na ostrovech jsou také kempy a luxusní hotelové rezorty.

2. Whithaven Beach

Tato pláž je velmi často zařazována mezi deset nejkrásnějších pláží světa. Leží na výše zmíněném Whitsunday ostrově a její délka je sedm kilometrů třpytícího se bílého písku, který je obklopen teplým modrým mořem. Pláž můžete navštívit jako jednodenní výlet luxusní jachtou, trajektem, nebo loďkou.

3. Hill Inlet Lookout

Jedná se o oblíbenou 10 až 15minutovou procházku z pláže na kopec Inlet, z kterého mají návštěvníci překrásný výhled na zvířený bílý písek, tyrkysovou vodu a malé kopce v okolí. Pokud nemáte čas na pláž vyrazit po svých, lze si objednat scénický let nad mořem a ostrovy.

4. Magnetic Island

Magnetic Island leží pouhých dvacet minut trajektem od pobřežního města Townsville. Jedná se o oblíbený ostrov díky jeho krásným plážím, odlehlým zálivům a žijícím koalám. Ostrov má také národní park, Magnetic Island Natinal Park, který pokrývá více než polovinu celého ostrova a chrání oblíbené druhy zvířat, jako jsou například mořské želvy.

Všechna oblíbená místa a atrakce jsou na 24 kilometrové pěší túře. Místa, kde můžete vidět pevnost z druhé světové války, vyzkoušet kajaky, šnorchlování, jízdu na koni, lázně, anebo zajít do místních obchodů a kulturní galerie.

5. Oprheus Island

Severně od Townswille, leží Oprheus Island. Tento ostrov je klidné a odpočinkové místo v Great Barrier Reef Parku. Tiché zálivy jsou perfektní místo pro romantickou dovolenou. Ostrov má také svůj národní park, který chrání velkou část přírodního bohatsví. Co dělá ostrov speciálním je jeho zvláštní tvar, je totiž dvanáct kilometrů dlouhý ale pouze dva a půl kilometrů široký a neobsahuje žádné silnice, nebo uměle vytvořené stezky. Jediný způsob, jakým lze ostrov navštívit, je soukromá loď. To je také důvod, proč je počet návštěvníků na ostrově minimální.

Pokud byste rádi zůstali přes noc, kempování je možné v Yanks Jetty a Pioneer Bay. Další a poslední možnost ubytování je možná v nádherném Orpheus Island Resort, který nabízí luxusní službu maximálně pouze pro 28 hostů.

Nejlepší místa na potápění na světě

Kromě Velkého Bariérového útesu jsou i další destinace, které vyhledávají profesionální i amatérští potápěči, ale i turisté pro šnorchlování.

Velmi oblíbené, zejména pro Čechy a Slováky, je potápění a šnorchlování v Egyptě. Mezi nejlepší místa patří Sharm el-Sheikh, Ras Mohammed, Hurghada, Marsa Alam.

Zajímavosti a další tipy

 • Nejlepší čas v roce navštívit velký korálový útes je během období sucha, tedy mezi květnem a říjnem. V této době je vlhkost nízká a viditelnost vyšší.
 • Šnorchlování a potápění jsou závislé na viditelnosti ve vodě, kterou ovlivňuje počasí.
 • Kempování musí být povolené předem. Všichni kempové by sebou měli měli mít jejich vlastní vybavení.
 • Někteří korálové či mořští živočichové mohou být nebezpeční, není tedy dobré se jich dotýkat.
 • Australské slunce může být velmi silné, proto je nezbytné, aby turisté měli sluneční brýle, pokrývku hlavy a opalovací krém.

Navštivte také další národní parky v Austrálii.

Cestovní pojištění do Austrálie

Před odjezdem na dovolenou do Austrálie si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění do zahraničí. Výlohy na akutní ošetření a zdravotní péči jsou v Austrálii mnohem vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít cestovní pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do Austrálie.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud plánujete dlouhodobý pobyt v Austrálii či někam jinak do světa za prací nebo studiem, srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí vysoké limity léčebných výloh, úrazového pojištění a je mezi cestovateli po celém světě oblíbené.

Přejeme bezpečné cestování v Austrálii!

4.6/5 - (5 votes)