Životní náklady v Austrálii

Cestování přináší spoustu zážitků, zkušeností, ale také zodpovědnosti. Finance by při žádném výletě, dovolené nebo roadtripu neměly být opomenuty a to, ať už se chystáte cestovat do Austálie na týden nebo na několik měsíců. Austrálie se může zdát, i díky své pověsti, jako drahá země s vysokými náklady na život.

Pokud ale porovnáme životní úrovně a možnosti výdělku jsou tyto náklady srovnatelné s náklady jakékoli jiné země. I zde totiž platí rovnice: vyšší ceny = vyšší plat. V kombinací s prací dokážete pokrýt všechny výdaje, které jsou z pohledu českého platu nepředstavitelné, a možná dokážete i ušetřit něco navíc pro další cestování a objevování krás Austrálie. Takže jaký je život v Austrálii?

Životní náklady v Austrálii

Ať už se vydáte do Austrálie studovat, nebo pouze pracovat, je potřeba důsledně počítat, kolik peněz utrácíte, aby vás to po 2 týdnech nebo měsících nevykolejilo.

Základní výdaje jsou většinou velmi podobné. Studium na sebe poté váže další specifické poplatky, jako je studentské vízum a samotná cena studia. Tam se částka odvíjí od toho, zda se rozhodnete pro jazykový kurz, oborový kurz nebo vysokou školu. Životní úroveň je v Austrálii vysoká, náklady jsou tedy vyšší, ale stejně tak i platové podmínky.

Pojďme se podívat, kolik co v Austrálii vlastně stojí.

Bydlení

Zde platí stejné pravidlo jako po celém světě. Čím více v centru a ve větším městě, tím více dražší nájem. Sydney je toho zdárným příkladem, ubytování v tomto městě patří k nejdražším. Čím větší město, tím obvykle dražší životní náklady. Podívejte se na seznam měst Austrálie.

Možností je tedy najít si ubytování mimo centrum, nebo úplně mimo město, ale zde by zároveň měl být brán zřetel na dopravní spojení. Městská doprava v Austrálii patří k těm dražším, a proto se ubytování mimo centrum nemusí vyplatit. Nepočítejte jen finanční náklady, ale také časovou ztrátu neustálými přesuny, z domu do práce, atp.

Ubytování se cenově pohybuje od 100 AUD do 250 AUD za týden, pokud se rozhodnete pro sdílené ubytování například s dalšími studenty.

Strava

Počítejte přibližně 100 AUD na týden. Ušetřit můžete nakupováním ve větších supermarketech, kde v podvečer bývá výprodej zlevněné zeleniny, nebo na trzích.

Menší náhodné obchody s potravinami v ulicích jsou většinou drahé. Stravování v restauracích bývá také drahé, pokud si ale najdete práci v pohostinství, stravování tam budete mít většinou zdarma, čímž můžete velmi ušetřit. Práce v Austrálii tak může mít i tyto skryté benefity.

Doprava a jízdné

Jak už bylo řečeno, městská doprava je v Austrálii drahá. Vyplatí se investovat do kola nebo skútru. Pokud to máte do práce hodně daleko, v Sydney je populární týdenní jízdenka neboli Travel Pass. Ta vychází kolem od 35 až do 50 AUD.

Další výdaje při pobytu v Austrálii

Výše uvedené výdaje jsou nejzásadnější. Navíc můžete platit za mobilního operátora, cenově počítejte přibližně 30 AUD měsíčně v rámci paušálu, případně můžete zvolit standardníí dobíjecí kredit.

Další výdaje pak jsou v rámci volnočasových aktivit, bude tedy záležet na vás, jak moc aktivní budete. Sportovní i lifestyle (kultura, sport, zážitky) vyžití je však v Austrálii velmi bohaté.

Práce vyrovná životní náklady

Ačkoli se životní výdaje v Austrálii mohou zdát jako vysoké, vaše práce vám je pomůže hravě splatit. Platy v Austrálii jsou poměrně vysoké – minimální mzda je 20 AUD za hodinu. Tudíž při dvaceti hodinách týdně, což je maximální povolený limit pro mezinárodní studenty, se plat vyšplhá až na 400 AUD za týden.

Podívejme se na krátký propočet poplatků během jednoho měsíce:

  • Nájem 170 AUD
  • Strava 100 AUD
  • Jízdenka 45 AUD

Celkem tedy 315 AUD.

S těmito poplatky vám zbude stále 85 AUD z vašeho studentského platu, a to ceny byly vybrány průměrně ze zvýše zmíněných částek. Navíc, pokud se nechystáte studovat, můžete pracovat na plný úvazek (full time), a tím se váš plat může vyšplhat až na 800 až 1000 AUD za týden. Studenti mohou pracovat neomezeně během prázdnin.

Náklady a cena za studium v Austrálii

Co se týká financí a studia v zahraničí, je zcela klíčové, zda chcete studovat jazykový kurz, nebo odbornou školu. V každém případě potřebujete studentské vízum, které stojí 535 AUD.

Cena za studium jednoho kurzu na jazykové škole se pohybuje kolem 230 AUD. Můžete se to zdát jako velká částka, každopádně školy počítají s tím, že se získaným certifikátem se absolventům podaří získat lépe placenou práci. Proto se angličtina určitě vyplatí, pokud si nejste jistí v kramflecích.

Další výdaje spojené s cestou do Austrálie

Stěhování do Austrálie samo o sobě přináší několik poplatků, které jsou především jednorázového charakteru. To se týká především letenky do Austrálie, studentských a turistických víz, a cestovního pojištění či pojištění OSCH pro zahraniční studenty. Vhodné je také mít peníze alespoň na první měsíc dopředu, než si najdete práci, abyste mohli být v klidu a nebyli ve stresu.

Počáteční investice se vám získáním práce hravě vrátí. Také zvažte, kolik věcí se hodí do Austrálie stěhovat, protože mnoho zavazadel se může prodražit. Proto je dobré zabalit pouze to nejdůležitější a hlavní část osobních věcí si postupně dokoupit až na místě.

A jaký je život v Austrálii? Dle výpovědi řady Čechů a Slováků, kteří se vydali do Austrálie jsou začátky náročnější, především pokud odjíždíte do Austrálie na dlouhodobý pobyt. Avšak rychle dochází k orientaci a po několika měsících už mluví Češi a Slováci ve velmi pozitivních tónech. Turisté cestující do Austrálie mají v počátku organizace dovolené do Austrálie organizačně náročnější dny. Jde především o dobré naplánování přesunů, abychom zbytečně nenavyšovali životní náklady a náš pobyt se tak neprodražil.