Austrálie je právem označována jako nejkrásnější kontinent. Uchvátí vás divoké vnitrozemí s nespočtem přírodních krás, ale také jednotlivá města Austrálie. Každé z nich má co nabídnout. Sydney a Melbourne vám nebudou stačit! Poznejte jich co nejvíce. Připravili jsme přehled toho nejzajímavějšího, co můžete vidět a zažít při dovolené, roadtripu či během vašeho cestování.

Austrálie, perla omývaná dvěma oceány

Austrálie se jako kontinent oddělila před čtyřiceti tisíci lety. Její břehy omývá Tichý a Indický oceán a patří mezi nejexotičtější místa naší planety. Od osmnáctého století byla kolonizována a na ostrov přijížděli nejprve trestanci Británie a později přistěhovalci z ostatních evropských zemí.

Australská města se začala rozrůstat především kolem pobřeží. Vnitrozemí slouží k těžbě nerostných surovin a částečně k zemědělské činnosti.

Demografické údaje

Rozloha Austrálie je skoro 7,7 milionů čtverečních kilometrů, avšak osídlena je velmi nerovnoměrně.

Obyvatelstvo se soustředí do velkých měst na pobřeží a vnitrozemí zůstává prázdné, zejména pro své nehostinné podmínky. Hustota zalidnění je 2,9 osob na jeden čtvereční kilometr, tato hodnota je však vztažena k celkové rozloze.

Města Austrálie jsou osídlena mnohem hustěji, a naopak vnitrozemí oplývá tisíci kilometry neobydlené plochy. Dvacetimilionová australská populace je tak téměř ze tří čtvrtin tvořena obyvateli pobřežních měst. Austrálie má poměrně přísné podmínky pro přistěhovalce, vlídná je však k mezinárodním studentům, kteří mají možnost po dobu studia i získat práci.

Seznam měst v Austrálii

Seznam měst, které byste při své cestě po Austrálii chtěli navštívit je velmi dlouhý. Žádné z nich vás nezklame. Každé má neopakovatelnou atmosféru a řadu lákadel, které nebudete chtít vynechat.

Sydney

Nelze navštívit Austrálii a minout Sydney. Je to největší a nejlidnatější město, známé především díky charakteristické budově místní opery. Sydney je významným přístavem a zamilujete se do nádherných zelených parků dýchajících poklidnou atmosférou a nekonečných písečných pláží, které jsou plné pulzujícího života. Téměř na všechna místa se dostanete pomocí autobusů, vlaků či trajektů.

Nejkrásnější pohled na město je z nejvyšší budovy Sydney Tower. Vyhlídka v horních patrech 305 metrů vysoké budovy vám nabídne pohled na centrum města s mrakodrapy i na přístav. V Sydney si užijete především nákupy. Je centrem módy a obdivovat můžete řadu světových značek.

Co navštívit v Sydney? Mezi zajímavá a nejnavštěvovanější místa patří most Harbour Bridge, Sydney Opera House, Královské botanické zahrady, pláž Bondi anebo Manly Beach.

Melbourne

melbourne anna koubková

Druhé největší město Austrálie je domovem mnoha přistěhovalců z Evropy, především z Itálie a Řecka. Melbourne je město, které stále žije. Ochutnat zde můžete mnoho specialit a zalíbí se vám i atmosféra místních kaváren.

Melbourne má přezdívku zahradní město a jeho centrum i širší okolí je skutečně protkáno množstvím zelených zahrad a parků. City of Melbourne je obchodním centrem, kde v moderních mrakodrapech sídlí mnoho významných nadnárodních společností. Na seznam světového kulturního dědictví byly zapsány zahrady Carlton a Královská výstavní budova.

Co navštívit v Melbourne? Rozhodně nevynechejte Australský Balet, Collins Street, Royal Botanic Gardens Victoria.

Doporučujeme přečíst si rozhovor s Aničkou, která v Melbourne žila několik měsíců.

Brisbane

brisbane austrálie

Velkoměsto s pulzující atmosférou. Jedno z nejrychleji rostoucích měst v Austrálii. Brisbane je sídlo několika univerzit, je významným průmyslovým a finančním střediskem.

Co navštívit v Brisbane? Mezi doporučovaná místa k návštěvě patří Wheel of Brisbane, Roma Street Parkland, Story Bridge. Udělejte si také výlet lodí.

Gold Coast

gold coast austrálie

Nejznámější pláže a hlavní město všech surfařů. Na místních plážích to stále žije, a to až do pozdních večerních hodin. Mnoho zábavních parků a turistických atrakcí, to je Gold Coast. Pak už jste jen kousek od turisticky navštěvovaného, ale stále krásného Sunshine Coast.

Perth

perth austrálie

Kosmopolitní město, které je označované jako vstřícné, osobité a přátelské. Perth je velmi moderním centrem s řadou galerií, muzeí a obchodních zón. Navštívit můžete nádherné pláže i klidné městské parky.

Adelaide

Hlavní město Jižní Austrálie vám ukáže i kousek historie. Je spíše poklidným a vlídným uměleckým centrem. Město je vystavěno pravoúhle, odpočinete si tu od shonu, mrakodrapů a smogu. Veřejná doprava je v některých částech města zadarmo, takže pokud vás z objevování bolí nohy, můžete se popovézt.

Canberra

Když dva se hádají, Canberra se směje. Dlouhý čas byl poměrně živý spor mezi městy Melbourne a Sydney, které z nich převezme úlohu hlavního města. Proto bylo rozhodnuto zcela neotřele a správní centrum se přesunulo do Canberry. Je to největší vnitrozemské australské město. Canberra je sídlem vlády, nejvyššího soudu a řady kulturních a sociálních institucí. Chybí zde mrakodrapy a vše je soustředěno do šestiúhelníků a trojúhelníků.

Co navštívit v Canbeře: Black Mountain, Telstra Tower, novou a starou budovu parlamentu.

Tasmánie

tasmánie zajímavá místa

Ostrov, který je od Austrálie oddělen Bassovým průlivem má nádhernou krajinu a neobyčejnou faunu a flóru. Obyvatelé Austrálie si Tasmánii oblíbili jako místo pro horskou turistiku a kempování.

Hobart

Hlavní město Tasmánie. Původní trestanecká kolonie a sídlo lovců velryb je dnes finančním a administrativním centrem Tasmánie.

5/5 - (1 vote)