Cairns leží na severu státu Queensland na břehu Korálového moře. Žije v něm sto padesát tisíc obyvatel, což z něho dělá čtvrté největší město Queenslandu a čtrnácté největší v celé Austrálii. Je to oblíbená turistická destinace díky příjemnému tropickému klimatu a velké škále turistických atrakcí. Jednou z největších přírodních krás této oblasti je Velký bariérový útes, ve kterém můžete nahlédnout pod vodní hladinu v rámci šnorchlování či potápění.

Původně jako přístav během zlaté horečky

Cairns bylo založeno v roce 1876 a bylo pojmenováno podle guvernéra Queenslandu z té doby, Williama Wellingtona Cairnse. Město bylo založeno jako přístav, jenž měl usnadnit přístup horníkům ke zlatým dolům Hodginkson River. Takový záměr se ale neuskutečnil, protože byla objevena snazší cesta. Město už však zůstalo a dnes je například domovem jednoho z přístavů královského námořnictva.

Tropické klima, teplé počasí

Jak už bylo zmíněno, Cairns je oblíbené díky tropickému klimatu. Střídají se zde tedy období deště a období sucha. Období deštů trvají od listopadu do května a období sucha od června do října, avšak i během těchto měsíců se může stát, že přijdou nějaké srážky.

Průměrná maximální teplota se v létě, tedy v lednu, pohybuje mezi 25 a 30 °C. Obecně platí, že Cairns má velmi horká a vlhká léta a mírné, suché zimy. Monsoonové deště jsou občas tak vydatné, že v některých oblastech způsobují povodně. Během roku napadne přes 2000 mm srážek.

Čas v Cairns

Cairns má časové pásmo UTC + 10, tedy devítihodinový posun vpřed od České republiky.

Velký bariérový útes a další zajímavá místa

Turismus je jedním z největších ekonomických pilířů v této oblasti. Velkým lákadlem jsou národní parky, kterými je město obklopené, ale také město samotné. Jedná se o čtvrtou turisty nejvíce oblíbenou oblast hned po Sydney, Melbourne a Brisbane.

Velký Bariérový útes

velký bariérový útes

Označení tohoto místa by měla mít vaše mapa jako první. Je to totiž nejnavštěvovanější místo v celé oblasti okolo Cairns.

Velký bariérový útes je největší korálový útes na světě. Po právu je zapsán ve světovém dědictví UNESCO, jelikož jeho délka je delší než dva tisíce kilometrů, které jsou tvořeny malými útesy a ostrovy.

Ostrovů má útes devět set a na některých je možné se i ubytovat. Díky své velikosti je útes vidět až z vesmíru a jeho velikost se stále zvětšuje. Útes je totiž tvořen polypem, jenž je jedním ze dvou stádií medúz a žahavců a který se stále množí, takže útes stále roste.

Skyrail Rainforest Cableway

Pokud se chcete podívat na australskou přírodu z pořádné výšky, můžete navštívit lanovku v národním parku Barron Gorge. Jedná se o 7 a půl kilometrů dlouhou lanovkovou trasu, která vás proveze nad nejdéle přežívajícím a rostoucím deštným pralesem na světě. Lanovka vyhrála několik cen zaměřujících se na turismus a jeho atrakce. Je u návštěvníků velmi oblíbená a připraví všem nezapomenutelný zážitek.

St Monica’s Old Cathedral

Mezi nejznámější Cairnské památky patří stará katedrála svaté Moniky. Ta patří k románské katolické církvi a byla postavena v roce 1927, jedná se tedy o poměrně mladou stavbu v porovnání s památkami v Evropě.

Ztroskotané letadlo

cairns ztroskotané letadlo

Při procházkách v okolí Cairns můžete mít štěstíčko a narazíte na ztroskotané letadlo, které postupně zarůstá sama příroda.

Barroon Gorge National Park

Tento park už byl zmíněn v souvislosti s lanovkou, ale nahlédnout do něho můžete i pěší. Parkem protéká řeka Barron, která utváří v přírodě vodopády a dalších nádherné scenérie. Hlavní vodopády jsou dva, zvané Stoney Creek Fall, který je kaskádovitý a kolem kterého se můžete projet po vlakové trati. Druhý se jmenuje Surprise Creek Fall, je také kaskádovitý a má délku 243 metrů.

Cairns ZOOM and Wildlife Doom

Pokud chcete vyzkoušet něco netradičního, navštivte Cairns ZOOM. Jedná se o lanové centrum, ve kterém budete moci překonávat divokou přírodu zavěšeni na lanech, zatímco pod vámi budou divoká zvířata a kolem vás všudypřítomné rostliny. Místo je rozděleno na dvě obtížnosti – pro začátečníky a děti vyšší než 120 centimetrů a pro pokročilé, kde je minimální výškový limit 140 cm. Trať obsahuje i další speciality jako je například skok volným pádem.

4.7/5 - (3 votes)