Canberra byla vybrána jako hlavní australské město roku 1908. Hlavním důvodem zvolení bylo ukončení sporů mezi městy Sydney a Melbourne, které mezi sebou soupeřily o získání titulu hlavního města. Canberra se nachází 280 km od Sydney a 660 km od Melbourne. Svou polohou leží uprostřed svého teritoria, takže nepatří do žádného svazového státu.

Název města v překladu znamená místo setkávání. Sídlí zde australská vláda a nejvyšší soud. Velký vliv na výstavbu a vzhled tohoto města měl americký architekt W. B. Griffin a město Chicago.

Počasí

Nejteplejšími měsíci ve městě jsou leden a únor. Naopak nejchladnějšími měsíci jsou červenec a srpen, stejně tak, jako tomu je v celé Austrálii. V nejchladnějších měsících se teploty ve dne pohybují kolem 13°C.

Zajímavá místa v Canberra

Ačkoliv je Sydney či Melbourne více proslavené a turisté tráví většinu času právě v těchto městech, Canberra má rozhodně co nabídnout. Dny můžete trávit návštěvou památek či odpočinkem v zelených parcích.

New Parliament House

Moderní parlamentní budova vás ohromí nejen svým nevšedním vzhledem, ale také panoramatickým výhledem, který se vám naskytne při výhledu z její střechy. Návštěvu si můžete naplánovat na každý den kromě Vánoc. Vaši návštěvu si můžete naplánovat taky podle tzv. sitting a non-sitting days. 

budova parlamentu

Australian War Memorial

Tato velkolepá stavba nepředstavuje pouze memoriál. Najdete zde také galerii, knihovnu a uměleckou galerii. Místo si můžete projít sami, nebo s průvodcem. Vstup je zadarmo.

memorial

National Museum of Australia

Národní muzeum vás jistě zaujme už svým vzhledem. V tomto muzeu se nachází nejvíce aboriginských maleb, nástrojů a knih. Nemusíte se obávat toho, že se vaše děti budou nudit. V budově se nachází mnoho interaktivních obrazovek, které je jistě zabaví.

Lake Burley Griffin

Přehradní nádrž nacházející se uprostřed města je pojmenována dle amerického architekta W. B. Griffina. Kolem přehrady se nachází významné budovy jako budova parlamentu, národní galerie či knihovna. Kolem jezera jsou také parky, takže pikniky, procházky či projížďky na kole zde nejsou nic nevšedního. Ve vodě uvidíte také pomník Jamese Cooka nebo fontánu stříkající vodu až do neuvěřitelných 183 metrů.

jezero

Black Mountain Nature Park

Pokud máte rádi přírodu, toto místo rozhodně nesmí chybět ve vašem programu. Při procházení se tímto parkem narazíte na různé druhy rostlin a živočichů. Mají zde totiž vynikající podmínky pro život. Cestou se setkáte jak s upravenými cestami, tak také z částmi, které vám budou připomínat prales. Na vrcholku této hory se nachází věž (Black Mountain Tower), která vám poskytne ještě krásnější výhled na město.

Black mountain

National ZOO

Pokud si chcete odpočinout od návštěv památek, udělejte si výlet do zoologické zahrady. Setkat se zde můžete s různými druhy zvířat a to jak s těmi australskými nebo těmi, kteří žijí na druhém konci planety. Vstup pro dospělého stojí 47 AUD, pro dítě 26 AUD.

Australian National Botanical Gardens

Inspirující procházka botanickou zahradou vám pomůže poznat Austrálii ještě o něco více. Setkáte se zde totiž se spoustou druhů rostlin, které jsou typické pro tuto lokalitu. Odpočinout si můžete v kavárně, nebo přímo na trávníku pod stromy za zvuku zpívajících ptáků. Vstup do zahrady je zdarma.

rostliny

Líbil se Ti článek?