Sydney má svůj vlastní systém veřejné dopravy, stejně tak jako ostatní města Austrálie. Pomocí různých dopravních prostředků se dostanete téměř kamkoliv a kdykoliv.

Městská doprava

Existuje několik způsobů, jak platit za vaši přepravu po Sydney. Rozhodně doporučujeme mít vždy cestu zaplacenou, jinak můžete platit pokutu ve výši 200 AUD.

Nezapomeňte na to, že v Sydney se jezdí vlevo a musíte tak při čekání na spoj stát na opačné straně než u nás.

Opal Card

Pro dopravu autobusem, vlakem, metrem či trajektem se využívá Opal card. Tato karta je zadarmo. Musíte si ji však vždy nabít částkou minimálně 10 AUD. Slouží jako cestovní peněženka. To znamená, že si na ni dobijete peníze (v automatech, stáncích se symbolem Opal Card či přes internetovou aplikaci Opal Travel), které se vám později z karty automaticky strhávají. Cena jízdného se z kreditu strhává v závislosti na vzdálenosti a způsobu vaší cesty.

Pokud za jeden den utratíte 15 AUD, víc peněz se vám z karty již nestrhává. Znamená to tedy, že můžete jezdit celý den veřejnou dopravou tam a zpět a nezaplatíte víc.

Opal single ticket

Pokud potřebujete jízdenku pouze na jednu cestu, pořiďte si Opal single ticket. Platí však pouze pro jednu jízdu bez přestupu.

Bezkontaktní platební karta

K přepravě můžete použít i bezkontaktní platební kartu – a to jak debetní, tak kreditní. Pokud se rozhodnete pro platbu kartou, zjistěte si dopředu kurz vaší banky, abyste neplatili zbytečné poplatky navíc.

Tipy:

  • Pokud studujete na univerzitě v Sydney, máte nárok na slevu.
  • Každou neděli stojí celodenní doprava po Sydney 2,60 AUD.

Jízdní řády

Dopravní struktura je v Sydney na vysoké úrovni. Čisté dopravní prostředky a jejich pravidelné spoje jsou jistotou. Pro jízdní řády doporučujeme:

Autobusy

Řidiči autobusů staví na zastávkách na znamení. Jděte na zastávku, na které staví váš autobus a vždy řidičovi s předstihem ukažte, že chcete do autobusu nastoupit. Při výstupu stiskněte jedno z tlačítek umístěných na sloupcích v každém autobuse.

Při vstupu a výstupu nezapomeňte označit svou kartu. Ať už platební či Opal Card. Pokud kartu při výstupu neoznačíte, systém si bude myslet, že stále cestujete a budou se vám tak dále strhávat peníze za jízdné.

Na autobusových zastávkách jsou jízdní řády buď s přesným časem toho, kdy autobus jezdí, nebo s časovým intervalem mezi jednotlivými autobusy.

Vlaky

Přeprava vlakem je obecně dražší než autobusová za to však mnohem rychlejší. A to oceníte zejména v hodiny, kdy jsou ve městě zácpy.

Svou kartu označíte při vstupu na nádraží či přesnou kolej, ze které vám jede váš spoj. Nezapomeňte svou kartu při výstupu také odoznačit.

Sydney-vlak

Trajekty

Cesty trajektem (anglicky ferry) jsou pro místní obyvatele obvyklé. Často jsou rychlejší a mnohdy levnější než silniční doprava. Během plavby se vám naskytne krásný pohled na stavby jako Harbour Bridge a Opera House.

Sydney-trajekt

Vyjíždí se ze známého přístavu Circular Quay. Své cesty můžete platit stejným způsobem jako u vlaků či autobusů.

Některé trajekty jsou označeny jako Public Transport (veřejné), některé jako Private Operator (soukromé). Mezi ně patří například My fast ferry, Captain Cook Cruises nebo SeaLink. Veřejnými trajekty jezdí zejména místní lidé a nenároční turisté. Doprava s nimi je o něco pomalejší a levnější. Přesto však plujete v pohodlí a s připojením na internet.

Tipy na výlety trajektem:

Z letiště

Letiště v Sydney (SYD) má velkou výhodu a to tu, že se nachází ve velmi blízké vzdálenosti od centra města (CBD). Konkrétně se jedná o vzdálenost osmi kilometrů.

Autobus

Autobusové spoje jezdí v pravidelné časy. Dostupné jsou autobusy s čísly 400 (Bondi Junction-Eastgardens) a 420 (Eastgardens-Burwood). Oba autobusy zastavují před terminálem 1 (mezinárodní lety) a terminálem 3 (vnitrostátní lety). Jejich cena je levnější než ostatní způsoby přepravy z letiště. Je možné se do města dostat za 5 AUD. Zastávky se nachází před příletovými terminály a jsou viditelně označeny.

Vlak (Airport Link)

Nejrychlejším způsobem, jak se dostat do centra města je vlak. Spoje jezdí každých deset minut a cesta do města trvá necelých 15 minut. Vybrat si můžete z různých konečných vlakových zastávek. Cena závisí na vaší cílové destinaci. Například cesta z letiště do jakékoliv z městských stanic stojí 19,40 AUD pro dospělého a 15,40 AUD pro dítě. Vlaková stanice je dobře značena cedulemi a nachází se v blízkosti terminálu.

Taxi, Uber

Dražší, ale pohodlná varianta. Zónu taxikářů rozhodně nepřehlédnete, nachází se přímo před letištní halou a vedou k ní cedule s označením Pick-up. Jízda do města zabere 20 minut. Cena taxi/Uberem mezi letištěm a centrem se pohybuje mezi 45-55 AUD.

Cenově je tato služba nejdražší, ovšem když jedete ve dvou a více lidech, na této konečné částce se složíte a může vás tak cenově vyjít levněji než vlak. Berte v potaz, že konečná částka závisí na denní době, silničnímu provozu a dostupnosti řidičů.

Sydney-Uber

Ať už si vyberete jakýkoliv způsob dopravy, jízdné si zaplaťte, abyste se vyhnuli případné pokutě. Pokud budete „ztraceni“, nebojte se oslovit někoho ze zaměstnanců, kteří obvykle nosí barevné vesty, samotných řidičů, nebo kolemjdoucích. Rádi vám pomohou.

5/5 - (1 vote)