O letošních australských požárech se mluví v televizi, rádiu i na sociálních sítích. Vznikají celosvětové sbírky, dobročinné akce a události. Na internetu se mimojiné objevila i detailní vizualizace australských požárů na základě satelitních snímků NASA. Zdá se, že celý svět ví, co se v Austrálii poslední týdny děje.

Letošní požáry nezasáhly pouze opuštěné oblasti a parky ale také velká australská města. Ohně a kouř pohltily i největší australské město Sydney a znečištěný vzduch se smogem se objevuje mimojiné i ve velkých městech jako je Melbourne či Canberra.

O svůj domov přišli již tisíce lidí a miliony zvířat. Letní požáry, z hlediska australského počasí, nejsou považovány za nic neobvyklého. V letošním roce však došlo k největším zaznamenaným škodám a svou rozlohou požáry nemají v australských dějinách obdobu. A to není letní sezóna zdaleka u konce…

Proč vznikají požáry v Austrálii

V posledních letech ubývá v Austrálii srážek a to zejména v jarních a letních měsících. Nedostatek srážek a sucho jsou považovány za hlavní příčiny vzniku požárů. Pokud dojde k silnému dešti, většinou je nárazový a probíhá během bouřek. V krajině se tak voda nezachytí. Významnou roli při vzniku požárů hrají také vysoké teploty a síla větru, který mění směr a rychlost. Tím napomáhá šíření ohně.

Podle meteorologů tyto jevy souvisejí s klimatickými změnami. Teplý vzduch, který stoupá nad světadíl, brání přísunu oblačnosti, a tak na zem dopadá méně vlhkosti. Na australské podnebí mají vliv také sezónní dlouhodobější faktory jako například El Niño a La Niña.

V Amazonii jsou požáry zakládány farmáři, kteří chtějí vypálit půdu a tím získat plochu pro pěstování plodin. Ke vzniku požárů v Austrálii, pomocí zakládání ohňů, přispěli lidé minimálně.

Lokace požárů v roce 2020


Požáry v roce 2019/2020 jsou doposud nejvíce rozšířné australské požáry. Zasáhly již 6 milionů hektarů australské plochy, což je zhruba třikrát větší plocha než loňské požáry v Amazonii. Velikost oblasti, která byla zničena požáry, si můžeme představit  jako oblast celého Slovenska.

Nejvíce postižená oblast je část Nového Jižního Walesu a stát Victoria. Právě v těchto oblastech dochází k nejčastějším evakuacím obyvatel. Dochází zde také k výpadkům elektřiny, internetu a telefonního spojení. Z důvodu bezpečnosti jsou zde uzavírány i některé silnice.

Požáry se rozšiřují a mění svůj směr. Aktuální situaci požárů můžete sledovat pomocí mobilní aplikace pro cestování. Zkusit můžete doporučovanou aplikaci Fires Near Me Australia, která vám ukáže aktuální situaci požárů. Při plánování aktuálních výletů na zasažená místa nespoléhejte pouze na aplikace a vždy si ověřte aktuální situaci v turistických centrech či oficiálních stránkách.

Kouř došel pomocí silného větru až na Nový Zéland, který je od Austrálie vzdálený 2 000 kilometrů. Některé ledovce a vysoko položená místa jsou zahalena prachem z australských požárů a jsou zabarveny do hnědé barvy.

Ohrožení lidí

Požáry mají na lidské zdraví negativní vliv. A to i v místech, kde se přímý oheň nevyskytuje. Hustý dým z ohňů způsobuje zhoršení životních podmínek. Například město Canberra naměřilo v rámci tzv. Air Quality Index 3 463 bodů. Za nebezpečnou hodnotu pro lidské zdraví je považováno již 200 bodů. Kvůli kouři a dýmu mají lidé dýchací a kardiovaskulární problémy. Lidé se proti kouři snaží bránit ochrannými maskami.

Kvůli požárům a problémům souvisejícími s nimi přišlo doposud o život 24 lidí. Místní lidé jsou evakuováni z nebezpečných míst a přichází tak o své domovy.

hasič

Ohrožení přírody

Australská příroda je velmi nepříznivě zasažena. V závislosti na budoucím vývoji požárů a celkové situaci je však možné, že příroda bude v některých oblastech znovu obnovena. Ohně se krajinou totiž nešíří rovnoměrně, a tak zůstávají některá místa neponičená. Pokud bude takových míst více, může dojít k regeneraci.

kouř

Kvůli neustávajícícm požárům nelze s jistotou říci, kolik zvířat již zahynulo. Pohyblivější zvířata mohou před ohněm utíkat a vyhýbat se mu. I tak ale nemají zdaleka vyhráno. Největší problém mají koaly, jelikož se pohybují pomalu a vyskytují se v korunách stromů. Austrálie přišla kvůli požárům již o třetinu těchto živočichů.

Zvířata v Austrálii umírají nejen kvůli ohni, ale také kvůli nedostatku vody a potravy. O život přišlo doposud asi 480 milionů zvířat a to pouze na území Nového Jižního Walesu. Čísla lze pouze odhadovat a s největší pravděpodobností budou stále narůstat.

Vypořádávání se s požáry

Požáry na některých místech Austrálie dosahují výšky až 70 metrů. Kvůli silným a měnícím se větrům je téměř nemožné požáry uhasit. Hasiče tíží nedostatek vody k hašení a také nedostatek pracovníků. V Austrálii zasahují dobrovolníci – obyčejní lidé včetně učitelů, zdravotníků i manažerů. Pomáhá také armáda a federální vláda. Počtem 74 000 se jedná o největší kooperaci dobrovolníků v historii Nového Jižního Walesu.

Největší pomocí od této pohromy je déšť. Meteorologické předpovědi však jeho příchod nepředpokládají. Naopak předpokládají, že se do Austrálie budou dostávat další vysokoteplotní vlny.

Cestování v době požárů

Pokud plánujete dovolenou v Austrálii, momentálně není ideální doba. Některé národní parky (zejména ve státě Victoria a Nový Jížní Wales) jsou uzavřené. Některé z vnitrostátních letů své spoje ruší nebo překládají v závislosti na aktuální situaci.

Poslouchejte rádio, televizi, sledujte sociální sítě i oficiální a aktuální dění na webu. Nenavštěvujte zakázaná místa a dodržujte bezpečnost.

1/5 - (1 vote)