Melbourne má svůj vlastní systém veřejné dopravy, stejně tak jako ostatní města Austrálie. Díky spolehlivým dopravním prostředkům se dostanete téměř kamkoliv a kdykoliv.

Městská doprava

Skvělé je v Melbourne to, že nabízí tramvaje, které se pohybují v centru zadarmo. Můžete nastoupit a vystoupit na libovolné zastávce ve free zone. Pokud chcete opustit centrum, musíte za městskou dopravu zaplatit. Rozhodně doporučujeme mít vždy cestu zaplacenou, jinak můžete platit pokutu ve výši 200 AUD.

Nezapomeňte na to, že (nejen) v Melbourne se jezdí vlevo a musíte tak při čekání na spoj stát na opačné straně než u nás.

Myki card

Pro dopravu autobusem, tramvají a vlakem se využívá Myki card. Kartu přikládejte vždy ke žlutým přístrojům. Platit za své cesty nemůžete bezkontaktní kartou, jako je tomu již v jiných moderních městech. Myki card neplatí na trajekty, dálkové vlaky a autobusy.

Karta pro dospělého stojí 6 AUD, zlevněná stojí 3 AUD. Zakoupit si jí můžete v některých obchodech, téměř na každé vlakové stanici, na některých tramvajových zastávkách i online. Myki card noste stále u sebe. Pokud jí zapomenete, budete si muset koupit novou. Neexistuje žádná varianta jednorázové jízdenky jako třeba v Sydney.

Melbourne-card

Pokud chcete ušetřit peníze za zakoupení fyzické karty, můžete použít Mobile Myki. V současné době je aplikace ve vývoji a lze ji použít pouze s Androidem.

V současné době existují dva typy Myki card:

Myki money

Vhodná pro krátkodobé či občasné používání.

Slouží jako cestovní peněženka. Dobijete si na ni peníze, které se vám později automaticky strhávají. Myki může dobít i autobusový řidič (může vám na kartu dobít 1-20 AUD). Cena jízdného se z kreditu strhává v závislosti na zónách ve kterých se vyskytujete a způsobu vaší cesty. Při přiložení karty na žlutý snímač se vám na displeji vždy zobrazí váš kredit.

Zóny 1 2 1 a 2
Dvouhodinové jízdné $4.40 $3.00 $4.40
Denní jízdné $8.80 $6.00 $8.80

* zvýhodněné jízdné (concession) je cena 50%

Myki pass

Vhodná pro dlouhodobé či časté používání, ideální pro studenty.

Můžete si koupit sedmidenní jízdné, nebo si sami určíte počet dní, po které budete využívat vaší Myki pass kartu. Délku jízdného volíte mezi 28 – 365 dny.

Zóny 1 a 2 2
Sedmidenní jízdné $44 $30
Třicetidenní jízdné $159 $108
325 a více dní $1722.50 $1170

* zvýhodněné jízdné (concession) je cena 50%

Kombinace Myki money + Myki pass

Můžete mít například celoroční jízdné do druhé zóny a při občasném používání první zóny si budete na kartu dávat peníze.

Jízdní řády

V Melbourne narazíte na časté a pravidelné spoje s občasnými výlukami a zpožděními. Pro jízdní řády doporučujeme:

Tramvaje

Pokud se budete pohybovat v centru města, určitě využijte tramvaje, které jsou zadarmo. Na zastávkách je viditelný zelený nápis “Free zone”. Pokud se v ní nacházíte, nemusíte si označovat ani vlastnit Myki card. Hlídejte se však, kde tato zóna končí – dozvíte se pohledem na zastávku, nebo uslyšíte z tramvajového hlášení. Myki card označte pouze při vstupu.

TIP: Využijte tramvaje 35 City Circle, která vás doveze na nejzajímavější místa v centru a  jezdí zadarmo.

Melbourne-city-tram

Autobusy

Řidiči autobusů zastavují na vyznačených zastávkách na znamení. Pokud stojíte na zastávce, stačí mávnout rukou, pokud jste vevnitř, zmáčknete červené tlačítko. Myki card označujte při vstupu a výstupu z autobusu.

Vlaky

Systém vlakové dopravy se nazývá Metro. Nenechte se zmást a nehledejte metro, které jezdí pod tímto pojmem u nás. Místní vlaky jezdí i v podzemí, ale stále hovoříme o vlacích (trains). Hlídejte si výluky, které probíhají v Melbourne celkem často v důvodu oprav železnic. Myki označujte při vstupu i výstupu ze stanice.

Melbourne-train

Trajekty

Místní i turisté využívají služby trajektů zejména pro přejezd do Tasmánie. Pokud tento způsob přepravy plánujete i vy, dbejte na včasné zakoupení lístku. Ten můžete zaplatit online, stejně tak jako můžete udělat rezervaci na vámi zvolený čas odjezdu. Trajektem můžete navštívit i jiná místa, avšak tento způsob dopravy v Melbourne není příliš rozšířen.

Z letiště

Dejte si pozor na to, na jaké letiště přilétáte. Nejobvyklejší možností je letiště Tullamarine.

Skybus

Pohodlná a levná volba. V centru města budete při obvyklém provozu za 45 minut. Na palubě Skybus jsou úložné prostory, pohodlné sedačky a Wi-Fi zdarma. Jednosměrná jízda z Tullamarine do centra Melbourne stojí 19.75 AUD. Lístek si můžete koupit dopředu přes internet, nebo přímo na letišti. Autobusy jezdí každých pár minut.

Městské autobusy (478, 479, 482, 901)

Nejlacinější volba. Tyto autobusy vás dopraví do různých částí města. K jejich použití potřebujete Myki card, kterou zakoupíte na letišti. Odjíždí z terminálu 4.

Uber, Taxi

Tyto služby jsou dražší (zejména pro jednotlivce) kvůli vzdálenosti do centra. Pokud však cestujete ve více lidech, vyplatí se o této možnosti uvažovat.

Líbil se Ti článek?