Pojďte se s námi podívat do jednoho z nejbezpečnějších a zároveň nejzajímavějších australských měst. Perth – hlavní město Západní Austrálie. Je obklopené pouštěmi, a i když v zimním čase, tedy v červenci a srpnu, je v něm počasí deštivé a větrné, přesto patří k nejslunnějším městům světa. Podnebí je v Perthu tropické a v jakémkoliv ročním období je zde vlhký vzduch, dokonce i na poušti. V okolí Perthu najdete vinice, deštný prales, národní parky a hlavně krásné pláže.

Nejvíce akčních letenek najdete na východní pobřeží Austrálie, ale čas od času se najde i nějaká ta levná letenka do Perth na západní pobřeží.

Zajímavá místa v Perth

Perth byl založený teprve v roce 1829 podél řeky Swan, která ho spojuje s přístavem Fremantle. Ve Skotsku pak najdete jeho starobylejšího dvojníka, co se názvu Perth týká. Město nabízí ke zhlédnutí zajímavá místa, která by bylo škoda nenavštívit. Přivítají vás mrakodrapy stejně jako staré budovy ještě z koloniálních dob. Mnoho čtvrtí blízko Perthu je známých pro svůj noční život, například Scarborough, Subiaco nebo Northbridge.

Městský park Kings Park

Věřili byste, že v Perthu najdete městský park větší, než je Central Park v New Yorku? Ano, je tomu tak.

Kings Park leží v samém srdci Perthu na západním okraji centrální obchodní čtvrti s výhledem na řeky Swan a Darling Range. Jeho rozloha je 4 km² a na této ploše můžete vidět mimo travnatého parku také botanické zahrady. Podél cest, vedoucích parkem, jsou vysazeny eukalypty s plaketami věnovaných na památku mužů a žen padlých za 2. světové války.

Na Fraser Avenue najdete prodejnu Aboriginal Art Gallery, která prodává originální díla domorodých umělců ze Západní Austrálie. Zajímavé události, které by rozhodně neměly uniknout zvídavým očím návštěvníkům parku, jsou oslavy Dne Austrálie nebo od roku 1965 Kings Park Festival, který se pravidelně koná v průběhu celého měsíce září. Je oslavou jara a zájemci mohou vidět květinové výstavy, živou hudbu, výstavu uměleckých děl apod.

Pláže v Perthu

Být v Perthu a nevyužít k relaxaci jeho krásné pláže – to snad ani nejde. Tyrkysová modř vod oceánu vás určitě dostane. Perth má přes 80 km pobřežních pláží, které jsou skvělým místem pro plavce i surfaře.

Voda v oceánu je tak průhledná, že skrze ni uvidíte na své nohy bez ohledu na to, jak hluboko budete plavat. Nezapomeňte navštívit Cottesloe Beach a její kavárny, Leighton Beach pro písek, který je tak bílý, že vás málem oslepí.

Anebo se raději budete věnovat potápění na Mettams Pool? S pláží Cottesloe Beach je spojena malá zajímavost – Lonely Planet ji v roce 2009 ocenil jako druhou nejlepší pláž na světě pro rodiny s dětmi.

Rottnest, aneb Krysí ostrov

Ačkoliv se dle názvu ostrov jmenuje Krysí, ve skutečnosti jsou jeho hlavní atrakcí klokani quokka.

Ještě v 19. století sloužil ostrov Rottnest jako trestanecká kolonie pro domorodce. Dnes je příjemnou a oblíbenou odpočinkovou destinací, asi hodinu a půl vzdálenou lodním trajektem od Perthu. Možná, že se vám podaří vyfotit si selfíčko se všudypřítomnými a mírumilovnými klokany quokka.

Připravte se však na to, že na ostrově Rottnest není povolena automobilová doprava. K přesunu z místa na místo je třeba použít například kolo nebo své vlastní nohy. Ostrov je hlavně využívaný pro rekreační aktivity typu plavání, potápění, surfování nebo rybaření.

A když budete mít štěstí, tak v hlavní sezóně tu uvidíte i zpívající keporkaky nebo modré velryby.

Do údolí Swan Valley za vynikajícím vínem

Pro milovníky lahodného vína by neměla zůstat bez povšimnutí nejstarší vinařská oblast Západní Austrálie – Swan Valley. Je domovem více než 40 vinic, kde zraje kromě klasických odrůd také typicky australské červené víno shiraz. Při projížďce na kole nebo pěšky po svých se můžete seznámit s místními regionálními výrobky a dokonce je i ochutnat.

Historické zajímavosti přístavu Fremantle

Přístav Fremantl se nachází asi 30 minut jižně od centra Perthu. Leží v ústí řeky Swan River. Zachovalo se zde více historických budov než v jiných australských městech. Významnou architektonickou památkou je věznice Round House z roku 1830. Fremantle je známé rušným nočním životem s vyhlášenými italskými restauracemi a kavárnami.

Odpočinek po australském dni

Až si po dni stráveném plaváním a potápěním nebo prohlížením si pamětihodností Perthu budete chtít odpočinout u své oblíbené kávy nebo sklenky vína, rozhodně nevynechejte návštěvu jeho nejznámějších městských čtvrtí. Subiaco či Northbridge vám představí místní noční život anebo stylové butiky s oblečením, čínské restaurace, multikulturní obchody s potravinami. Je to pochopitelné, protože v Perthu žije spousta přistěhovalců, hlavně z jihovýchodní Asie, Evropy a Nového Zélandu.

3.4/5 - (5 votes)