Výběr toho, co dělat v Austrálii je opravdu široký. Nádherné australské pláže, výlety do národních parků, objevování místní fauny a flóry lákají turisty z celého světa. Když už se vám nechce plánovat kam na výlety, zaplňte si čas sportem. Vyzkoušet můžete pozemní nebo vodní sporty.

V teplých dnech byste neměli zapomenout vyzkoušet typicky letní australské sporty, mezi které patří potápění nebo surfování. Pro potápění a šnorchlování je nejvhodnější Velký bariérový útes, který se nachází u města Cairns. Ať už jste začátečník, nebo pokročilý, tenhle zážitek vám zůstane v paměti. Během zimy můžete zkusit lyžování, které patří mezi oblíbené outdoorové aktivity. Jaký další sport v Austrálii můžete vyzkoušet?

sport v Austrálii-lyžování

Pokud rádi riskujete, zkuste adrenalinové aktivity v Austrálii, mezi které patří bungee jumping nebo seskok padákem. Samozřejmě můžete provozovat běžné sporty jako jsou jízda na kole, běh, plavání, golf, volejbal atd.

Jestliže preferujete sport spíše z diváckého hlediska, navštivte některou ze sportovních arén. Zakoupit si můžete lístek třeba na australský fotbal, tenis, kriket a na další utkání dle vašich zájmů. Ve venkovním prostředí můžete vidět také automobilové závody Grand Prix.

Sporty v Austrálii

Za národní sport v Austrálii je považován australský fotbal, kriket a také pozemní hokej. U protinožců se s nimi můžete setkat při profesionálních zápasech v arénách nebo v parcích a sportovištích pro veřejnost.

Australský fotbal

Australský fotbal je svými pravidly odlišný od rugby i českého fotbalu, pro který používáme anglické slovíčko soccer. Doba hry je 80 minut (4×20 minut). Na hřišti hrají dvě družstva proti sobě. Každé družstvo má 18 hráčů. Míč, kterým se hraje, váží necelých 450 gramů a svým vzhledem připomíná klasický míč na rugby.

Nejvyšší sportovní australská soutěž v tomto sportu je Australian Football League. Tato soutěž se hraje od roku 1897. Finále této ligy, Grand Final, se hraje každý rok v MCG Melbourne a to poslední sobotu v září.

Kriket

Kriket je velmi oblíbený sport v Austrálii. Může na první pohled připomínat softball či baseball. Pravidla těchto sportů se však liší. Jedná se o kolektivní hru, která vznikla ve staré Anglii, hranou pálkami. Díky Commonwealthu se s tímto sportem setkáme i v zemích Asie a Pacifiku. Kriket v Austrálii a na Novém Zélandu je velmi oblíbený.

Na oválném hřišti s obdélníkovým pruhem se pohybují dvě družstva. V jednom družstvu je 11 hráčů. Nezbytnou součástí hry jsou branky tvořené dřevěnými tyčkami, které mají na vrchu dvě dřívka, kriketové pálky a míček. Bodování probíhá podle přebíhání obdélníkového hřiště.

Surfování

Surfování není tak jednoduché, jak může vypadat v podání Australanů, kteří sviští po vlnách. Nejlepší způsob, jak se naučit surfovat, je zaplatit si lekci s instruktorem. Ten vám dá základy a postará se o snížení nebezpečí, které spočívá ve srážkách s ostatními surfaři, v utonutí, ve výskytu žraloků a síle vln. Jak surfovat?

  1. Lehněte si na prkno na břicho a dopádlujte dál od břehu.
  2. Nasměrujte se i s prknem ke břehu. Přes rameno s pohledem za vás sledujte vlny.
  3. Až uvidíte vlnu, zhruba 10-15 metrů od vás, začněte pádlovat směrem ke břehu. Pádlujte až do chvíle, kdy do vás narazí vlna.
  4. Po nárazu vlny ještě dvakrát zapádlujte a poté zatlačte rukama do přední části prkna.
  5. Jakmile ucítíte, že vás vlna „vzala“, snažte se postavit – rukama udržujte stabilitu, přejděte do pozice na kolena a až poté do stoje. Konečná pozice vypadá tak, že máte jednu nohu vepředu a druhou vzadu a jste celkově pokrčeni.

sport v Austrálii-surfování

Jízdu na vlnách můžete vyzkoušet na Manly Beach, Gold Coast, Byron Bay nebo na známé známé Bondi Beach, která se nachází v Sydney.

Šnorchlování

Pro šnorchlování potřebujete potápěčské brýle a šnorchl, pomocí kterého můžete dýchat pod hladinou. Tyto dvě věci můžete vyměnit za jednu celoobličejovou masku. Využít můžete také ploutve, které vám umožní rychlejší pohyb pod vodou. V případě nízkých teplot využijte neopren.

Před nasazením potápěčských brýlí je důkladně odmastěte. Umístěte část šnorchlu do úst a několikrát se nadechněte a vydechněte ústy. Poté si nasaďte brýle a pomocí spony, která se nachází na straně šnorchlu, ho upevněte k brýlím.

Po nasazení brýlí se nadechněte nosem – tím odsajete vzduch, který je v brýlích a ty se vám tak více “přisají” na obličej. Pokud používáte neopren, nasaďte si ho jako první. Případné nazouvání ploutví nechte na závěr. Nazouvejte se co nejblíže vody.

Základní návod na šnorchlování zní takto: položte se na vodní hladinu a klidně dýchejte. Místo klasického plaveckého stylu se zkuste pohybovat pouze prstovými pohyby rukou a mírným kopavým pohybem nohou.

Potápění

Činnost, při které kromě fyzických a psychických dovedností musí člověk zvládnout obsluhu, používání výstroje a pracovních nástrojů. Dýchací přístroj je pro tuto aktivitu nezbytný. Potápění zahrnuje řadu návyků a pravidel.

Před potápěním absolvujte kvalitní potápěčský kurz. Techniku potápění se naučíte praxí a teorií, kterou musíte v rámci kurzu absolvovat. Nikdy nedýchejte zrychleně a nesnažte se o násilné vyrovnávání tlaku. Mezi jednotlivými ponory si dostatečně odpočněte, pijte a poslouchejte své tělo.

Dbejte na dodržování veškerých pravidel, které vám řekne váš instruktor. Předejdete tak třeba prasklému ušnímu bubínku nebo prasklé plíci. V případě problému pod vodou nezmatkujte, ale ihned na problém upozorněte vašeho instruktora.

sport v Austrálii-potápění

Mezi známá australská potápěčská a šnorchlovací místa patří Darwin, Ningaloo Reef, Port Lincoln, Whitsundays Islands a samozřejmě Velký bariérový útes.

Líbil se Ti článek?