Oficiální měnou Austrálie je australský dolar. Tato měna se používá také na Kokosových ostrovech, Vánočních ostrovech, v Norfolku, Nauru, Kiribati a Tuvalu. Kiribati a Tuvalu navíc disponují vlastními mincemi. Jedná se o šestou nejčastější měnu na světě, se kterou se obchoduje. Můžete se také setkat s označením Aussie battler nebo pacifické peso.

Australský dolar (AUD) se značí symbolem $. Tímto symbolem připomíná americký,  novozélandský dolar nebo kanadský dolar. Proto se v USA setkáte také s označením US$, na Novém Zélandu s označením NZ$ a v Kanadě s označením C$. Na australském území se používá symbol $ společně s písmeny AU$ nebo A$.

Historie australské měny

Australskou měnou během koloniálního období byla britská libra.

Od 4. 9. 1909 to už byla australská libra.

Od 14. 2. 1966 v zemi platí australský dolar. Vznikl z poměru 1 australská libra = 2 australské dolary

Hodnota australského dolaru

Jeden australský dolar lze rozdělit na 100 centů. Mince představují hodnoty 5, 10, 20 a 50 centů, 1 a 2 dolary. Na jedné straně mincí je zobrazená královna Alžběta II.
Australské bankovky mají pět hodnot – 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. Všechny místní bankovky jsou vyrobeny z polymeru. Austrálie byla celosvětově první zemí, která tyto polymerové bankovky zavedla, a to již v roce 1988.

Kurz australského dolaru (AUD – CZK)

Kurz AUD – CZK se v roce 2024 pohybuje průměrně okolo 15 českých korun. Pro aktuální převod měn na CZK využijte mobilní aplikaci nebo internetové stránky.

  • 1 AUD = 14.89 KČ
  • 1 AUD = 0.61 EUR
  • 1 AUD = 0.66 USD
  • 1 AUD = 0.52 GBP

kurz aud czk

Výše uvedený graf zobrazuje kurz australského dolarů vůči české koruně v průběhu let 2017 – 2022. Cena australského dolarů se pohybovala mezi 14 – 17 Kč.

Zlato v Austrálii

Austrálie je třetím největším producentem zlata na světě. První a druhou příčku zastupují Jihoafrická republika a USA. Cena zlata má velký vliv na australskou ekonomiku a na kurz australského dolaru. Přečtěte si, jak ovlivňuje zlato australský dolar.

Kde vyměnit australský dolar

Místem, kde vyměnit australské dolary, jsou směnárny v ČR či přímo na území Austrálie. V obydlených částech Austrálie lze používat platební kartu jak pro placení, tak pro výběr z bankomatů.

Před vaší cestou k protinožcům si dopředu ve vaší bance zjistěte výši poplatků. Stejně tak si hlídejte také poplatky, které vám jsou účtovány za případný převod peněz z Austrálie do ČR, nebo opačnou cestou.

australský dolar-výměna peněz

Líbil se Ti článek?