Martina žije v Austrálii již několik měsíců a svůj pobyt si plánuje prodloužit. Během svého dosavadního pobytu pracovala na místní vinici, odkud pochází kvalitní australské víno. Zkusila si také další práce.

Po příletu k protinožcům se rozhodla koupit si své vlastní auto. Co vše zařizovala během prvních dnů v cizině, jak si vybrala svého čtyřkolového parťáka a další užitečné informace se dozvíš v následujícím rozhovoru.

Mohla by ses nám, prosím, představit?

Ahoj, jmenuji se Martina a už zhruba 4 roky cestuji. Mám za sebou Working Holiday pobyty, díky kterým jsem se podívala do zemí jako je Kanada, Nový Zéland a nyní je to Austrálie. Mezi každým Working Holiday pobytem několik měsíců cestuji nebo jedu navštívit rodinu a přátele do Česka. Volný čas ráda trávím pod vodou.

rozhovor s Martinou-potápění

Na jak dlouho ses do Austrálie vydala? Jaká konkrétní víza jsi měla?

V Austrálii jsem na vízu Work and Holiday 462. Momentálně tady jsem devátý měsíc a plánuji využít i následující 2 roky Work and Holiday. Dohromady tu tedy plánuji zůstat 3 roky.

Pamatuješ si, co všechno jsi musela vyřídit během prvních dnů u protinožců? Bylo náročné vše oběhat? Šlo něco zařídit on-line, nebo jsi musela vše řešit osobně?

První týden v Austrálii jsem měla zabookované Airbnb ubytování, během kterého jsem stihla vše vyřídit. Založit bankovní účet jsem šla osobně na pobočku banky, ale kreditní kartu mi poslali poštou na adresu Airbnb. SIM kartu jsem si koupila v supermarketu a poté aktivovala online. O TFN (daňové číslo) jsem požádala on-line, ale bylo mi zasláno poštou opět na Airbnb adresu. Pokud si dobře vzpomínám, tak nic dalšího nebylo potřeba.

V Austrálii máš vlastní auto. Co vše je ke koupi auta potřeba?

Auto jsem kupovala v Západní Austrálii, kde je údajně nejjednodušší proces přepsání auta oproti ostatním státům. Při koupi jsem vyplnila své údaje na formulář “pro prodávající”. Tento formulář odevzdá prodávající. Já, jako kupující, jsem musela vyplnit jiný formulář, který jsem šla odevzdat na pobočku Department of Transport. K přepisu byl potřeba jen pas.

Podle čeho sis vybrala své australské auto? Kde jsi ho nakonec pořídila?

Auto jsem hledala na Facebooku a na Gumtree. Měla jsem hlavní požadavek – aby se na zadní sklopené sedačky vešla matrace. Ostatním věcem ohledně aut nerozumím, takže jsem se domluvila s automechanikem, který se mnou jel auta prohlédnout.

rozhovor s Martinou-auto

Dělala jsi v Austrálii řidičák, nebo postačil mezinárodní řidičský průkaz z Čech?

Mám jen český řidičák. Měla jsem i mezinárodní, ale už je prošlý. Před jeho expirací jsem si šla vyřídit australský řidičák, ale mezinárodní řidičák nechtějí. Vyžadují oficiální NAATI překlad řidičáku, který jsem si ještě nenechala vyhotovit. Vyhotovení australského řidičáku je také v každém státě jiné.

Jaké práce si během svého pobytu zatím vyzkoušela? Podle čeho sis zaměstnání vybírala?

Hned při příletu jsem věděla, že si budu chtít víza prodlužovat. K tomu je potřeba mít odpracované 3 měsíce v zemědělství nebo v hospitality v severní části Austrálie. Já jsem se zabydlela ve vinařské oblasti Margaret River (jihozápad Západní Austrálie), kde jsem začala pracovat na vinici.

Díky mým předchozím zkušenostem v kuchyni jsem si našla lépe placenou práci v kuchyni ve vinařství a později ve druhé restauraci. Své 3 měsíce v hospitality (k prodloužení víza) si momentálně “dopracovávám” opět v kuchyni v severní části Západní Austrálie v oblasti Shark Bay.

rozhovor s Martinou-Margaret River

Práce na vinici musela být určitě zajímavá. Jaká byla tvá náplň práce?

Na vinici jsem nastoupila v listopadu, tedy v období, kdy už je hlavní stříhání větví hotové a čeká se, až víno dozraje. V tuto dobu jsme hlavně napínali dráty, které drží pnoucí se větve, a očisťovali kmínky stromků od nepotřebných větviček.

Ochutnala jsi australské víno? Je opravdu tak kvalitní, jak se o něm říká? Jaké bys doporučila k ochutnání?

Odborník na víno nejsem, takže kvalitu vína si netroufám soudit. Ale všechna vína z místních (Margaret River) vinic mi chutnala. A i když jsem vždy preferovala bílá vína, tady mi přišla víc na chuť vína červená.

Nezapomeňte sledovat Martinin Instagram a blog, ve kterém se dozvíte více o jejích (nejen) australských zážitcích prožitých na vlastní kůži. 

Líbil se Ti článek?