Ostrovy Whitsundays lze považovat za australský ráj. Nenazývají je tak pouze turisté, ale i samotní Australané, kteří zde tráví dovolenou.

Hlavní atrakcí a důvodem k návštěvě ostrovů je Velký bariérový útes. Díky potápění, šnorchlování či plachtění na lodi tak můžete objevovat podmořský svět.

Whitsundays-podmořský svět

Nejteplejšími měsíci jsou listopad, prosinec a leden.

Kde se nachází Whitsundays

Ostrovy Whitsundays se nacházejí u centrálního pobřeží Queenslandu. Leží zhruba 630 kilometrů od města Cairns a 1 120 kilometrů od Brisbane.

Celkově se souostroví skládá ze 74 ostrůvků, které se nacházejí v srdci Velkého bariérového útesu. Ostrovy jsou různě velké, disponují přátelskými městečky, přírodou, ve které můžete zahlédnout klokany, a hlavně dechberoucími plážemi.

Historie Whitsundays

Jméno tohoto souostroví vzniklo díky mořeplavci Jamesovi Cookovi, který věřil, že tato místa míjel na Svatodušní neděli (proto název Whitsundays). Později se přišlo na to, že místo míjel v pondělí a správně by se tak mělo jmenovat Whitmonday. Nicméně název Whitsunday byl a je ponechán.

Jak se na Whitsundays dostat

Pokud se chcete dostat z pevniny přímo na ostrov, můžete se na něj dostat letecky. Také se můžete dopravit do přístavu Port of Airlie, kde poté využijete trajekty z Austrálie na Withsundays. Vybrat si můžete ze dvou trajektových tras přímo u prodejce.

Letadlem

Oblast Whitsundays disponuje dvěmi letišti.

 • Whitsunday Coast Airport (Proserpine)
 • Great Barier Reef Airport (Hamilton Island)

Whitsundays-letadlo

Vlakem

Vlakem se díky síti Queensland Rail dostanete do města Proserpine. Odtud se přesunete na Airlie Beach, konkrétně Port of Airlie, ze kterého se trajektem dostanete na vámi vybraný ostrov.

Autem či autobusem

Pokud se rozhodnete pro silniční variantu, pojedete po silnici Bruce Highway. Silnice vede přes města ProserpineBowen.

Ať už se rozhodnete pro půjčení auta a vypravení se po vlastní ose či pro autobus, vystupte u Airlie Beach. Odtud se trajektem dostanete na váš ostrov.

K ostrovům se dostanete pravidelnými autobusovými spoji, které nabízejí společnosti:

Co navštívit

Před samotnou návštěvou ostrovů se zastavte také na blízké pevnině.

Některé z ostrovů jsou turisticky známé – například Hamilton Island. Pokud preferujete nepříliš turistické oblasti a chcete si odpočinout v samotě, vyberete si také.

Mainland aneb co navštívit na pevnině

Na pevnině můžete navštívit mnoho zajímavých míst, mezi která patří města, pláže, ale i přírodní úkazy.

 • Airlie Beach – Město, do kterého se dopravuje většina turistů před cestou na ostrovy. Najdete zde několik druhů ubytování, netradiční umělou lagunu, ve které se můžete ochladit, a také přístav. Dalo by se říci, že tohle místo je výchozím bodem pro další aktivity.
 • Bowen – Okolo tohoto města narazíte na osm pláží. Tato oblast je známá pro pěstování ovoce a zeleniny.
 • Collinsville – Malé městečko, ve kterém můžete nahlédnout do podzemí a přiblížit se tak činnosti, kterou vykonávají horníci.
 • Prosperine – Přátelské městečko v Art Deco stylu s originálními obchůdky a hospůdkami.
 • The Hinterland – V této části můžete navštívit pralesy, vodopády a pěší okruhy. Projít se můžete třeba po Conway Circuit, nebo se kochat u vodopádů Cedar Creek Falls.

Islands aneb jaké ostrovy navštívit

Každý zdejší ostrov je krásný a něčím specifický. Záleží na vás, který se rozhodnete navštívit.

 • Camp Island – Ostrov s pouhými čtyřmi bungalovy a třípokojovým domem vám dodají pocit, že se nacházíte na soukromém ostrově.
 • Daydream Island – Ostrov nabízející bary a restaurace. Najdete zde také sladkovodní bazén, lagunu a atrakce pro děti.
 • Hamilton Island – Nejhojněji obydlený ostrov s vlastním letištěm. Můžete si tu zahrát golf nebo užít noční život.
 • Hayman Island – Ideální místo pro šnorchlování a relax na plážích.
 • Hook Island – Patří k oblíbeným ostrovům Whitsundays. Kromě jiného zde můžete vyzkoušet také netradiční styl nocování, který je nazýván jako glamping.
 • Long Island – Devět kilometrů dlouhý ostrov nabízí 13 kilometrů pěších stezek s hojnou faunou a flórou.
 • Whitehaven Beach – Sedmikilometrový ostrov nabízí nejkrásnější (nejen) australské pláže. Na souši zde můžete zahlédnout varany a ve vodě drobné rejnoky. Ze zátoky Hill Inlet se vám naskytne nádherný výlet do okolí. Průzračná voda a bílý písek vás uchvátí. Ne nadarmo bývá označován tento ostrov jako Ráj na zemi.

Aktivity na Whitsundays

Kromě potápění a šnorchlování je pro turisty atraktivní pronájem jachty či katamaránu. Plachtění je v místních vodách bezpečné. Lodě jsou pohodlné a vybavené tak, že na některých z nich můžete dokonce použít i gril či televizi.

Whitsundays-katamarán

Pokud máte rádi adrenalin, vyzkoušejte další sporty, jako třeba jízdu na vodních lyžích nebo seskok padákem. Na ostrovech můžete objevovat také pevninské zajímavosti nebo si jen užívat nevšední atmosféru.

Nezapomenutelným zážitkem může být také  australská svatba.

Podrobné informace o ostrovech, zajímavých událostech a místech nabízí tento on-line průvodce.

Líbil se Ti článek?