Kde můžete na pár stech kilometrech potkat krajinu, která vystřídá moderní velkoměsto, polopoušť a poušť, tropický deštný les, mořský národní park a alpinské vrcholky? Příroda Austrálie nabízí vše zmíněné na jednom kontinentu a ještě k tomu dostanete pořádnou dávku exotiky pro vaši dovolenou a cestování.

Historie Austrálie a vývoj přírody

Původní domorodí obyvatelé Austrálie, tzv. Aborigines žijí na kontinentu již tisíce let. Objevení Austrálie je spojeno se jménem J. Cook a rokem 1770.

Začátek novodobé historie však nebyl pro kontinent a domorodce nijak přívětivý. Velká Británie jej začala využívat Austrálii jako trestaneckou kolonii a později se snažila pouze získat maximum z nerostného bohatství bez ohledu na obyvatelstvo a nádhernou přírodu. První kolonie se začaly zakládat na pobřeží, kde bylo příjemné podnebí. Tyto kolonie jsou také předky řady dnešních velkoměst.

Věděli jste, že dlouho před kapitánem Jamesem Cookem připluli k Austrálii Portugalci?

Příroda Austrálie je jedinečná, úchvatná a exotická

Příroda Austrálie měla mnoho času na to, aby se proměnila v dnešní exotickou krásku, která je snem každého cestovatele. Více než čtyřicet tisíc let se podmínky na ostrově mohly vyvíjet zcela bez zásahu vnějších vlivů. Ostrov si prošlapal svou vlastní cestu a vytvořil neobyčejnou scenérii, která vám učaruje.

Břehy Austrálie omývá Tichý a Indický oceán a jsou lemovány stovkami kilometrů bělostných pláží s jemným pískem.

Při cestách po tomto unikátním kontinentu nesmíte minout mořské národní parky, které jsou Mekkou všech potápěčů. V rámci potápění nemusíte mít ani dokonalé vybavení ani mnohaletý trénink, a přesto budete obdivovat fantastické korály, vraky ztroskotaných lodí a neuvěřitelnou paletu drobných pestrobarevných živočichů.

A když zvednete hlavu nad hladinu oceánu? Čekají vás velryby, delfíni a tuleni.

Jen co převléknete plavky, můžete se po pár kilometrech jízdy procházet moderním městem s významnou historií a až zatoužíte po samotě, navštívíte tu pravou pustou divočinu australské přírody, která se nachází ve vnitrozemí. Polopouště vystřídá poušť a vy objevíte nedotčenou krajinu i úchvatné přírodní útvary, které se formovaly po milióny let.

Co jste nevěděli o australské přírodě:

  • Skoro polovina zvířat v Austrálii jsou ptáci.
  • Přes osmdesát procent australské přírody tvoří rostliny a savci.
  • Téměř všechny ryby u pobřeží, se vyskytují pouze v Austrálii a nenajdete je jinde na světě.

Endemiti a exotická australská zvířata

Endemicky vyskytující se organizmus je ten, který nemůžete potkat nikde jinde na světě. Právě na taková zvířata a rostliny je Austrálie velmi bohatá. Volně žijící vombaty, klokany nebo koaly můžete spatřit pouze v Austrálii. Nejstarší kontinent je domovem také pro ptakopyska, ježuru, emu, ledňáky a psa dinga. Fantastičtí papoušci, ještěři, krokodýli i obrovští hadi jsou k vidění v některém z národních parků. Za unikátními snímky vyrazte právě tam.

Věděli jste, že se dnes vědci snaží naklonovat vyhynulého vakovlka a vrátit jej do australské přírody?

Stromy a rostliny z dob dinosaurů

Jakmile vkročíte do eukalyptového lesa, budete se cítit jako ve fantasy snímku. Obrovské dřeviny se nepodobají ničemu, co znáte z parků a vedle nich každý návštěvník vypadá jen jako malinká pohádková postavička. Stromy baobaby zase budí dojem, že jsou zasazeny kořeny vzhůru a akácie dokáží přestát i oheň.

Zajímavá místa z australské přírody

Přírodních zajímavostí a skvostů je v australské krajině nespočet. Při cestách se vám bude scenérie za okny měnit doslova každou chvíli. Úchvatný pohled je jistě na unikátní přírodní útvary.

Wave Rock – žulový masiv formovaný do vzhledu obrovské písečné vlny, 80 metrů dlouhý a 15 metrů vysoký skalní útvar.

Národní park Mungo – úchvatná podívaná na útvary, které vypadají jako z pomačkané krajky. Nebudete věřit, že jste neopustili naši planetu.

Bungle Bungle Range – skály co připomínají včelí úly jsou zřejmě dílem spadlého meteoritu.

Hora Uluru a Kata Tjuta – monolity, které se staly symbolem Austrálie.

Kdy se vypravit objevovat australskou přírodu

Jaké podnebí a počasí v Austrálii panuje? Příjemným zjištěním je, že můžete snadno uniknout od našeho mrazivého zimního počasí a přenést se do nádherného australského léta, které začíná v prosinci. Mírné klima panuje na celém kontinentu s výjimkou severu. Na severu si můžete užívat teplé počasí celoročně, ale od listopadu do dubna je zde období dešťů.

5/5 - (1 vote)