Studium v Austrálii – cena, náklady, zkušenosti a možnosti

Studium v zahraničí je velmi oblíbené. Austrálie láká studenty především neodolatelným životním stylem – krásné počasí, příroda, pláže, klokani a surfování. Studenti mají navíc možnost pracovat. Práce v zahraničí nabízí pracovní zkušenosti i dobré peníze pro další cestování. Pojďme si představit studium v Austrálii. Jedinou podmínkou totiž nejsou studentská víza. Cena a náklady jsou dle zkušenosti nezanedbatelné…

Můžete si nechat poradit i od českých agentur. Ceny jsou podobné jako při zajištění svépomocí, díky slevám, které agentury od australských škol dostávají.

Co studovat v Austrálii?

Nejvíce Čechů odjíždí do Austrálie studovat angličtinu. Možností je ale více, a to:

Cena a náklady na studium v Austrálii

Obecně studium v zahraničí není levná záležitost. Dvojnásobně to platí o Austrálii. Pokud Češi chtějí studovat angličtinu, odjíždějí nejčastěji do Anglie, případně za studiem do USA či na kanadské školy. Austrálie patří mezi dražší varianty, avšak na druhou stranu nabízí jedinečný životní styl a exotickou zkušenost. Studium v zahraničí je obecně finančně náročné, a to ať zvolíte studium angličtiny či oborového předmětu.

Austrálie však nabízí studentům možnost pracovat, a tak se vám část peněz vrátí. Je však potřeba počítat s tím, že budete potřebovat dost peněz, abyste zaplatili např. 6 měsíců školy dopředu, letenku do Austrálie, pojištění a měli finanční rezervu na první měsíc pobytu v Austrálii.

Říká se, že studium v Austrálii je ideální varianta, jak skloubit příjemné s užitečným. Upřímně, je však potřeba dodat: musíte na to mít dostatek peněz.

Slevy na studium v zahraničí

Australské školy nabízí slevy pro studenty z České republiky a Slovenska. Důvodem je cíl školy mít pestré národní složení ve třídě, a tak vytvořili zvýhodněné nabídky pro země střední a východní Evropy.

Cena studia pro Čechy tak může být v celé řadě kurzů a škol např. o 100 AUD levnější na týden než co zaplatí studenti z Velké Británie ši USA.

Vyplatí se také sledovat akce a využít zápisné zdarma – řada škol v Austrálii vypisuje pro zahraniční studenty.

Výhody studia v Austrálii

  • Poznáte Austrálii jako zemi a především Australany a jejich kulturu
  • Navážete nová přátelství s Australany i s mezinárodními studenty
  • Získáte pracovní zkušenosti ze zahraničí
  • Naučíte se výborně anglicky

Obrovská výhoda studia v Austrálii je, že nemusíte být studentem v České republice ani Slovensku. Studium v Austrálii není omezeno věkem. Může vám být 18 anebo klidně 36 let.

Studium angličtiny v Austrálii

Čeští studenti odjíždí do Austrálie studovat nejčastěji angličtinu. Lze studovat obecnou angličtinu, kde zdokonalíte svůj písemný i mluvený projev. Dále můžete studium v Austrálii zaměřit na přípravu na mezinárodní zkoušku (FCE, CAE, CPE, IELTS atd.).

Jednou z nejoblíbenějších škol v Austrálii pro studium angličtiny je Kaplan International English Sydney. Cena za studium angličtiny se pohybuje na 210 AUD za týden. Napište si o tuto akční cenu.

Jazykové kurzy můžete studovat v řadě australských měst, dokonce i v Byron Bay. Podívejte se na zkušenosti Jirky se studiem angličtiny.

Studium odborných kurzů

Odborné kurzy jsou nejlevnější variantou, pokud chcete studovat v Austrálii. Úroveň studia je přibližně stejná jako u nás vyšší odborné studium.

Pro odborné kurzy se v Austrálii používá zkratka VET (Vocational Education and Training).

Jednotlivé varianty odborných kurzů

  • odborné kurzy učňovské (kuchař, číšník, kadeřnice apod.)
  • odborné kurzy nástavbové odborné (business, IT, turistika apod.)
  • specializovaná studia (fotografování, web-design, pilot, námořní kapitán apod.).

Studium střední školy a univerzity

Studovat můžete v Austrálii také střední školu či univerzitu. Podmínkou je doložení úrovně znalosti anglického jazyka (např. zkouškou IELTS, CAE, CPE, TOEFL).

Studium na univerzitě je finančně nejnáročnější.

Studentská víza

Základním přepokladem pro studium v Austrálii jsou samozřejmě studentská víza. Od 1. července 2016 došo ke změnám, které by měly urychlit proces získání víza pro žadatele. Australské úřady předpokládají, že vyřídí až 75% žádostí o studentská víza do 30 dnů od podání žádosti.

O studentská víza žádáte pokud se rozhodnete pro denní studium v Austrálii a délka přesahuje 3 měsíce.

Součástí studentských víz je také pracovní povolení. Jste oprávnění pracovat 20 hodin týdně v době studií a neomezeně při prázdninách. Více o vízové povinnosti do Austrálie.

Studium v Austrálii lze řešit i přes tzv. partnerská víza, který umožní hlavnímu uchazeči studovat, poskytují i pracovní povolení na 40 hodin za 2 týdny a současně dávají možnost pracovat také partnerovi či manželovi. Toto je ideální varianta pro sezdané i nesezdané páry, kteří chtějí odjet do Austrálie.

Poplatky za studentská víza

Zaplatíte 710 australských dolarů pro hlavního žadatele.

Je třeba počítat s cca 1% navýšením za poplatek bankovním převodem.

Při druhé žádosti o studentská víza se platí poplatek „subsequent visa fee“.

Žádost o studentská víza podáváte prostřednictvím online platformy ImmiAccount. Je nutné doložit oficiální doklad o úhradě kurzu (tzv. eCOE).

Finanční jištění se navyšuje na 19830 AUD / rok, tedy na 1652,50 AUD / měsíc. Dokládá se výpisem z bankovního účtu.

Studenti mohou legálně pracovat 48 hodin během 14 dní.

Studium v Austrálii a zkušenosti Čechů

Já jsem odjel do Austrálie v roce 2011 na studentská víza. Zvolil jsem první měsíc kurz angličtiny (obecná angličtina), abych doložil svoji úroveň cizího jazyka. Poté jsem pokračoval ve studiu odborného kurzu Fitness.

Cena anglického kurzu se pohybovala okolo 200 AUD / týden. Cena odborného kurzu Fitness byla vyšší, řádově o několik desítek australských dolarů.

Studoval jsem v Austrálii v Sydney. Prázdniny jsem zvolil pár týdnů po prvním měsíci obecné angličtiny a poté jsem kurz Fitness rozdělil do dvou částí mezi kterými jsem měl nastavené prázdniny.

Dle vlastní zkušenosti mohu jen potvrdit, že velmi záleží na tom, jak si nastavíte studium a prázdniny. O prázdninách totiž můžete pracovat neomezeně, zatímco v době studia jen 20 hodin týdně.

Náklady na život v Sydney nejsou malé. Naštěstí jsem ihned 3. den v Austrálii našel práci, takže jsem de facto hned od začátku vydělával peníze. To mi pomohlo a nejen, že jsem splatil vše, co jsem do Austrálie vrazil, ale zároveň jsem si našetřil také na cestu do Jihovýchodní Asie. Po skončení studia Fitness jsem odlétal do Thajska a pokračoval do Kambodži, Vietnamu a Laosu. To byla nezapomenutelná zkušenost!

Studium v Austrálii

studium angličtiny v Austrálii

Ať už se rozhodnete pro univerzitu, odborný předmět či kurz angličtiny, studium v Austrálii bude pro vás nejen obrovským zážitkem, ale především celoživotní zkušeností. Pokud vás Austrálie láká, neváhejte nás kontaktovat. Projdeme spolu možnosti, jak skloubit studium a práci tak, abyste to finančně zvládli. Náklady jsou v Austrálii a především ve velkých městech jako je Sydney, velké, avšak dle zkušeností řady Čechů to lze zvládnout.