Brisbane, město s více než dvěma miliony obyvatel, nabízí různé možnosti pro vaši přepravu. Některé z nich navíc zcela zdarma.

Městská doprava v Brisbane

Pro cestování po městě budete potřebovat platnou jízdenku, kterou využijete na cestování autobusem, vlakem i trajektem. Předtím, než se rozhodnete, zda si koupit papírovou jízdenku či přepravní kartu, podívejte se na srovnání cen.

Papírové jízdné TransLink

Zakoupíte přímo u řidičů, v určitých stáncích a obchodech s označením TransLink, nebo z automatů na lístky (Queensland Rail vending machines). Papírová jízdenka platí dvě hodiny.

Go Card

Funguje na stejném principu jako Opal Card v Sydney, nebo Myki Card v Melbourne. Za kartu zaplatíte vratný depozit 10 AUD. Na kartu si dobijete peníze a ty se poté automaticky strhávají při označení v autobuse, vlacích a trajektech. Ceny se odvíjí od zón, ve kterých cestujete.

Zakoupit ji můžete třeba v obchodě 7eleven a dalších, online či návštěvnických centrech s označením Go Card. Karta nabízí levnější služby, pokud cestujete v tzv. off-peak times – to znamená o víkendech, svátcích a v určité časy všedního dne.

Velkou výhodou Go Card je to, že ji můžete použít i v jiných městech jako například v Gold Coast.

Jízdní řády

Brisbane disponuje častými spoji a pyšní se svou vybaveností autobusů, které jsou lehce přístupné a plně klimatizované, což oceníte zejména v létě. Pro jízdní řády doporučujeme:
Citymapper
Googlemaps
TransLink

Autobusy v Brisbane

V Brisbane jezdí autobusy společnosti CityGlinder. Jízdní řády autobusů nejsou vždy napsány na zastávkách tak, jako jsme zvyklí u nás. Město funguje na systému BUZ, což je zkratka pro „Bus Upgrade Zone“ a je využita pro některé autobusové linky, které nejezdí v určitý čas, ale v určitém časovém intervalu.

autobus

Pro dopravu autobusem můžete využít papírovou jízdenku nebo Go Card.

Autobusová doprava zadarmo

Využijte dopravy zadarmo v těchto okruzích:

City Loop: autobusy s čísly 40 a 50.

Spring Hill Loop: autobus číslo 30.

Vlaky v Brisbane

Vlaky tvoří důležitou složku dopravy. Lidé je využívají zejména pro přepravu do nedalekého slunečného Gold Coast. Mezi hlavní stanice Brisbane patří Central Station, Rome Station a South Bank Station.

vlak v Brisbane

I ve vlacích můžete použít svou papírovou jízdenku, avšak použití Go Card vychází levněji.

Trajekty

Využijte možnosti projet se po řece se společnostmi CityCat, SpeedyCat nebo CityHopper. CityHopper navíc nabízí dopravu zdarma. Nastoupit můžete z různých terminálů.

CityCat v Brisbane

Z letiště do centra Brisbane

Letiště v Brisbane (BNE) se nachází necelých 18 kilometrů od centra města.

Autobus

Cesta autobusem vám zabere více času, ale zato ušetříte dost peněz. Cena se odvíjí od toho, zda máte papírovou jízdenku, nebo Go Card a také na tom, jakou v jaké denní době se přepravujete.

  • Nejdříve nastoupíte do Shuttle autobusu, který je zadarmo. Ten jezdí trasu mezinárodní letiště (international) – vnitrostátní letiště (domestic) – obchodní centrum Skygate.
  • Ve stanici Skygate, která se nachází zhruba 5 kilometrů od letiště, vystoupíte.
  • Nastoupíte do autobusu s číslem 590 a svezete se dvě zastávky do stanice Tombool Interchange.
  • Z této stanice se svezte buď autobusem (35 minut) nebo vlakem (20 minut) do samotného centra Brisbane. Pro najití správného spoje následujte cedule či použijte některou z chytrých aplikací.

Vlak (AirTrain)

Cesta vlakem do centra trvá 20 minut. Spoje jezdí každých 15 či 30 minut v závislosti na denní době. Lístky můžete zakoupit online, nebo přímo na letišti. Jednosměrná jízdenka z letiště do města stojí 19 AUD, avšak při zakoupení online ušetříte 2,85 AUD.

Taxi, Uber

Dražší, ale pohodlná varianta. K zóně taxikářů vedou cedule s označením Pick-up.

Líbil se Ti článek?