Australian Open je tenisový granslamový turnaj, který se každý rok v lednu odehrává v Austrálii. Na turnaji se ti nejlepší tenisté a tenistky z celého světa utkají o peněžní výhry v hodnotě 76 milionů AUD (údaj z roku 2023).

Vstupenky si pořídíte přes oficiální prodejce nebo v rámci zájezdového balíčku. Před startem turnaje probíhá tříkolová kvalifikace a následný oficiální program se odehrává na několika kurtech po dobu 14 dní.

Co je Australian Open

Australian Open je první grandslamový turnaj roku, který se odehrává každoročně v druhé půlce ledna v australském Melbourne. Tenis se tu hraje na typickém tvrdém povrchu modré barvy. Tento tenisový turnaj patří mezi nejnavštěvovanější ze všech čtyř grandslamových turnajů, kterými dále jsou French Open, US Open a Wimbledon.

Kdy začíná Australian Open 2024

Australian Open se koná každý rok v lednu.

Termín, kdy se hraje Australian Open 2024 je stanoven na 15. – 28. 1. 2024. Před tímto oficiálním startem probíhá kvalifikace na turnaj.

Vstupenky Australian Open

Vstupenky na Australia Open koupíte přes oficiálního prodejce Ticketmaster, kde si vyfiltrujete volná sedadla dle data, cen, kurtů, úrovně sedaček a konkrétních zápasů.

Papírové vstupenky jsou již přežitek, u vstupu předkládejte vstupenky uložené v telefonu nebo v aplikaci Ticketmaster.

Cena lístků na Australian Open se pohybuje v rozmezí 59 – 2 875+ australských dolarů (údaje z roku 2023). Tedy v rozmezí 885 – 43 000 Kč.  Ceny vstupenek ale fluktuují a na nejžádanější zápasy se cena zvyšuje.

tenisový stadion australian open

Jak se dostat na Australian Open

Jestli se v Austrálii v době Australian Open nacházíte a rádi byste si své zážitky okořenili špičkovým tenisem, stačí si jen zakoupit vstupenku.

Pokud se chcete do Austrálie vydat přímo na turnaj, můžete vyrazit po vlastní ose a naplánovat si celý pobyt dle svého. Kromě letenek do Austrálie (které jsou často nejvyšším výdajem) je potřeba si zařídit vízum, ubytování, vstupenky, harmonogram, a můžete vyrazit.

Netroufáte si cestovat na vlastní pěst? Využijte možnosti některé z cestovních kanceláří a vycestujte do Austrálie se skupinou českých tenisových nadšenců. Nemusíte se tak téměř o nic starat.

Cestovní kancelář vám zařídí letenky, transfer z letiště na ubytování, samotné ubytování a vstupenky. Tento typ zájezdu trvá většinou přes týden, takže vám během něj zbyde i čas na prohlédnutí Melbourne.

Vízum do Austrálie

O turistická víza do Austrálie si zažádejte elektronicky na webu australské vlády, kde vyplníte všechny potřebné náležitosti, jako důvod cesty, kontaktní údaje, číslo pasu atd. Během několika hodin vám přijde oficiální vyjádření na zadaný e-mail. Pokud žádáte o krátkodobé vízum (do 90 dní pobytu), za vyřízení neplatíte žádné poplatky.

Program Australian Open

Kvalifikace turnaje probíhá týden před oficiálním startem, a to pouze v ženské a mužské dvouhře. O tom, kdo s kým bude hrát, rozhoduje tzv. pavouk. Hraje se naráz na několika kurtech. Vítězní tenisté se spolu potkají v následném kole turnaje. Kdo prohraje zápas, je z turnaje vyřazen.

To, jaký je program českých hráčů, záleží na jejich úspěšnosti během kvalifikace i celého turnaje. Konkrétní pavouk (kdo s kým bude hrát) je znám krátce před začátkem turnaje, ve kterém ženy hrají na dva vítězné sety a muži na tři vítězné sety. Čtyřhry se hrají na dva vítězné sety bez ohledu na pohlaví.

Vítězem celého turnaje se stane ten, který vyhraje všechny zápasy. Nejdříve je potřeba projít třemi a poté postoupit do osmifinále, čtvrtfinále, semifinále a finále.

V Melbourne Park se nachází 35 kurtů. Mezi největší z nich patří Margaret Court Arena (kapacita 7 500 diváků), John Cain Arena (kapacita 10 500 diváků) a Rod Laver Arena (kapacita 15 000 diváků).

Výsledky Australian Open

Výsledky se snaží předem odhadovat i bookmakeři, favority turnaje lze tedy snadno odhadnout na základě vypsaných kurzů. I ve světě tenisu se ale občas dějí zázraky a uspějí dosud podceňovaní hráči.

Čeští hráči na svůj triumf ve dvouhře na Australian Open čekají od roku 1998, kdy turnaj vyhrál Petr Korda. Ve stejný rok ho vyhrála i Švýcarka s českým pasem Martina Hingisová. Ženskou čtyřhru ovšem zvládáme excelentně, dvojice Krejčíková / Sinijaková ji vyhrály dvakrát po sobě.

V roce 2023 získali vítězové dvouhry odměnu (prize money) ve výši téměř 3 milionů australských dolarů. Vítězové čtyřhry následně po 695 000 AUD.

  • Vítězové 2023: V mužské dvouhře vyhrál Novak Djokovič,  v ženské dvouhře Aryna Sabalenka. Mužskou čtyřhru vyhrála dvojice Hijikata / Kubler a ženskou česká dvojice Krejčíková / Sinijaková.
  • Vítězové 2022: V mužské dvouhře uspěl Rafael Nadal,  v ženské dvouhře Ashleigh Barty. Mužskou čtyřhru vyhrála dvojice Kokkinakis / Kyrgios a ženskou český pár Krejčíková / Sinijaková.
  • Vítězové 2021: V mužské dvouhře exceloval Novak Djokovič,  v ženské dvouhře Naomi Osaka. Mužskou čtyřhru vyhrála dvojice Dodig / Polášek a ženskou dvojice Mertens / Sabalenka.
Líbil se Ti článek?