Slunné pobřeží Sunshine Coast v australském Queenslandu představuje perfektní destinaci jak pro relaxaci, tak pro aktivně strávenou dovolenou. V místním národním parku lze prozkoumat nedotčené pláže i deštný prales, rušnou městskou džungli zase nabízí pobřežní města s mnoha kavárnami i módními butiky a za zmínku stojí také proslavené trhy nebo podvodní park s vraky lodí. Jaká další zajímavá místa byste rozhodně neměli při návštěvě tohoto východoaustralského pobřeží minout?

Zajímavá místa a atrakce

Sunshine Coast je 60 km dlouhý pobřežní pás plný pláží, letovisek i přírodních památek ležící 100 km severně od Brisbane. Ročně jej navštíví přes 3,2 milionu návštěvníků, kteří si užívají mnoha místních atrakcí. Zatímco vlny Tichého oceánu lákají milovníky surfingu, skvělá místní kuchyně přitahuje gastro nadšence z celého světa.

Jejich kroky by tak určitě měly vést na Hastings Street v Noosa Heads. Tato ulice je proslavená těmi nejvyhlášenějšími kavárnami a restauracemi plnými kuchařských celebrit, stejně tak jako klasickými bistry s místními specialitami. Každý rok v květnu se zde koná food festival, na nějž se sjíždí ti nejlepší kuchaři z celého světa.

Pozorování a plavání s velrybami

V turistickém resortu Mooloolaba, který je zároveň kulturním centrem Sunshine Coast, lze získat opravdu jedinečný zážitek.

Příležitost plavat s největšími savci na Zemi v jejich přirozeném prostředí je velice vzácná, ve vodách u Mooloolaba se stává skutečností. Jakmile se velryba objeví, plavci v neoprenech vklouznou se šnorchly do vody a drží se provazu připojenému k lodi. Pod sebou pak mohou sledovat úchvatné mořské tvory. Nejlepší měsíce pro sledování velryb jsou v červenci a říjnu, kdy velryby migrují.

V resortu Moolloolaba jsou rovněž nabízeny kurzy plachtění, rybářské výpravy nebo potápění v podmořském parku ex-HMAS Brisbane. Tam si lze prohlédnout vraky lodí včetně válečné lodi, po níž je park pojmenován.

Regionální trhy v Eumundi

Místní producenty čerstvých potravin, umělecká díla, originální módu i šperky najdete na vůbec nejlepších australských řemeslných trzích v městečku Eumundi. Tyto vyhlášené trhy se konají každou středu a sobotu, takže na ně můžete narazit kdykoliv během roku.

Národní park Great Sandy a Glass House Mountains

Great Sandy National Park se nachází mezi Noosa Heads a Rainbow Beach. Masivní duny, kamenné sochy tvořené přírodou i divoké květiny tvoří tento přímořský zázrak, v němž se nachází i sladkovodní jezera či bažiny.

Volně přístupný park lze projít i pěšky, ale pro jeho důkladné prozkoumání je doporučeno terénní auto s náhonem na všechna čtyři kola, a to kvůli písčitému terénu. Veškeré informace lze sehnat v informačních centrech v historickém Tewantinu či Rainbow Beach.

Horolezecké zážitky i adrenalinové slaňování lze naopak zažít v parku Glass House Mountains, který se nachází na jihu Sunshine Coast. Špičaté hory se zvedají z pobřežní pláně a ideální výhled na ně nabízí například vyhlídková trasa Mount Ngun Ngun Summit Track.

Počasí na Sunshine Coast

To pravé léto u moře se surfem v ruce si nejvíce užijete od prosince do února (průměrné teploty kolem 21 – 28,4 °C), podobné je to i od března do května (18 – 25.7 °C). Ideální počasí pro treky a výlety do přírody je od června do srpna (12.5 – 21.5°C) nebo od září do listopadu, kdy se teploty zase mírně zvedají.

Zdejší subtropické podnebí nabízí až 300 slunných dnů v roce, nejvíce srážek přichází v únoru společně s kratšími tropickými bouřemi.

Surfování

Surfovat se zde dá celoročně, surfaři obvykle míří k plážím u města Caloundry (Kings Beach, Dicky Beach), oblíbené lokace jsou i u měst Mooloolaba, Coolum či v Rainbow Beach.

Dalším skvělým výletním tipem je Australia Zoo v Beerwahu poblíž Glass House Mountains. Jedná se o jednu z největších zoologických zahrad v Austrálii proslavenou díky Stevu Irwinovi, známému dobrodruhovi a lovci krokodýlů.

Stojí za to navštívit také jezero Cootharaba u města Boreen Point, podmořské akvárium Underwater World Sea Life Aquarium ve městě Moolalooba nebo největší písečný ostrov světa Fraser Island.

5/5 - (1 vote)