Podniknout dlouhý let do Austrálie, na místě zůstat týden, projít se po Sydney a odletět zpět? To určitě není plán žádného z cestovatelů! Austrálie si zaslouží, abyste ji poznávali mnohem déle, nejlépe s pronajatým autem. Při dopravě v Austrálii se vám bude hodit i letadlo, autobus, vlak nebo loď. Jaké výhody mají jednotlivé typy dopravních prostředků a kdy se pro ně rozhodnout? 

Letecká doprava v Austrálii

Pár krátkých týdnů a země, která je velká jako celá Evropa. To, co byste si přáli během krátké doby navštívit je rozprostřeno ve všech koutech Austrálie a mezi jednotlivými turisticky atraktivními místy je třeba urazit i tisíce kilometrů. Letecká doprava představuje nejrychlejší způsob přepravy.

Při pečlivém plánování cest a včasným zakoupení letenek nemusí být cestování letadlem ani tak nákladné, jako se na první pohled může zdát. Pořízení letenek za zvýhodněnou cenu znamená začít je nakupovat i tři měsíce předem!

Letecké společnosti pro vnitrostátní lety

  • Jetstar Airways,
  • Virgin Blue,
  • Air New Zealand,
  • Macair,
  • Qantas Australia,
  • Skywest.

Cestování autobusem i do odlehlých oblastí

Autobusy jsou v Austrálii velmi pohodlné a levnější než letecká doprava. Na palubě je toaleta, občerstvení, promítání filmů. Autobusy jsou klimatizované. Celostátní autobusovou síť pokrývá společnost Greyhound Australia. Ta nabízí i zvýhodněné jízdné pro turisty formou nákupu kilometrové banky nebo různých cestovních pasů.

Ušetřit na autobusové dopravě můžete i tak, že využijete některé místní dopravce nebo privátní autobusy cestovních kanceláří nabízejících zájezdy po atraktivních místech. Pokud nemají naplněnou kapacitu organizovaného výletu, prodají vám jen jízdenku za nižší cenu.

I přes moderní vybavení autobusů je zdolávání tisíce kilometrů na jejich palubách velmi náročné. Organizované poznávací zájezdy jsou dobrým tipem pro ty, kteří cestují samostatně.

Autobusy můžete samozřejmě využívat i při návštěvách měst. Služby autobusů v Adelaide jsou v některých částech města zadarmo, stejně tak jako „free zone“ doprava v Perth. a  Veřejná doprava v Sydney nabízí nedělní cestování po městě za pouhých 2,60 AUD za den.

Cestování vlakem

Pro některé cesty může být atraktivnější a příjemnější usednout do moderního australského vlaku. Zejména na populárních železničních tratích spojujících atraktivní lokality. Které to jsou?

Indian Pacific: Třídenní cesta spojující města Sydney, Adelaide, Perth.

The Ghan: Dvacet hodin jízdy, spojuje Adelaide a Alice Springs.

The Overland: Spojení mezi Melbourne a Adelaide.

Na železniční spoje je možné zakoupit si zvýhodněnou jízdenku Austrail Pass. Šestiměsíční pas dovoluje projet trasy beze spěchu. Jednotlivé jízdenky jsou dražší. Adelaide – Alice Springs stojí 250 dolarů. Ceny jsou uváděny za ekonomickou jízdenku. Dražší jízdné je v první třídě s lůžkovou úpravou.

Cestování trajektem

Určitě budete při svých cestách chtít poznat i trochu jiný svět a tím je Tasmánie. Spojení zajišťují trajekty z Melbourne do Hobartu. Trajekt pluje celou noc.

Díky trajektové dopravě v Cairns se dostanete do otevřeného vodního prostoru, ve kterém poznáte podmořský svět Velkého Bariérového Útesu. Tento druh dopravy v Brisbane nabízí někteří dopravci zcela zdarma.

Pronájem auta v Austrálii

Cestování po Austrálii na jeden nebo dva měsíce? Touha podívat se i do vnitrozemí? Pak je doprava autem jednoznačná volba. Pronájem auta v Austrálii je možný ve všech městech. Vyplatí se v případě, kdy vás cestuje více. Obvykle se cena pohybuje mezi 60 až 90 dolary za den. Benzín je v Austrálii poměrně levný a automobil vám dá svobodu při výběru destinace.

Zvyknout si na jízdu vlevo není nic náročného, za pár hodin to zvládnete. Pro australskou divočinu jsou nejvhodnější auta s náhonem na všechny čtyři kola. V Austrálii se nesetkáte s ničím takovým, jako je naše povinná výbava auta, proto si zakupte sami vše potřebné.

Kanystr na pohonné hmoty, alespoň dvě náhradní pneumatiky, kanystry na vodu, lékárničku a základní nářadí.

Půjčovny aut v Austrálii:

Avis, Hertz, Thrifty, Delta, Europcar, Apex, Budget, Bayswater.

Auto vám v Austrálii půjčí po kontrole řidičského průkazu, mezinárodního řidičského průkazu a cestovního pasu. Platba za půjčení se platí předem platební kartou, strhává se i záloha. Vše se vyúčtuje při vrácení vozu. Věk řidiče musí být alespoň 21 let. Některé typy vozidel vám půjčí až po dosažení 25 let. Silniční pravidla si nemusíte studovat předem, jsou dobře vyznačena.

 Nákup vlastního auta

Strávíte cestováním po Austrálii více než tři měsíce? Pak je nejekonomičtější volbou zakoupení vlastního vozu. Je to samozřejmě mírně riskantnější, protože se vám může stát, že v bazaru narazíte na vůz ve špatném technickém stavu, což není možné odhalit předem.

Pokud cestujete ve 3 a více osobách, náklady na cestování budou s tímto způsobem dopravy nejnižší. Podle destinací, které hodláte navštívit zvolte typ auta. Opět je dobrou volbou vůz s náhonem na 4 kola. Po koupi auta si sjednejte komplexní pojištění. Projděte si předem podmínky pojištění. V některých městech se prodávají pojistky mnohem levněji. Vybírejte bazary, které nabízí zpětný odkup vozu. O nákupu i podmínkách budoucího prodeje sepište smlouvu!

Cestování autem v Austrálii je jedinečný zážitek

Žádný mráz na rudém kontinentu je dobrou zprávou pro všechny cestovatele. Při jízdě autem vás čekají velmi kvalitní silnice. Ostatní řidiči jsou zde milí, ohleduplní a pokud se s autem dostanete do problémů, bez váhání zastaví a nabídnou vám pomoc. Dopravní zácpy a nervozita na silnicích se týká jen velkých měst jako je Sydney nebo Melbourne. Jinde se vám pojede velmi příjemně, a dokonce je zvykem ostatní řidiče zdravit. Vlastní auto vám dá možnost kempování v australské divočině!

Co je třeba znát při cestování autem

Velký pozor si dejte při dodržování povolené rychlosti. Dopravní předpisy v Austrálii jsou sice pro každou zemi mírně odlišné, vždy jsou však dobře vyznačené a rozhodně se nevyplatí zkoušet štěstí, že zrovna vás silniční hlídka nepotká. Obrovské pokuty i za mírné nedodržení rychlosti budiž každému výstrahou!

Dopravní omezení se týká jízdy ve městě i jízdy na dálnici. Na dálnicích je obvykle maximální povolená rychlost 110 km/h a ve městě 50 km/h. Pozor na některé zóny ve městech. V blízkosti škol se v určitých hodinách doprava zpomaluje na 40 km/h. Silniční značky jsou žluté a čtvercové.

Poplatky za část dálnic, mosty a tunely

  • Sydney: Placený úsek ze severu na jih přes přístavní most, úsek M4 do Modrých hor, průjezd tunelem Eastern Distributor.
  • Melbourne: Cesta z letiště a East Link.
  • Brisbane: most u letiště Gateway Motorway.

Mýtné si můžete předplatit už v autopůjčovně nebo se k placení registrovat na internetu.

Užitečné rady na cestu autem

  • Velké vzdálenosti v Austrálii znamenají také časté problémy s hledáním benzínových stanic. Nikdy se nespoléhejte na to, že natankujete až u té příští. Zejména při cestách ve vnitrozemí mohou být jednotlivé čerpací stanice vzdáleny i stovky kilometrů.
  • Nezpevněné silnice bývají velkou pastí. Návod, jak je zvládnout je jediný. Vyhnout se jim. Pokud to není možné jeďte s tou nejvyšší opatrností. Na nehody na takových cestách se často nevztahuje vaše pojištění!
  • Řídíte poprvé auto s náhonem na všechny 4? Vyzkoušejte si, jak auto reaguje na jednodušších úsecích.
  • Do vnitrozemí se vybavte satelitním telefonem a zásobou vody.

Při řízení pozor na klokany

Řízení v Austrálii má riziko se kterým se jinde na světě nepotkáte. Tím rizikem jsou klokani, kteří se za soumraku a v noci vydávají za potravou do blízkosti cest. Zcela bez varování vám skočí pod auto. Taková nehoda způsobuje velké škody na autě a často končí i zraněním posádky. Jízda v noci divočinou znamená jistotu blízkého setkání s některým zvířetem.

5/5 - (1 vote)