Perth disponuje dopravní sítí autobusů, vlaků a trajektů. Vybavenost kamerovými systémy a klimatizací jsou běžným standardem. Velkou část dopravy tvoří také auta a jízdní kola.

Městská doprava

kolo

Perth, stejně tak jako ostatní australská města, mají svůj vlastní styl placení za využívání dopravních služeb. V tomto městě si můžete vybrat mezi papírovým lístkem či kartou SmartRider. Oba způsoby můžete využívat pro jízdu autobusem, vlakem či trajektem. Ceny se odvíjí od městských zón a dobou přepravy.

SmartRider

Kartu si můžete zakoupit za 10 AUD a poté si ji nabít částkou alespoň 10 AUD, ze které se vám budou strhávat peníze za vaše cesty. Dobít si ji můžete v automatech či obchodech s označením SmartRider.

Před jejím pořízením se podívejte na to, jestli nemáte nárok na jednu z mnoha slev.

Papírový lístek

Pokud si koupíte papírovou jízdenku, budete na ní mít uvedený čas vypršení. Slouží tedy jako časová jízdenka. Zakoupit si ho můžete u řidiče či v jízdenkových automatech.

Jízdní řády

Spoje v tomto městě jsou pravidelné a časté. Čím blíže k centru jste, tím častěji spoje jezdí. Pro přesné jízdní řády doporučujeme aplikace:

Autobusy

Pro přepravu městem využijte autobusovou službu zdarma a to v ně FTZ (“free transit zone”). Cestovat můžete jakýmkoliv autobusem, který se v této zóně nachází. Nápisy FTZ jsou na případné trase zobrazeny. Využít můžete třeba autobusy CAT (“Central Area Transit”). Jezdí několikrát denně a to hned čtyři různé trasy, které zahrnují celé město.

Pokud projíždíte jinými částmi města než ve FTZ, zakupte si papírový lístek u řidiče, nebo si zakupte SmartRider kartu na stanici Perth Station nebo v obchodech či stáncích.

Pro turisty jsou dostupné i atraktivní červené double-deckery, které jsou zaměřeny na atraktivní turistická místa. Za ty si však musíte připlatit.

Vlaky

Vlaky tvoří významnou část dopravy. Mezi nejvýznamnější vlakové stanice patří Perth Station a Elisabeth Quay. Setkáte se zde se společností Transperth.

vlak

Pokud byste si chtěli udělat výlet do okolních měst nebo se vlakem dostat třeba až do  Sydney či Melbourne, můžete. TransWA se o vás postará.

Trajekty

Řeka Swan je pro město Perth význačná. V blízkosti řeky se můžete projet na kole, projít pěšky a nebo můžete využít trajektových služeb a svézt se přímo na ní. Na řeku se dostanete z přístavu Elizabeth Quay. Můžete udělat výlet třeba do jižní části města, ve které můžete navštívit zoologickou zahradu. Doporučujeme si naplánovat výlet lodí v době východu či západu slunce.

trajekt

Pokud budete chtít využít soukromé dopravce, jako třeba Captain Cook Cruises nebo Barrack Street Jetty, nebudete moct použít SmartRider card, ale budete si muset zakoupit speciální jízdné, které zakoupíte v přístavu.

Z letiště do centra Perth

Letiště v Perth je čtvrté nejvytíženější letiště v Austrálii. K dipozici jsou čtyři terminály a jeden terminál pro služby všeobecného letectví.

Autobus

Z terminálů 1 a 2 se do centra města dostanete autobusem 380.

Z terminálů 3 a 4 se do centra města dostanete autobusem 40.

Na letišti si můžete zakoupit kartu SmartRider, která vám zajistí levnější jízdné. Zakoupit ji můžete v obchodě Smarte Carte v prvním patře terminálu 1. Navíc ji k této přepravě můžete hned využít.

Uber

Letiště Perth uvádí přesnou mapu s lokací míst, kde vás Uber může vyzvednout (“Pick up zones”). Stáhněte si chytrou aplikaci, ve které zjistíte přesnou cenu až do vaší cílové destinace. A vaše pohodlná jízda může začít.

Uber

Taxi

Jednosměrné ceny taxi do centra města (konkrétně stanice Perth CBD) se průměrně pohybují okolo 45 AUD. Nejznámější taxi společnosti jsou Swan Taxi a Black and White Cabs. Vaši jízdu můžete objednat s předstihem, nebo si taxi můžete sehnat až na místě. Taxi stanice najdete před všemi terminály.

Líbil se Ti článek?