Město Alice Springs leží uprostřed jižní části Severního teritoria v centru celé Austrálie. Je obklopeno pouštěmi a ačkoli má několik národních parků ve svém okolí, je v samotném rudém centrumnejsušší a nejteplejší oblasti v Austrálii. Právě z toho důvodu je vyhledávaným místem turisty, protože nabízí zajímavou zkušenost a odhaluje specifické prostředí a míšení kultur. Alice Springs má téměř 25 tisíc obyvatel a rozkládá se na 330 kilometrech čtverečních.

Oblast Alice Springs a mapa Severního teritoria

Severní teritorium svou rozlohou patří ke třetí největší oblasti v Austrálii, ale obydleno je velmi řídce. Největší koncentrace obyvatel je na severu v hlavním městě Darwin.

Město Alice Springs leží na jihu v Macdonnellově pohoří. Je izolované pouštěmi, osamocené uprostřed kontinentu a široko daleko není žádné další větší město – nejbližší Darwin je vzdálený 1525 kilometrů a Adelaide na jihu leží 1690 kilometrů daleko.

Původní obyvatelé Arrernte

Vzhledem ke své izolaci, místo bylo dlouho obydleno původními obyvateli zvanými Arrernte. Jejich přítomnost na území Alice Springs a jeho okolí se datuje až do desítek deseti tisíců let na zpět. Tito původní obyvatelé mají bohatou kulturu, jazyk tvořen pěti dialekty a legendy vysvětlující vznik přírody kolem města.

V roce 1861 přišli do Alice Springs první Evropané a po deseti letech vytvořili z města telegrafickou stanici, která vedla z Adelaide do Darwinu a poté Velké Británie. Historii města ovlivnil také nález zlata ve sto kilometrů vzdáleném Artlunga.

Město uprostřed pouště

Město leží na suché řece Todd severně od obratníku Kozoroha, jenž je nejjižnější rovnoběžkou na planetě Zemi. Tato oblast je tvořena především pouštěmi a vystavena obrovskému suchu. Je to rudé centrum Austrálie. Průměrná teplota během léta se pohybuje kolem 35 °C, zatímco v zimě pouhých 5 °C. Srážky se liší rok od roka, ale celkově se jedná o velmi suché podnebí, kde spadá kolem 290 mm srážek ročně. Počasí je neproměnlivé, stálé, suché a teplé.

Centrum Alice Springs

Město Alice je plné restaurací, luxusních hotelů, zábavných středisek, obchodů a galerií, které se snaží svým návštěvníkům přiblížit původní kulturu.

Uluru-Kata Tjuta National Park

Jedna z nejznámějších australských atrakcí se nachází právě v rudém centru v okolí Alice Springs. Hlavním lákadlem v tomto národním parku je hora Uluru, 348 metrů vysoký červený monolit tyčící se uprostřed pouště. Dalším oblíbeným místem jsou kupolovité skály Kata Tjuta, které leží 40 kilometrů od Uluru. Oxidace železa dává skálám krásnou červenou barvu. Obě výše zmíněná místa mají pro původní obyvatele hluboký spirituální význam a váže se na ně několik legend.

Watarrka National Park

Park je vzdálen od Alice Springs 323 kilometrů, ale to v australském měřítku není velká vzdálenost. Ve městě si můžete zapůjčit auto a vyrazit po vlastní ose. Hlavním lákadlem je v parku Watarrka Kings Canyon, nejhlubší rokle v rudém centru, která má hloubku 100 metrů. Pískovcové stěny působí, jako kdyby byly ořezané nožem. Na úplném spodku kanonu jsou vodní tůňky, zatímco horní část kanonu se díky zeleným rostlinám přezdívá zahrada Eden. Pro původní obyvatele je toto místo posvátné a obsahuje jejich nástěnné malby.

Finke Gorge National Park

Tento park leží mnohem blíže Alice Springs a je známý pro své pravěké palmy, které rostou v údolí zvaném Palm Creek. Palmy jsou pozůstatkem mnohem vlhčího období. Časté skalné útvary mají rovněž spirituální význam pro domorodce. Národní Park Finke Gorge byl dlouho nepřístupný kvůli své krajině, až když vznikl kemp v Palm Creeku, začali na místo proudit turisté. Lidé, kteří nemají vozidlo, mohou park navštívit s organizovanými skupinami z Alice Springs.

Stuart Town Gaol

První městská budova je Stuart Town Gaol v Parson Street. Byla postavena v roce 1909, když město mělo evropskou populaci nizší než 20 lidí. Tato budova patří mezi ne příliš početné památky v městě, protože zajímavá místa nabízí především příroda kolem.

Líbil se Ti článek?