Vášnivá cestovatelka, která procestovala kus světa, strávila dva roky v Austrálii. Díky cestování zažila spoustu dobrodružství, rozhodla se pro práci na dálku a našla svého přítele, se kterým objevovala přírodní krásy Austrálie.

Lucie vám povypráví o svých zážitcích z Austrálie – zejména o roadtripech, které podnikla. Poradí vám, jak plánovat a užít si parádní roadtrip. Zmíní taky další své koníčky, mezi které patří psaní blogu, který vám může být inspirací.

Můžeš se nám, prosím, krátce představit?

Jmenuji se Lucie a je mi 27 let. Píšu, fotím a sdílím to, co si myslím, že by mohlo bavit i ostatní. Snažím se inspirovat ty, kteří se bojí vyjet do zahraničí a chtějí si zkusit žít v různých zemích. Mě se to několikrát povedlo a bylo to vždycky super rozhodnutí. 

Cestování mě přivedlo k práci na dálku, díky které mám momentálně mnohem větší svobodu. Tvořím webové stránky pro firmy a pomáhám jim s online prezentací prostřednictvím sociálních médií. Cestuji s přítelem Martinem, kterého jsem potkala právě v zahraničí.  

pár

Jak dlouho jsi zvažovala odlet do Austrálie? Proč sis vlastně vybrala právě tuhle destinaci?

Upřímně jsem Austrálii ze začátku neměla vůbec v plánu. Byla to taková akce na poslední chvíli. Po dokončení vysoké školy v ČR jsme s Martinem využili možnost odjet naposledy na Work And Travel do USA. Doma jsme si odhlásili zdravotní pojištění, sbalili jsme velkou krosnu a vydali se do Ameriky s tím, že jsme měli plán jen na následující 4 měsíce. Nevěděli jsme co dál, ale rozhodně jsme se nechtěli vracet domů. 

Později jsme se dozvěděli od kamaráda, že existují studentská víza do Austrálie. Tak jsme si řekli, proč ne. Opravdu to bylo hodně spontánní rozhodnutí. Nedělali jsme si žádný průzkum, neplánovali jsme to měsíce dopředu a ani jsme si Austrálii neporovnávali s jinými zeměmi. 

 Jaký druh víza s přítelem máte? Vystřídali jste během svého pobytu více typů víz?

Do Austrálie jsme oba s Martinem přijeli na studentská víza. Zhruba po prvním roce Martin přešel na partnerská víza a tím se na mě napojil. Já jsem celé dva roky byla na studentských vízech. Až když jsme byli v Austrálii, spustili nová Work And Holiday víza. Kdybychom se rozhodli odjet o půl roku později, určitě bychom zkusili právě tato víza. 

V Austrálii jsi strávila dva roky. Měla jsi trvalý domov na jednom místě, nebo ses po určitém čase přemísťovala a pracovala či studovala jinde?

Celé dva roky jsem byla v Sydney. Jediné, co jsem změnila, byla škola. Začala jsem studovat Sport And Fitness Certificate III. Byla to super škola, ale po nějaké době jsem si uvědomila, že to není to, co bych chtěla dělat. V tu chvíli mi přišlo zbytečné věnovat studiu další energii a čas. Proto jsem přešla na business školu, kde jsem studovala Marketing Communication. 

opera house

 Je něco, čím tě Austrálie příjemně překvapila a naopak zklamala?

Příjemně mě překvapilo, jaké má Austrálie zázemí pro cestování. Na každém kroku najdete grily, sprchy (někdy i teplé), kohoutky s pitnou vodou a free kempy. Tohle všechno se opravdu hodilo na každém roadtripu. 

Austrálie je ale i v mnoha věcech pozadu. Třeba takový internet. Wifi připojení není ideální, a to ani ve velkém městě jako je Sydney. 

Procestovala jsi hodně zemí. Čím se Austrálie liší od těch ostatních? Navštívila jsi nějakou zemi, ke které bys Austrálii přirovnala?

Austrálie je hodně pohodová země. Lidé jsou příjemní, přátelští, všude je cítit uvolněná atmosféra a nic není nemožné. Jsem člověk, který má rád teplo a oceán, takže Austrálie byla pro mě v tomto ohledu ráj. Australani dělají skvělou kávu, což je z mého pohledu další plusový bod. Celkově se mi líbí místní lifestyle. 

Podobnou atmosféru jsem cítila na Havaji nebo v Portugalsku. Ale myslím, že to souvisí s podnebím a sluníčkem. Věřím, že tam, kde je sluníčko po většinu roku, jsou lidé uvolněnější a možná i šťastnější. 

 Jakým způsobem po Austrálii cestuješ?

Za ty dva roky jsme s Martinem podnikli celkem čtyři velké roadtripy. Ve dvou případech s námi jeli rodiče, takže jsme si půjčili větší campervan z půjčovny.

Další roadtrip jsme jeli sami dva a využili jsme vlastní auto. Byl to klasický osobák Subaru Forester. Do kufru jsme hodili matraci, sbalili všechno kempovací vybavení a vydali se na cestu. V tak malém autě to byla celkem výzva a občas jsme bojovali s prostorem. Ale nebylo to nic nezvladatelného. Na roadtripu jsme byli měsíc.

Poslední roadtrip byl v Tasmánii, kam jsme letěli. Na místě jsme si půjčili campervan s kuchyňkou a vším potřebným. 

Podnikla jsi několik roadtripů. Je nějaký, který bys znovu neabsolvovala? Jaký z nich naopak rozhodně stojí za to?

Určitě není žádný, který bych znovu neabsolvovala. Každá část Austrálie má něco do sebe. Nutno ještě říci, že jsme cestovali jen po východním pobřeží a v Tasmánii. Nakonec jsme se do západní Austrálie nedostali. Trochu mě to mrzí, ale alespoň máme důvod se do Austrálie vracet. 

A jaký roadtrip stojí za to? Všechny. Tasmánie je místo, které nám hodně připomínalo Nový Zéland. Jih a sever Austrálie nabízí zase nespočet nádherných pláží, Velký bariérový útes a nádherné skalnaté útesy podél oceánu. Je pro mě nemožné vypíchnout jenom jednu trasu.

kámen

Na co by si měli cestovatelé dát při plánování roadtripu a následném cestování pozor? 

Při plánování je třeba zvážit počasí v době cestování. Rozhodně bych nedoporučila podnikat roadtrip v hlavní sezóně, tedy v létě. Není to ani tak kvůli lidem, ale především kvůli počasí. Australské léto je opravdu horké a někdy až velmi nepříjemné. Všechny roadtripy jsme podnikli na začátku nebo na konci léta, což jsme zpětně vyhodnotili jako perfektní načasování. 

Při samotném roadtripu je potřeba dávat pozor na hady a podobnou havěť. V Tasmánii mě dělil doslova jeden krok od třetího nejjedovatějšího hada na světě. Rozhodně to není něco, kvůli čemu bych se do Austrálie nevydala. Jen je třeba být v pozoru, znát alespoň základy první pomoci, a hlavně chodit po vyznačených trasách. 

Kde hledáš cestovatelskou inspiraci? Podle čeho vybíráš cíle svého cestování?

Nejvíc využívám tipy od kamarádů, známých a taky různé cestovatelské blogy. Nejlepší pomocník je prostě Google. Plánování začínám tím, že si všechna místa zaznamenám do Google mapy. Napíšu si k nim malou poznámku, jak dlouho návštěva potrvá, co tam budeme dělat apod.. 

Konkrétní místa pak vybíráme po cestě. Hodně se rozhodujeme podle aktuální nálady, chuti a samozřejmě taky podle počasí. Může se stát, že některá místa přeskočíme třeba jen kvůli tomu, že se nám ten daný den nikam nechce. Je to způsob, který nám vyhovuje nejvíc. Ono ve výsledku nezáleží na počtu navštívených míst, ale na tom, aby si cestování člověk užil po svém.

Jaká místa v Austrálii stojí za návštěvu? 

Za mě je to rozhodně Tasmánie. Největší pecka bylo asi místo zvané Little Blue Lake. Je to jezero s neuvěřitelně tyrkysovou barvou. V Tasmánii se také nesmí vynechat výstup na Cradle Mountain. Na jihu Austrálie je to Great Ocean Road a národní park Wilsons Promontory.

moře

Na severu východního pobřeží Austrálie bych určitě doporučila Cape Tribulation, deštný prales odkud se dá vyjet na Velký bariérový útes. Můžete tady spatřit krokodýly ve volné přírodě a zkusit si šnorchlování na největším bariérovém útesu na světě. To byl pro nás jednoznačně jeden z nejsilnějších zážitků vůbec.

Jsi autorkou zajímavého cestovatelského blogu. Prozradila bys našim čtenářům o čem web je a jaké zajímavé informace týkající se Austrálie v něm mohou najít?

Ke každému roadtripu jsem sepsala na můj blog články nabité užitečnými informacemi a fotkami. Přidávám mapky, seznamy navštívených míst a taky píšu o tom, kolik takový roadtrip stojí. Dávám i tipy na půjčovnu aut, jak řešit hygienu na cestách nebo jaké užitečné aplikace nám usnadnily cestování. Pokud se z Austrálie chystáte do Pacifiku, najdete články z Nové Kaledonie nebo z Nového Zélandu. Sepsala jsem také něco málo o studiu fitness a sportu v Austrálii a pár postřehů ze života v Sydney. 

Pro inspiraci na cesty nebo jen tak pro zajímavost, můžete nahlédnout můžete na můj instagramový účet nebo Facebook.

Děkujeme za tvůj čas a přejeme ti spoustu dalších příjemných cestovatelských zážitků.

5/5 - (1 vote)