Sehnali jste letenky do Austrálie, zařídili jste si australské vízum a pojištění, našli jste ubytování, naplánovali jste itinerář a stáhli cestovatelské aplikace? Gratulujeme! Teď už jen projít australskou imigrační kontrolou, která je pro některé noční můrou a můžete si začít vaši cestu do Austrálie užívat.

Vyhněte se nepříjemným situacím na letišti. Dodržte celní předpisy, které jsou stanoveny australským imigračním úřadem, a přemýšlejte nad tím, co zabalit do Austrálie. V následujícím článku se dozvíte, co je zakázáno dovážet do Austrálie, co dovážet můžete a v jakém množství.

Příletová karta: Incoming Passenger Card

Tahle “příletová karta” je vlastně oboustranný žlutobílý formulář menšího rozměru týkající se deklarace. Obdržíte ho před příletem přímo v letadle, nebo u imigrační kontroly. Vyplníte do něj informace jak o vás, tak věcech, které převážíte s sebou. Vyplněný dokument poté předáte úředníkům na imigračním oddělení, kterým budete procházet. K této „kartě“ přiložíte také váš cestovní pas, vízum a pojištění.

Obdržíte anglickou verzi, do které budete muset veškeré údaje doplnit. Pokud si nejste jisti svou úrovní angličtinou, vyplňte kartu dle české předlohy. Na imigrační kontrole však úředníkům předáte pouze anglickou verzi. Údaje vyplňte správně a pravdivě. 

Omezení dovozu do Austrálie

Pokud přemýšlíte a kladete si otázku: „Co si můžu vzít do letadla při své cestě do Austrálie?“, odpovědi najdete právě tady…

Hotovost

Pokud převážíte hotovost vyšší než 10 000 AUD nebo ekvivalentní množství peněz v jiné zahraniční měně, je nutné to před příjezdem i odjezdem do či z Austrálie ohlásit při celním odbavení. Maximální částka hotovosti není stanovena.

Tabákové výrobky a alkohol

Limit na tabák a tabákové výrobky je stanoven na 50 ks cigaret nebo 50 g tabáku. Pro alkohol je stanovené maximální množství na 2,25 litru tvrdého alkoholu. Pokud chcete převážet tyto věci, musí vám být minimálně 18 let.

Spotřební zboží

Hodnota spotřebního zboží je stanovena na 900 AUD pro osobu starší 18 let. Pro mladší osoby je částka stanovena na 450 AUD.

Jídlo

Co se týče jídla, s převážením to nepřehánějte. Téměř vše, co máme u nás, naleznete i v Austrálii. Potraviny jsou na již zmíněném seznamu deklarujících věcí, proto i v rámci jídla odpovídejte pravdivě. Přesný výčet toho, co smíte a nesmíte převážet naleznete na oficiálních stránkách. Striktně zakázané je jakékoliv jídlo, které vám nabízela vaše letecká přeprava (včetně ovoce, pečiva či mléčných výrobků) či zvířecí pamlsky.

jídlo

Léky

Léky na území Austrálie převážet můžete. Při větším množství léků však budete potřebovat potvrzení od lékaře v angličtině. Veškeré léky převážejte v příručním zavazadle, mějte je originálně zabalené společně s příbalovým letákem. Maximální dávka léků je stanovena na tři měsíce, poté je potřeba povolení od australského lékaře. Po příletu oznamte přítomnost léků úředníkům.

Dovoz živých zvířat a rostlin

K dovozu živých zvířat včetně domácích mazlíčků do Austrálie potřebujete povolení od Ministerstva zemědělství a vodních zdrojů. Poté můžete zvíře dovézt. Minimálně jeden měsíc musí být zvíře v karanténě, teprve poté může být vpuštěno na australské území. Na turistické cesty zvířata nelze brát s sebou.  

Veškeré rostliny a rostlinné výrobky musíte při příjezdu do Austrálie deklarovat a předložit k fytosanitární kontrole.

Zákaz dovozu

Zákaz dovozu do Austrálie se týká těchto věcí:

  • Měkké a tvrdé drogy – marihuana, cannabis, heroin, kokain, amfetaminy
  • Steroidy
  • Padělky
  • Pornografie
  • Petardy
  • Injekční stříkačky (s výjimkou inzulínu)
  • Zbraně (jakékoliv)

Pokuty

Za pokus o porušení celních, karanténních a fytosanitárních předpisů jsou vyměřovány pokuty až do výše několika tisíc australských dolarů. Rozhodně se vám tedy nevyplatí převážet zmíněné věci, pro které je dovoz do Austrálie zakázán.

Užitečné odkazy

Máte před odletem do Austrálie? Zkontrolujte si, zda máte už všechno zařízené ať máte hladký odlet a pohodový přílet.

SLEVA 50% NA POJIŠTĚNÍ

Líbil se Ti článek?