Hadi od pradávna byly označováni jako fascinující zvířata anebo ta nejhorší noční můra. Domácí mazlíček i obávaný nebezpečný protivník. Váže se k nim spousta legend, je jim dokonce přisuzována čarovná moc. Ne všichni hadi jsou nebezpeční, ale existují desítky jedovatých druhů. Ti nejjedovatější hadi na světě se vyskytují v Austrálii a Africe.

Žebříček nejjedovatějších hadů na světě

Žebříček nejjedovatějších hadů není snadné sestavit. Museli bychom nejdřív rozhodnout kritérium podle kterého tato nebezpečná zvířata členit.

Nejvíce jedu v jedových váčcích nemusí být rozhodující. Uštknutí nemusí být smrtelné. Mnohem nebezpečnější mohou být hadi, kteří mají jedu málo, ale jedná se o velmi prudký jed. Tento druh ale žije v nehostinných oblastech a kontakt s člověkem je velmi nepravděpodobný. Jsou tedy nejjedovatější hadi ti, kteří způsobili smrt největšímu počtu lidí? Podívejme se na zástupce nejjedovatějších hadů na světě blíže.

Taipan menší

Nejvíce toxický jed má had Taipan menší. V jedových váčcích nemívá jedu mnoho, ale testy prokázaly že už 0.01 mg jeho jedu stačilo na usmrcení tvora o váze jeden kilogram. Taipan menší je nenápadně hnědě zbarvený had a vyskytuje se v Austrálii. Jeho kořistí jsou hlodavci, a to menší i větší.

Taipan velký

Ve vnitrozemí Austrálie v odlehlých pouštních oblastech žije Taipan velký. Právě ten bývá označován jako nejjedovatější had na světě. Může být dlouhý až dva metry. Hlodavce loví zpravidla ve dne. Útok na lidské jedince je ojedinělý. Útočí jen v případě ohrožení nebo napadení. Množství a toxicita jedu by dokázala zabít až sto lidí!

Vlnožil

Západní pobřeží Austrálie, Timorské moře a Indický oceán. To je domov Vlnožila. Hada, který žije v moři. Je nenápadně hnědo-černě pruhovaný a rodí živá mláďata. Obvykle je jeden metr dlouhý.

Mamba černá

Velmi obávaným hadem, který se vyskytuje ve střední a východní Africe je Mamba černá. Je velmi rychlá a nebezpečná je zejména proto, že se vyskytuje poblíž obydlených oblastí. Může být dlouhá až tři metry. Její útok je bleskový, před útokem se vztyčí, podobně jako kobra.

Pakobra páskovaná

Velké množství svislých pruhů a jed, který by dokázal usmrtit deset tisíc myší. To je Pakobra páskovaná. Žije v Austrálii, ale ve velmi odlehlých a nepřístupných oblastech. Dlouhá může být až 2,5 metrů. Živí se obojživelníky, ptáky a malými savci. Při uštknutí nastává u člověka otrava do pěti minut.

Chřestýš diamantový

Chřestýš diamantový je šedavý nebo žlutě zbarvený a vyskytující se u hranic USA a Mexika. Varovný zvuk chřestidla není předzvěst útoku, kořist se snaží neplašit. Na hřbetě má kresbu v podobě světlé mřížky. Dorůstá až dvou metrů. Loví ptáky a obojživelníky. Je výborným plavcem a při útoku vymrští celé tělo.

Pakobra východní

Druhý nejjedovatější had na světě se jmenuje Pakorba východní. Může být až dva metry dlouhá. Má tmavě hnědou, oranžovožlutou či černou barvu. Útočí víc než taipan. Živí se ptáky, ještěrkami a hlodavci. Vyskytuje se ve východní části Austrálie.

Slepák Brahménský

Jedna zajímavost, která jistě potěší emancipované ženy. Slepák Brahmánský je v evoluci o krok napřed a rozhodl se, že žít se dá i bez mužského protějšku. Existují pouze samice Slepáka Brahmánského a ty kladou již oplozená vejce. Vylíhnou se perfektní genetické kopie matech a cyklus může pokračovat dále.

Nejjedovatější hadi na světě

Podívejte se na krátké 7 minutové video, které prezentuje ty nejvíce nebezpečné a jedovaté hady na planetě.

Jedovatí hadi v Austrálii

Austrálii můžeme označit jako zemi, kterou turisté milují pro její exotickou přírodu, poutavou historii, nádherné pláže, dech beroucí korálové útesy, unikátní živočichy, moderní města, a tak bychom mohli pokračovat. Austrálie vítězí i v jedné další zajímavé skutečnosti. Možnost izolovaného vývoje živočichů a chybějící predátoři mohou za to, že Austrálie je místem, kde se vyskytuje nejvíce druhů jedovatých hadů na světě.

V Austrálii žije 143 druhů hadů. Jen 11 druhů je užovkovitých. Na celém světě jsou necelé dvě stovky korálovcovitých hadů a jejich třetina je právě v Austrálii.

Australské vnitrozemí skrývá 21 nejjedovatějších druhů hadů. Hadi žijící v Austrálii se adaptovaly pro přežití v poušti a vyvinul se jim extrémně prudký jed. Ten jim dovoluje ulovit kořist i zneškodnit protivníka s minimálním množstvím námahy.

Prevence útoku nejjedovatějších hadů

Určitě není třeba se děsit a vzdát se poznávání nádherných kontinentů jakým Austrálie bezpochyby je. Stačí se jen řídit několika zásadami a být více opatrní.

Hadi útočí nejvíce v době spánku, tedy na jaře. Před hadím uštknutím vás ochrání obezřetnost. Kontrolujte obuv a zavazadla, které jste nechali delší dobu venku předtím, než dáte dovnitř ruku nebo nohu. Pokud spíte pod stanem, vždy jej zapínejte.

Jedovatí hadi se rádi schovávají a vyhřívají na slunci, neberte předměty ze země, nezvedejte velké kusy kůry a nenahlížejte do otvorů v zemi. Pevné kotníkové boty doplňte o návleky až pod kolena. V rizikových oblastech co nejvíce dupejte, choďte zvolna a vyhýbejte se vysokým travním porostům.

První pomoc při uštknutí

  • Zachovejte klid a nepanikařte.
  • Ihned zavolejte lékaře, sdělte druh hada.
  • Po uštknutí je doporučováno si lehnout a nehýbat se.
  • Dlahu na uštknuté místo a bandáž.
  • Bandáž stáhnout, ale tak aby se končetina prokrvovala.
  • Podávání velkého množství tekutin.
  • V případě nutnosti dýchání z úst do úst.
5/5 - (3 votes)