Při procházce australskými městy vás pravděpodobně bude bolet krk. Velká města jako Melbourne, Sydney, Gold Coast nebo Brisbane disponují hojným množstvím mrakodrapů. Některé z nich můžete vidět i zevnitř a prohlédnout si celé město z výšky.

Mrakodrapy v Austrálii

V Austrálii stojí více než 130 mrakodrapů, které přesahují výšku 150 metrů. Počet těchto vysokých budov v Austrálii ovšem stále roste. Pro srovnání – v  USA nalezneme „pouze“ v New Yorku 274 takovýchto mrakodrapů.

Nejvyšší mrakodrap v Austrálii se nenachází v Melbourne ani v Sydney, jak byste asi předpokládali. Nejvyšší budova v Austrálii a vlastně na celé jižní polokouli se nachází v Gold Coast. Ovšem za pár let tomu bude jinak.

Green Spine

V roce 2020 začalo plánování stavby Green Spine v Melbourne. Stavba by měla být dokončena v roce 2026. Jedná se o komplex se dvěma budovami. Jedna z nich bude vyšší (365 metrů), druhá nižší (252 metrů). Tento komplex se stane nejvyšší budovou v Melbourne, čímž nahradí mrakodrap Eureka Tower, i v celé Austrálii.

Vzhled budovy

Specifickým rysem těchto dvou budov je množství zeleně. Počítá se s tím, že zeleň bude na balkónech, na střeše budovy a také v miniaturních parcích, které se v prostorech stavby uměle vytvoří. Ty by měly vést ke sblížení obyvatel, a zajistit tak lepší komunitní vztahy.

V této moderní budově budou byty, kanceláře, maloobchody, restaurace a veřejné prostory. Zajímavostí je, že by v komplexu měla být také škola a městská radnice.

Brisbane

Pokud se rozhodnete při návštěvě Austrálie zavítat i do Brisbane, můžete kromě místních památek obdivovat i moderní mrakodrapy. Po městě se můžete pohybovat veřejnou dopravou, některé autobusové linky jsou dokonce zdarma.

 • Infinity Tower
 • Riparian Plaza
 • Soleil

Brisbane Skytower

Mrakodrap měřící 270 metrů se stal nejvyšší budovou v Brisbane. Můžete se zde ubytovat a v rámci toho tak využít infinity pool v 89. patře.

1 William Street, Brisbane

Druhý nejvyšší mrakodrap v Brisbane se nachází poblíž budovy parlamentu v centru města. K vybudování místa došlo zejména pro vládní účely v Queenslandu.

Gold Coast

O Gold Coast se říká, že je rájem surfařů. Na své si ale přijdou i milovníci moderní architektury. Díky veřejné dopravě v Gold Coast se do nedalekého Brisbane dostanete vlakem zhruba za půl hodinky.

Q1

Q1 neboli Queensland Number One je doposud nejvyšším mrakodrapem Austrálie.  Budova má 78 poschodí, z toho poslední dvě patra slouží jako vyhlídková místa. Nejvyšší bod leží ve výšce 323 metrů. Lístek za 27 AUD zakoupíte na webových stránkách SkyPoint Observation.

Soul, Gold Coast

Mrakodrap, který se nachází v těsné blízkosti pláže v Surfers Paradise. Budova měří 243 metrů a disponuje 77 patry.

Melbourne

Melbourne je považováno za město života a zážitků. Můžete zde obdivovat místní street art, ale i architekturu.

Australia 108

Od roku 2020 je tato budova nejvyšší v Melbourne a druhá nejvyšší v Austrálii. Mrakodrap měří 317 metrů a se svými 100 patry poskytuje 1 105 bytových apartmánů. Mrakodrap svýmá svým tvarem a barvou navíc připomíná hvězdu.

Eureka Tower

Prozatím třetí nejvyšší mrakodrap Austrálie. V 88. patře se můžete za poplatek kochat výhledy na celé město. V rámci návštěvy si také můžete zakoupit suvenýr, nebo zažít ještě zajímavější výhled v rámci virtuální reality. Co dalšího Eureka Tower nabízí, naleznete na oficiálních webových stránkách.

Mezi další mrakodrapy v Melbourne patří:

 • Aurora Melbourne Central,
 • Prima Pearl,
 • Rialto Towers,
 • Victoria One,
 • 120 Collins Street,
 • 101 Collins Street.

Perth

V Perthu si můžete po náročném dni odpočinout na pláži, nebo jít na procházku a obdivovat scenérii s místními mrakodrapy. Při cestování městem můžete také využít veřejnou dopravu.

Central Park

Budova plná kanceláří měří necelých 250 metrů a stojí již od roku 1992. Kromě kanceláří zde naleznete také fitness centrum a poměrně velký park s vlastní fontánou.

Vedle Central Parku si určitě všimnete i dalších mrakodrapů:

 • Brookfield Place,
 • 108 St Georges Terrace.

Sydney

Sydney je známé svou nádhernou operou, určitě vás proto nepřekvapí, že ve městě najdete i plno dalších architektonicky zajímavých budov, včetně mrakodrapů.

Mezi nejznámější mrakodrapy v Sydney patří:

 • Aurora Place,
 • Citygroup Centre,
 • Crown Sydney – kasino a hotel,
 • Chifley Tower,
 • MLC centre,
 • World Tower.

Nejvyšší mrakodrapy světa

Mrakodrapy se nacházejí kolem celého světa. Momentálně mezi ty nejvyšší patří:

 1. Burj Khalifa, Dubaj – 830 metrů,
 2. Shanghai Tower, Čína – 632 metrů,
 3. Makkah Royal Clock Tower, Mekka – 601 metrů.
Líbil se Ti článek?