Verča a Denis – mladý pár, který vyměnil vysokou školu za život v Austrálii. Místo času stráveném na vysoké škole v Čechách studují, pracují a cestují na druhém konci světa. Kromě toho také prohlubují jejich vzájemný vztah. U protinožců jsou téměř rok a svá australská víza by si rádi prodloužili. Co je na Austrálii tolik uchvátilo se dočtete v následujícím rozhovoru.

Mohli byste se nám, prosím, představit?

Naše jména jsou Veronika a Denis, začali jsme spolu chodit už na základní škole. Společně jsme pak šli na střední a dokonce i na vysokou školu, ta nás ale nebavila, a tak jsme se rozhodli zabalit si celý náš život do kufru a odjet do Austrálie. Odletěli jsme sem když nám bylo 20 let. Teď už je to rok, co jsme v Austrálii a líbí se nám tak moc, že si chceme pobyt prodloužit o další rok. 

Proč jste se rozhodli právě pro Austrálii?

Chtěli jsme si zkusit žít mimo Evropu, protože jsme chtěli zažít něco jiného a exotického. Plán byl buď Amerika, nebo Austrálie. Austrálie ale vždy ze všech hledisek vycházela lépe. Dalším důvodem výběru bylo to, že Austrálie je fakt hodně daleko a není tak jednoduché se dostat zpátky domů, protože letenky jsou dost drahé. Dalším důvodem bylo australské počasí – léto, které tady trvá skoro 365 dní v roce. 

Rozhovor s Verčou a Denisem

Na jaká víza jste se k protinožcům dostali? Jaká víza máte teď?

Jeli jsme na dependantská víza, tedy studentská víza, kdy tady v Austrálii studujeme, což byla na začátek trochu výzva, ale člověk si zvykne a pak už mu ani nepřijde, že studuje v cizím jazyce.

Popsali byste nám, prosím, co to jsou dependantská víza? 

Dependantská víza jsou něco jako partnerská víza. Získání těchto víz je o něco těžší než těch individuálních. Dokazujete, jak dlouho s partnerem jste, potřebujete společné fotky, podpisy rodičů, důkaz o tom, že se do Česka chcete vrátit. Když všechny tyhle podmínky splníte, víza dostanete.

Další bod je už je zakoupení letenek a zvládnutí 30 hodinové cesty k protinožcům. Víza vyřizuje většinou agentura, která vám většinou zařídí všechno. Víza si můžete dát jakákoliv. Záleží jen na vás, jak dlouho chcete v Austrálii zůstat. Podmínka je jen to, že zde musíte studovat.

Jak dlouho jste plánovali v zahraničí být? Změnily se vaše časové plány?

Plánovali jsme zde zůstat do ukončení víz, což je srpen 2020. Vzhledem k tomu, že čas ukončení už se nebezpečně blíží a my ještě nechceme domů, tak už vymýšlíme způsoby, jak si pobyt prodloužit. 

Máte nějaký tip na to, jak najít ubytování? Měli jste s tím v minulosti nějaké problémy?

Pokud hledáte ubytování v Austrálii, určitě bychom doporučili projít skupiny na Facebooku, pak různé ubytovací stránky jako je třeba Flatmates – tam jsme našli ubytování my. My osobně jsme žádné problémy s ubytováním neměli. Naopak jsme narazili na skvělé spolubydlící, se kterými podnikáme výlety a stali se z nás velmi dobří kamarádi.

Společně jste žili s Australany. Jsou to dobří spolubydlící? Přijali vás mezi sebe?

Zkušenost máme, jak jsem již zmínila, za nic bychom je nevyměnili. Díky tomu, že bydlíme s místními, máme šanci poznat zemi víc z jiného pohledu, než z pohledu turisty. Všem, kteří se sem chystají, bych to, aby dali přednost bydlení s Australany, jen doporučila.

Co v Austrálii děláte? Chodíte do školy, pracujete, cestujete?

V Austrálii studujeme, teď zrovna tedy moc ne kvůli období koronaviru Covid-19. Jinak pracujeme. Já konkrétně v kavárně a Denis pořádá eventy. Jinak cestovat a poznávat místa se snažíme, ale Austrálie je opravdu velká a drahá, a tak rok na její procestování je dost málo, když nemáte moc našetřené peníze.

Jeden z důvodů proč chceme zůstat déle je, že jsme zde skoro nic neviděli. Z těch velkých měst jsme zatím viděli Melbourne, který bychom doporučili všem, protože to je taková Evropa v jednom městě. Dále Gold Coast, který je nádherný a bydlíte tam víceméně na pláži a každý den svítí sluníčko a všichni jsou veselí. A poslední je Brisbane, naše srdcovka, protože zde bydlíme.

Rozhovor s Verčou a Denisem

Jaký je váš nejsilnější zážitek ze společného žití v Austrálii?

Jenom jeden nejlepší a nejsilnější zážitek asi nemáme. Austrálie je pro nás takový jeden velký silný zážitek. Troufla bych si říct, že nás to oba dost změnilo a posilnilo. 

Doporučili byste ostatním párům vycestovat společně? V čem vidíte největší plusy, případně mínusy?

Doporučuju to všem na 1000 %, ať už se to někdy zdá těžké vystoupit z komfortní zóny a vyrazit někam, kde nikoho neznáte a vůbec nevíte, co vás čeká, tak je to nejlepší věc, kterou můžete udělat. Věřte mi, že život si vždycky najde cestu. Já osobně se řídím heslem: “Skoč, křídla roztáhneš cestou.” A věřte nebo ne, ale vždycky všechno dobře dopadne. Zkrátka život v zahraničí vám může jedině dát, ale ne vzít. 

Pokud byste chtěli sledovat naší cestu najdete nás na našem společném instagramovém účtu, nebo na našich osobních – Denis a Verča.

Děkujeme za váš čas a přejeme vám oběma hodně štěstí při prodlužování vašich víz.

Líbil se Ti článek?