Každému z vás, kteří žijete v Austrálii, se někdy může zastesknout po domovu. Možnosti Skypu a WhatsAppu jsou sice fajn, ale kontaktu s reálným Čechem se to nevyrovná. Od toho jsou tu české komunity, které se vyskytují zejména ve větších australských městech. Největší české komunity se nachází v Sydney, Brisbane a Melbourne.

Některá města Austrálie disponují částmi, ve kterých Češi žijí. Někde mají dokonce i české školy a školky. Pokud vám chybí tradiční svíčková, nebo pořádné pivo, můžete navštívit i české hospody.

Před, i během své návštěvy využijte Facebookových skupin – doporučujeme aktivní skupinu „Češi a Slováci v Austrálii„. Tam můžete najít odpovědi na vaše případné otázky, odkazy na zajímavé akce a hlavně se seznámit s lidmi, kteří se stejně jak vy, rozhodli odcestovat přes půlku světa. Více informací o českých komunitách, naleznete na oficiálních stránkách.

Sydney

České vzdělávání

Česko-slovenská škola v Sydney funguje od roku 2010. Vzdělávat se zde mohou jak děti předškolního a školního věku, tak dospělí. Výuka je rozdělena na českou a slovenskou. Probíhá během sobotního dopoledne v Green Square School.

Kultura

Akce spojené s českými tradicemi či sportem můžete vyhledat v v areálu Sokol Sydney. V rámci Česko-slovenského klubu v Sydney si můžete pochutnat na českých jídlech a pití v restauraci Modrý Dunaj. V této klubovně funguje také knihovna, která nabízí české knihy.

knihovna

Melbourne

Československá komunita v Melbourne se nachází na severu – v části North Melbourne.

České vzdělávání

Česká škola v Melbourne nabízí výuku pro děti a dospělé. Výuka probíhá v sobotu dopoledne. Přes týden tak žáci chodí do australských škol a o víkendu se mohou účastnit výuky v češtině. Žákům jsou nabízeny i mimoškolní aktivity, jako dětské koncerty a vystoupení.

Kultura

Často zde probíhají akce, které jsou touto komunitou pořádány. Můžete se tu setkat s vystoupeními českých umělců nebo oslavami českých tradic. Na Kozla či Plzeň tu nenarazíte, můžete si je však zakoupit v obchodech s alkoholem. V minulosti tu byla i česká hospoda, ale bohužel už nefunguje.

pivo

Brisbane

České vzdělávání

Ať už hledáte školu pro vaše dítě, nebo kurzy pro dospělé, v Brisbane máte na výběr. Česká škola nabízí vzdělávání v češtině, pořádá semináře, divadelní představení a workshopy. Kurzy češtiny jsou nabízeny pro skupiny či jednotlivce.

Kultura

Nedaleko Brisbane se nachází sídlo klubu, ve kterém naleznete fungující restauraci. Pokud se rozhodnete do restaurace zajít, jídlo si musíte předem rezervovat. Můžete si tu objednat třeba knedlíčkovou polévku, řízek s bramborovým salátem jako hlavní chod společně s vychlazenou Plzní a k dezertu si dát domácí koláček. V restauraci obsluhují Češi a Slováci, kteří vám rádi povypráví o tom, jak se do Austrálie dostali a mohou vám dát tipy a rady pro zdejší život.

Československý klub v Brisbane dodržuje české tradice. Můžete zde třeba oslavit Velikonoce v tradičním oblečení a užít si tak spoustu zábavy „mezi svými“. Funguje tu dokonce i české vysílání, které můžete naladit na rádiu 4EB 98.1 FM a to každou středu v čase 15:30 – 17:00 a v sobotu od 10:00 – 11:00.

rádio

Perth

České vzdělávání

Perth disponuje českou školou, která funguje od roku 2009. Vznikla na základě podnětů ze strany rodičů a od té doby se na škole vyučuje duchem Komenského – hrou. Výuka probíhá každou školní sobotu od 9:30 do 12:00 ve Wembley Downs Primary School.

Kultura

Český a slovenský krajanský klub se potkávají, aby společně pohovořili a uchovali si vzdálené tradice a zvyky.

Československá asociace zde vydává svůj vlastní časopis Klokan, ve kterém informuje své krajany o tom, co se děje “u nás” a informuje o plánovaných akcích. Vznikl již v roce 1995 a v současné době vychází jednou měsíčně. Navštívit můžete také filmový festival, který je jedním z největších akcí československé asociace.

film

Fungování podniků a škol se mění. Některé webové stránky nejsou aktualizované, avšak kontakt zůstává. Před svou případnou návštěvou si dopředu (hovorem, e-mailem) zjistěte, zda podnik či škola, které chcete navštívit, fungují.

Líbil se Ti článek?