V současné době existuje spousta mobilních aplikací spojených s cestováním. Některé se dají použít v režimu online (s nutností připojení na internet), jiné můžete využívat tzv. offline. Mnohé mobilní aplikace jsou placené. Jelikož my, cestovatelé, utratíme mnohdy za své cesty už tak dost peněz, preferujeme aplikace, které jsou zadarmo. Lépe řečeno zadarmo, ale spolehlivé.

Připravili jsme pro vás ty nejlepší aplikace pro cestovatele, které zkrátka musíte mít ve svém smartphonu a jejichž používání je zadarmo.

Mobilní aplikace

Aplikace pro cestování autem, autobusem, na kole či pěšky

Google Maps

Většina lidí tuto volně dostupnou aplikaci zná. Málokdo ale ví, že její služby můžete využívat i v offline režimu.

Pokud si tuto aplikaci nechcete stahovat, lze ji použít přímo na internetové stránce. S internetovým připojením vyhledáte místo, které chcete, zvolíte způsob dopravy a jednu z nabízených tras. Poté kliknete na “start”. V tu chvíli se můžete od sítě odpojit a vesele jít či jet tam, kam potřebujete. V průběhu vaší cesty však nesmíte přepsat či změnit cíl vaší cesty. K tomu byste opět potřebovali internetové připojení.

V online verzi vás Google Maps upozorní na to, kde jsou aktuálně zácpy či jiné problémy na vaší trase a vybere vám jinou, méně problémovou trasu.

Maps.me

Maps.me funguje bez internetového připojení. Při používání si můžete vybrat z režimu chůze, kolo, hromadná doprava či auto. Nejprve si však musíte z internetu stáhnout mapu země, případně regionu, ve kterém chcete vyhledávat. Ideální variantou je nastahovat si místa, o která máte zájem v pohodlí domova. Při používání se pak se nebát toho, že vám dojdou data, nebo bude slabá Wi-Fi.

Maps-me

Uber, Grab taxi

Ujel vám poslední autobus domů a nechce se vám platit předražené taxi? Rozlučte se s myšlenkou chození pěšky a zavolejte si Uber nebo Grab. Buďte online, zapněte svou polohu a během pár minut již budete sedět v autě s vaším osobním řidičem. Nemusíte přemýšlet nad tím, zda máte dostatek drobných, protože svou cestu zaplatíte přes svůj bankovní účet. Před svou první jízdou zadáte své platební údaje a od té chvíle se o peníze stará vaše appka.

Cenu za odvoz můžete ještě více snížit tím, že zvolíte tzv. share ride, což znamená že se cestou zastavíte pro dalšího zákazníka a budete tak jízdu sdílet spolu.

Aplikace-Uber

Ubytování

Couchsurfing

Tato aplikace je důkazem toho, že cestovatelé táhnou za jeden provaz. Couchsurfing je nejvíce využíván pro bezplatné ubytování, nicméně v něm můžete najít také události ve vašem okolí, prohlídky měst lokálními lidmi, nabídky na výlety či sdílení auta. Bonusem je to, že vše je zadarmo.

Nejen že se tak dozvíte od místních spoustu věcí, které byste se v průvodci nedočetli, ale taky poznáte dost nových lidí a hlavně ušetříte dost peněz.

Airbnb, Booking.com

Tyto aplikace si jsou velmi podobné. Ceny ubytování jsou obvykle o dost levnější než ubytování v klasických hotelech. Jsou vhodné jak pro jedince, tak pro rodiny s domácími mazlíčky. Stačí zadat to, co hledáte do vyhledávacích filtrů, které udělají ostatní práci za vás. Také vám zmizí práce se zjišťováním toho, zda je daný pokoj či byt volný, protože po zadání termínu nedostupné varianty bydlení zmizí.

Částku za ubytování platíte předem přes bankovní účet, nebo až na místě. To záleží na hostiteli, který ubytování nabízí.

U jednotlivých ubytování uvidíte popisy pokojů, recenze, cenu, lokaci a kontakt na majitele. Toho v případě nejasností můžete kontaktovat. Za každý pobyt v jednom z těchto portálů, sbíráte body, díky kterým máte v budoucnu výhody jako například odložený check-out nebo levnější cena u následujícího ubytování.

Počasí

Využívejte aplikací, které máte již automaticky stažené ve svém telefonu, Tyto aplikace jsou neustále zdokonalované, a tak se stávají víc a víc pravdivé. Pokud přeci jen chcete něco navíc, stáhněte si Weather Radar, ve které máte jak radar, tak předpověď počasí. Další přehlednou appkou je WeatherBug. Ta vás mimojiné informuje navíc i o tom, jak daleko jsou od vás živelné pohromy. Pro používání obou aplikací potřebujete připojení k internetu a pro přesnější předpověď zapnutí gps.

Plánovač cest

Pokud teprve přemýšlíte o tom, kam vyrazit, inspiraci můžete získat v aplikaci Pinterest. Často je zde k nahlédnutí spousta inspiračních fotek i itinerář cesty v dané lokalitě od cestovatelů, kteří již dané místo navštívili.

Pinterest-itinerář

Pro podrobnější plánování cesty si stáhněte Sygic Travel, v níž si můžete naplánovat vaší celou cestu na různých zařízeních, které pak jednoduše synchronizujete.

Cestovatelský deník

Pro vás, milovníky cestovatelských deníků, doporučujeme Day One. Při používání téhle vychytané aplikace nebudete muset na své cesty táhnout papírový zápisník a penál s tužkami. Najdete v ní dostatek místa pro zápisky, kalendář, možnost přidávání fotografií či audia, vložení vaší aktuální lokality a mnohem dalšího.

Kurzy měn

Aplikace, se kterou již nemusíte procvičovat svou pamětní násobilku, když nakupujete v zahraničí. Během pár vteřin zjistíte, kolik korun stojí vaše kafe, nebo nový Iphone ať už jste v Austrálii, Asii či Americe. V nabídce je velký počet měn, které se mění v závislosti na aktuálním kurzu. Vyzkoušet můžete třeba snadno přehledné XE Currency.

Konventor-měn

Věnujte čas spřátelením se s aplikacemi, které vám vzápětí usnadní spoustu času a peněz.

Využíváte některou z uvedených aplikací? Bez jaké aplikace si nedokážete vaše cestování představit? Sdílejte s námi vaše zkušenosti.

5/5 - (1 vote)